İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Tüm Değerlere Saygı

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-05-2009 21:05
#1
Tüm Değerlere Saygı
'Adalet evrenin ruhudur.' (Ömer Hayyam)

Hukuk bize, bütün insanlar güç ve yetenekleri doğrultusunda barış ve esenlik içinde yaşayabilsinler diye verilmiş olduğuna inanıyorum. (Hans Joachim Bull)

İnsan kendi toplumuna uymayan biricik canlı varlıktır. (Nicholas Tinbergen)

Çünkü insan, ne denilirse denilsin, özgür bir varlıktır ve iradesini hukukun buyrukları doğrultusunda kullanabileceği gibi onlara aykırı bir yönde de kullanabilir. Hukuk kurallarına ayrıksız ve tamı tamına uyulan bir toplum tasarlandığında, bu toplumda yaşayan bireylerin artık özgür bir varlık oldukları düşünülemez. Hukuk düzeni ile gerçek toplum yaşamının uygunluğunu sağlamak, belki ancak o toplumdaki bireyleri tümüyle özgürlükten yoksun bırakmakla, kesin olarak şartlandırmakla (sözgelimi çok ağır cezalarla korkutup sindirmekle) olanaklı olabilir. Yoksa özgür bir kişi olan ve öyle olması gereken insan, bencil duygularla ya da kendince daha yüksek değerler uğruna hukuku çiğnemek fırsatını her zaman bulmuş ve bulacaktır. (Vecdi Aral)

'İnsanlardan utanmayan, Allah'tan da utanmaz.' (Hadis)

Tüm değerler saygılı bir tutum içersinde duyumsanır, algılanabilir. Saygıyı tanımayan bir insan, değerleri yaşayıp kavrayamaz; o, bir değer körüdür. Buna göre, saygı öyle bir iç tutumudur ki, onsuz ruh iyi, büyük ve yüce olan hiç bir şeyi göremez; bu yüzden de << insan olma >> hedefine yönelik yaşamın anlamında aldanır. Çünkü insan olmak, saygılı bir tutum almaksızın olanaksızdır.

'Değer vermek çok olumlu bir davranıştır; başkalarında üstün olan özelliklerin bizde de olduğunu gösterir.' (F. Voltaire)

Evrendeki eşya ve olayların değer açısından derinliği (anlamı) bize ancak, saygılı bir tutum almayan, onun sadece yüzeysel yanını, dış yüzünü görebilir; gözleri, varlığın anlamlı derinliklerine inemez. (Johannes Hessen)

Pompei’nin harabeleri kaldırıldığı zaman zarlar bulundu. İnsan karakterinin değişmeyen durumunu gösteren üzücü bir izahtır ki, o zarlardan bazıları hileliydi. (- Bütün Dünya - Dergisi)

‘İnsan güçlülük ve güçsüzlük, aydınlık ve karanlık, küçüklük ve büyüklük bileşimidir, demek onu kötülemek değil, tanımlamaktır. (Diderot)

‘Korku duyduğu insanı kimse sevmez.’ (Aristo)

‘Zekâsız kuvvet yıkabilir, ama yapamaz.’ (Cenap Şehabettin)

‘Koruyorum, o halde emrederim.’ (Protego ergo obligo)

‘Kan, kanla değil suyla yıkanır. Öç almanın sonu yoktur.’ (William Shakespeare)

‘Aç bir ulus ne mantık dinler, ne adalete kulak asar, ne de dua ile eğilir.’ (Senaca)

‘İhtiyaçlar yasa tanımaz.’ (Cromwell)

Bir değerle gerçekliğin birleşmesinden ibaret olan niteliği ile kültürün, toplum ve tüm insanlığın varlığı, gelişmesi ve ilerlemesi için taşıdığı öneme değinilmelidir. Etik birtakım değerlerin gerçekleştirilmesini deyimleyen moral ve hukukta, bunu açıkça görmekteyiz.

Hukuk toplum içinde gerçekleşir, o bir toplum düzenidir. Böylece toplumda gerçekleşmekle hukuk, herkesi hoşnut edecek olan adaletli, yetkin bir toplumsal yaşam ve düzenin sağlanabilmesi olanağını açmış olur. Hakikatin ve estetik değerin gerçekleşmesi olan bilim ve sanatın da, insanlık açısından sahip olduğu önem, uzun boylu açıklamalara ihtiyaç duyurmayacak kadar bellidir. Ancak bu konuda sanat açısından, onun toplum yaşamındaki kapsamlı yerine ve insanlığın ilerlemesindeki önemine ilişkin Tolstoy'un aşağıdaki satırları okunmaya değer:

'Sanat bütün hayatımıza işler; sanat dediğimiz şey: oyunlar, konserler, kitaplar, sergiler pek küçük bir kısmıdır onun. Hayatımız, çocuk oyunlarından din törenlerine varıncaya kadar, türlü sanat gösterileriyle doludur. Sanat ile söz, insan ilerlemesinin iki organıdır. Biri yürekleri kaynaştırır, öbürü düşünceleri. Bunlardan biri bozulmuşsa, toplum hastadır.'
katem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
KAHRAMANMARAŞ/ELBİSTAN
Mesajlar:
228
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
8
Ticaret:
(0) %
05-08-2009 13:14
#2
sagol
---------------------


BORDO BERLİ


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı