İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

İnsan, 'Adam' Olma

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
20-05-2009 12:07
#1
İnsan, 'Adam' Olma
Tüm canlıların ve böylece de onların devinmelerinin özü ve temel amacı varlığını korumak ve geliştirmektir. Tüm yaşamın ilk amacı budur. Bütün canlılar varlığını koruma ve yaşama uyum sağlama dürtüsünün egemenliği altında bulunurlar. Bunun için de, yaşama ters düşen ve onu zorlaştıran güçlerin yenilmesi, alt edilmesi gerekmektedir. Buna yönelik çaba ise, yaşama düşman bu güçlere karşı koymayı sağlayacak bir biçimde tamamlanma, gelişme ve yetkinleşme etkinliği olarak görünür.

Gerçekten tüm canlı varlıklar, içlerinde bir gelişme ve yetkinleşme, bir tamamlanma dürtüsüne sahiptir. Tohumda ve embriyonda bu dürtü açıkça görülmektedir. Onlar biyolojik bakımdan doğal olan bu dürtü ve ihtiyaca uymakla gelişip büyürler. Böylece bütün canlılarla birlikte insan da tüm varlığı ile gelişip tamamlanmış bir insan, << tam bir insan >> olmak hedefine yöneliktir, bu yoldaki ihtiyaçlarını gidermek, varlığını gerçekleştirmek durumundadır.

Anlaşılıyor ki, insan var olabilmek için niteliğini gerçekleştirmek, böylece insan olmak ihtiyacındadır. Çabaları bu hedefe yöneliktir ve öyle olmak gerekir. Çünkü gelişme ve tamamlanma varlığının bazı yanları bakımından ancak bir yetenek, gizli güç (potansiyel) ve bir olanak olmaktan öte bir şey değildir. Bunun için insan bu yetenek ve olanağını, bu gizil gücünü kullanmak zorundadır; çünkü yaşam sadece bir olanak olmaktan çıkıp güncelleşmek, gerçekleşmek ve tamamlanmak istemektedir. O halde, insanın ihtiyacını gideren her şey bir değer olduğuna ve yaşamda ancak değerli olanı yapmak gerekeceğine göre << insan (adam) olma >> en yüksek bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Böylece insan varlığının daha dışardan bir gözlenmesi, onun yaşamının ve bütün çabasının en genel ve en yüksek amacı olarak 'insan idesi' (yetkin insan modeli) ni gösterdiği gibi, insanın iç dünyasına dalan bir bakış bunu daha da açık bir biçimde ortaya koymaktadır. Yaşamda durgunlukla içimize gömüldüğümüz anlar olur ve bu anlarda kendimizi gerçekliğin kalbine daha yakın bulur, içimizden yükselen bir sesi duyarız: << İnsan olmaya çalış! >>

'Kendin ol! Bir insan olmaya çalış! İçindeki bütün yüksek ve büyük, tüm iyi ve tanrısal olanı gerçekleştir. Bunu bizzat kendine ve yaşamına borçlusun.' (Johannes Hessen)

Kuşkusuz bir çoğumuz kalbinin bu sesini duyabilecek bir organa sahip değil. Derinliği olmayan bu gibi kimseler yüzeysel ve özden yoksun bir yaşam sürdürürler. Onlar günlük kazanç ve kaygıların içinde eriyip giderler. Bu dünyadaki asıl işlevleri asla bilinçlerine çıkmaz. Var olmalarının amacını para kazanmakta, toplum içinde parlak bir konuma gelmekte, olanak ölçüsünde bir haz durumuna kavuşmakta görürler.

'Çünkü büyük adam, sana benzemez; yaşamının amacı yığın yığın para biriktirmek ya da kızlarını toplumsal konumu iyi birileriyle doğru dürüst evlendirmek ya da siyasal bir göreve atanmak, adının başına bir yığın büyük sözcükler eklemek ya da Nobel ödülü almak değildir. Bu nedenle, büyük adam sana benzemediğinden ona bir << dahi >> ya da << garip >> dersin. Oysa o, bir dahi olmadığını, yalnızca bir yaşayan canlı olduğunu söyleyecektir.' (Wilhelm Reich)

Şimdi insan yaşamının ve çabasının yönünü gösteren bu << insan olma >>nın ne demek olduğu, onun neden ibaret bulunduğu sorulmak ve cevabı aranmak gerekir.

Çünkü yetkinleşmenin, yetkin insan modelini gerçekleştirmenin sadece bedensel yanımızı geliştirmekle olmayacağı kesindir.

Gerçekten doğadaki varlıklar arasında insan, kendine özgü bir niteliğe sahiptir. Dünyada önce cansız varlıkları görürüz. Bunlar yalnızca fizik ve kimyasal güçlerden ibarettir.

Bundan hemen sonra, bitkisel yaşam gelir. Burada fizik ve kimyaya ilişkin temel maddeler bir amaç bağıntısı içine konulmuştur ve bitkisel organizmanın gelişim ve yetkinliğine hizmet eder. Doğadaki üçüncü varlık ve görünüm, hayvansal yaşamdır.

Hayvanda organik yaşam artık son amaç değil, hayvansal (duyusal) yaşamın gelişmesinden ibaret olan daha yüksek amaca bağlı bir şeydir. İnsanda ise, doğanın bu maddi ve ruhsal güçleri daha geniş bir hizmet ilişkisine girer. Bu kez bütün bu güçler tinsel yaşamı geliştirmeye hizmet ederler. Böylece anlaşılıyo ki, insan varlığının gerçekleşmesi ve yetkinleşmesi, bedensel yaşam aşağılanmakla birlikte, onun tinsel yaşamının gelişip açılmasına bağlıdır demek gerekmektedir. (Michael Wittmann)

İnsan esas ben'ini (kendini) oluşturan tinsel bir yana sahiptir ve bu yüksek tinsel yaşam da açılmak ve gelişmek ihtiyacındadır. Bu ihtiyacı karşılayacak olan da << yüksek tinsel değerler >>dir. İnsanın yemek, içmek, güç ve sağlık ihtiyacı gibi isteklerini karşılayan vital değerler, haz değerleri ya da yarar değerleri dediğimiz, genel bir deyimle aşağı ya da duyusal değerler olduğu gibi onun hakikat, etik, estetik ve dinsel ihtiyacını karşılayan ve nesnelleşmesini (objektifleşmesini) bilim, moral ve sanat gibi kültür oluşuklarında bulan yüksek tinsel değerler de vardır. Kendine özgü ve özgün bir varlık olmasını belirtmek konusunda insan için:

'Bu özelliklerini, bu karakterlerini, heykellerle, tapınaklarla, tiyatrolarla, katedral, üniversiteler, hastaneler, laboratuarlar ve fabrikalarla objektif bir şekilde ifade ediyor.

İnsan böylece yer yüzüne başlıca faaliyetlerinin, yani estetik, din ve ahlâk duyularının, zekâsının ve ilmî tecessüsünün damgasını vurmuş bulunuyor.' Diyen Carrel de insanın bu tinsel ihtiyaç ve değerlerine işaret etmek istiyor.

Şu halde insanın tinsel yanının gelişip açılması, bu yüksek değerleri içten kabullenmesine bağlıdır diyebiliriz.
Çiçero Teşekkür etti.
Çiçero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
1.046
Konular:
82
Teşekkür (Etti):
606
Teşekkür (Aldı):
192
Ticaret:
(0) %
20-05-2009 17:18
#2
Emeğine sağlık

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı