İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Eğitimin Konusu

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
24-06-2009 11:03
#1
Eğitimin Konusu
'İnsan kendisine, kendisinin ve var oluşunun anlamının hesabını vermek zorundadır.' (Erich Fromm)

Günümüzde eğitim, ana babalarla birlikte bütün aydınları ilgilendiren, üzerinde pek çok tartışılan bir konu olmuştur. Yürütülmekte olan eğitimin temeli ve amacı; Türk milletinin milli, ahlâki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan bireyler yetiştirmek olmalıdır.

Bu konuda Gazi Mustafa Kemal Atatürk,

'Bizim eğitim sistemimiz eskisinden farklı olacaktır. Milli olacaktır. Milli dehamız; ancak, milli kültürümüz aracılığıyla geliştirilebilir.' Demektedir.

Yine bir başka konuşmasında Atatürk şöyle demektedir:

'Çocuklarımıza ve gençlere vereceğimiz tahsilin hududu ne olursa olsun, onlara esaslı olarak şunları öğreteceğiz: 1 - Milletine, 2 - Türkiye Devleti'ne, 3 - Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne düşman olanlarla mücadele esbap ve vasıtalarıyla donatılmış olan milletler için yaşama hakkı yoktur.' (Atatürk, Söylev ve Demeçler, s:45)

Yüksek öğretimde amaç; öğrencileri, 'Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, Türk olmanın şeref ve mutluluğunu duyan, aile, ülke ve millet sevgisiyle dolu' vatandaşlar olarak yetiştirmek ve 'Türk Devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak; çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı ve seçkin bir ortağı haline gelmesini sağlamak' olmalıdır.

'Öğrenmenin ereği temelde ilkokuldan üniversiteye değin pazar amaçları için olabildiğince bilgi toplamaktır. Öğrencilerden o kadar çok şey öğrenmeleri istenmektedir ki; sonunda düşünmek için pek az zaman ve güçleri kalmaktadır. Günümüzde daha çok ve daha iyi eğitim isteğine yol açan ana dürtü, öğretilecek konulara ya da bilgiye duyulan ilgi olmayıp bilginin kazandırdığı artan değiş - tokuş değeridir. Bugün bilgi ve eğitim için görkemli bir coşku ile karşılamaktayız. Ama, yalnızca << doğruluk >> la ilgili, pazarda değiş - tokuş değeri olmayan, pratik olmadığı ve yararsızlığı öne sürülen bilgiye karşı kuşkucu ya da aşağılayıcı bir tavır da takınılmaktadır.'

Yazar düşüncelerini daha da geliştirerek şöyle diyor:

'Yüzyılımızda ağırlık, insan ve toplumun eleştirel çözümlemesine verilmekte, bu çözümlemelerde insanın nasıl olması gerektiğine ilişkin olumlu görüşler, yalnızca örtük bir şekilde dile getirilmektedir. Bu eleştirinin büyük bir önem taşıdığı ve toplumdaki her gelişmenin koşulu olduğu konusunda kuşkuya hiç yer olmadığı halde << daha iyi >> bir insanı ve << daha iyi >> bir toplumu yansıtan görüşlerin yokluğu, insanın kendisine ve geleceğine duyduğu inancı felce uğratma etkisini yaratmıştır.' (Erich Fromm)

Eğitimin konusu olan insan, gelişmeye ve tamamlanmaya muhtaç yetenekli bir varlıktır. Bütün canlılarda bu gelişme dürtüsünü görmek olanaklıdır; tohumda ve embriyonda olduğu gibi. Onlar doğal bir zorunlulukla büyüyüp gelişmekte, tamamlanmaktadır. Bu tamamlanma dürtüsü insanın hedefsel yanı için de geçerlidir. Fakat insanın bir de tinsel (manevi) yanı vardır. Bu yanı da gelişmeye muhtaçtır. Esasen insanı insan yapan onu tüm diğer varlıklardan ayıran bu yanıdır. Buna göre gelişip insan olmak bu yanımızın açılıp gelişmesine bağlıdır.

Bu yanımızın gelişmesi, dolayısıyla tam bir insan olmamız da ancak, bu yanımızda mevcut etik, estetik ve hakikat gibi yüksek değerlerin gerçekleştirilmesi ile olur; yaşamımıza anlam veren bu değerler ve onların gerçekleştirilmesidir.

<< Ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım? >> sorularına verilecek tek bir cevap vardır;

<< Değerli olanı yap! >>

O halde yetişkin bir insan olarak, yaşamda davranışlarımıza ve ilişkilerimize yön verebilmek için, yüksek değerlere göre anlamlı bir << dünya görüşü >> ne varmamız, yaşam biçimimizi buna göre oluşturup seçmemiz gerekmektedir. Bu, aynı zamanda bizim yaşam sorumluluğumuzu deyimler. Çünkü seçmenin olduğu yerde sorumluluk vardır. Seçme sorumluluğu da birlikte getirir.

İşte düşüncemizin vardığı bu noktada doğru bir eğitimin ne olacağı, ne gibi bir amaç işleyeceği açıkça ortaya çıkmaktadır:

<< Özgür ve sorumlu insan yetiştirmek >>

Nitekim Einstein:

'Okulun amacı her zaman delikanlıyı okuldan bir uzman olarak değil, uyumlu bir kişilik olarak çıkarmak olmalıdır. Bence bu, gençleri belli bir mesleğe hazırlayan teknik okullar içinde doğrudur. En başta gözetilecek şey bağımsız olarak düşünme ve karar verme yeteneğini geliştirmektir, özel bilgiler kazandırmak değil.'

Özgürlük insan için bir ödev niteliğindedir. İşte eğitimin temel amacı da bu ödevin bireyce yerine getirilmesinin zeminini ve olanağını hazırlamaktır. Özgürlük ödevinin yerine getirilmemesi, insanın kişilik kazanamaması ve böylece anti - hümanist bir dünyanın meydana gelmesi sonucunu doğurur. Böyle bir dünyada, bireyselliğine ve kişiliğine bilinçlenmemiş kimselerin oluşturduğu bütünsel varlık, bir insan topluluğu niteliğini asla kazanamayacak, bir kitle olmaktan öteye geçemeyecektir.
KEZA42 Teşekkür etti.
KEZA42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2008
Nereden:
cyberalem
Mesajlar:
1.438
Konular:
654
Teşekkür (Etti):
38
Teşekkür (Aldı):
263
Ticaret:
(0) %
24-06-2009 11:14
#2
Paylaşım için sağolasın eğitim anlamını ve önemi anlamamız lazım ilk başta kendimizden sonra çocuk sonra çevre ama hala biz kendimizi eğittiğimizi zannediyoruz ondan sonra bu şekilde çarpık bir eğitim sistemi ortaya çıkıyor
--------------------- Bayrak Şereftir Şerefsiz Nerden Bilsin!!!
mesutgun1982 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2008
Yaş:
55
Mesajlar:
1.082
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
37
Ticaret:
(0) %
18-09-2009 16:36
#3
Eğitim
Eğitim
Eğitim
Eğitim
Eğitim daha ötesi yok.
---------------------


Eğer VATAN tehlikede ise,her şey VATANA aittir.
Juggins2oo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2009
Nereden:
İstanbLue
Mesajlar:
101
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
16
Ticaret:
(0) %
20-09-2009 19:53
#4
Paylasım İcin tesekkürler..
--------------------- THT Kulaga Hos Geliyor

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı