İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

İncelik; Akıldan Gelir

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
30-06-2009 12:56
#1
İncelik; Akıldan Gelir
Övgü, bir meziyetin, bir hareketin, bir tavır ya da davranışın başkaları tarafından özenle ve hayranlıkla dile getirilmesidir.

Bu açıdan bakılırsa öven, kendisinin ulaşamadığı olumlu neticeleri övdüğünde gören kişidir. Övgünün gerçekleşmesi için övülenin istisna teşkil etmesi, herkeste, her yerde ve her zaman görülmeyenin olması esastır. Aksi halde övgü anlamını yitirir. Övgü, gerçek duyguları yansıtır. Övgüde samimiyet, tebrik, takdir, taltif, gıpta hatta hayranlık vardır. Öven bir ruh kendisini aşmış, kıskançlık, hasislik, ihtiras gibi aklın önüne geçen kusurları terk etmiş bir yüksek erdemin işaretidir.

Övgünün değeri övenin övülenle olan ilişkisinin niteliği ile de yakından ilgilidir. Eğer öven övülenin maiyetinde ise bu övgü değil 'dalkavukluk, riyakarlık ve argo tabirle yağcılık' olur. Ölçünün kaçırılması takdir ve hayranlık duygularını bir anda nezaketsizliğe gotürür.

Övgü ile övülen kişinin ruh hali ve mizacı arasında da yakın ilişki vardır. Varlık nedeninize başkalarının övgüsüne dayandırmışsanız, alacağınız övgüler bir menfaat ve yönlendirme üzerine kurulmaya başlar.

Nitekim; Nezaket, akıldan ileri gelir. Akıllı bir kimse nazik ve incedir.

Dünyada ki bütün canlı varlıklara saygılı olmak durumundayız!

'İnsanlardan utanmayan, Allah'tan da utanmaz.' (Hadis)

Tüm değerler saygılı bir tutum içersinde duyumsanır, algılanabilir. Saygıyı tanımayan bir insan, değerleri yaşayıp kavrayamaz; o, bir değer körüdür. Buna göre, saygı öyle bir iç tutumudur ki, onsuz ruh iyi, büyük ve yüce olan hiç bir şeyi göremez; bu yüzden de << insan olma >> hedefine yönelik yaşamın anlamında aldanır. Çünkü insan olmak, saygılı bir tutum almaksızın olanaksızdır.

'Değer vermek çok olumlu bir davranıştır; başkalarında üstün olan özelliklerin bizde de olduğunu gösterir.' (F. Voltaire)

Evrendeki eşya ve olayların değer açısından derinliği (anlamı) bize ancak, saygılı bir tutum almayan, onun sadece yüzeysel yanını, dış yüzünü görebilir; gözleri, varlığın anlamlı derinliklerine inemez. (Johannes Hessen)

Dünyada insan olmaktan daha büyük sorumluluk yoktur. Ve sanıyorum ki, siz de buna inanırsınız.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı