İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Hayatın Ekşimsi Tadı

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
05-07-2009 15:09
#1
Hayatın Ekşimsi Tadı
Bazen o kadar hisli oluruz ki, duyuşlarımız derin bir anlayışa değer ve kalp üstünlüğü, bir idrak ve akıl erdirme üstünlüğü olur. Dünyayı saran adilikleri düzeltmenin imkânı olmadığını, belki ancak bunlardan kendimizi korumanın mümkün olabileceğini görürüz.

İmkânların bütün cüce boylarını ve imkânsızlıkların dev cüsselerini ölçmüş gözlerimiz, illetleri görerek kendi özelliklerimize daha ziyade ere ere, şimdi öyle bir idrakin hüznüne varmış olur ki böyle görüşler insana acı ve yakıcı gelir.

Daha ziyade yaşadığımız yerin ve zamanın mutluluğundan istifade edememek aczi içindeyiz. Çoğumuz böyle bir türlü hayata alışamamak ve onunla anlaşamamak yüzünden, rahatı daima bulunduğumuz yerden başka bir yerde ve yaşadığımız zamandan başka bir zamanda bulacağımızı hayal ederiz. Mutluluk bize hiç bir zaman elimizde gözükmez. Ömrümüz böylece şimdi sürmemiz nasip olmayan ve sanki mutluluğa erecek bir başka ömre hazırlanış mahiyetinde geçer. Fakat yazık ki böyle ziyan olan hayatın sonunda bize nasip olacak bir ikinci ömrümüz yoktur!

Ve sonunda bu dünyadan zavallı tecrübelerimizle birlikte bu hala uslanmayan tecrübesizliğimizi terkeder, gideriz!

Hani şu meşhur güzel türküde ki gibi: << Yolun sonu görünüyor .. >> Sahiden yolun sonu görünüyor mu? Ya da yollar yanılmaz yolcular yanılır misali bizler her gün bir gün daha yolun sonuna mı yaklaşıyoruz da farketmiyoruz.. Bilinmez! Beşer aklımızın kifayetsizliği ve bazı önemli gerçekleri kavramaktaki aczimiz bizi merhametle karışık bir isyana sevkeder. Kenarında bir damla yaş dolaştığı görülen bir çift göz gibi, içimizde taşacak bir damla yaşın duyulduğu sesi bize cevap verir.

Bazı geceler, herkes ortalıktan çekildikten sonra, ağaçlar arasında kalmış bir rüzgâr, kendi kendine uğuldar. Kendi aralarında romantik mahlûklar gibi, söyleşmeye koyulurlar. Çekirgeler, tabiatın nefes alışlarına benzeyen sesleriyle birbirleriyle sohbet eder. Hele aylı gecelerde açık deniz o denli güzel olur ki, sahile yumuşacık ilişir sesi..

Gökyüzünde mana dolu ışıklar, güya bir mabedin kutsi kandilleri gibi görünür bize ve ruhları birbirleriyle anlaşan güzellikler yarı dua, yarı şiir halinde yaşayan hislerin içimizde parıldadıklarını bilir ve kendi gönlümüz de, yakılmış bir kandil gibi bütün bu hislerle yandığını sezeriz.

Ömrümüzde güzel ve elbette tantanalı mevsimler böylece nice mevsimler, korkularını, sıcaklıklarını, rüzgârlarını, yağmurlarını ve sağanaklarını dökerek ve boşaltarak geçer.

Nice mevsimlerin değişen günleri ve geceleri böylece bize her biri yalnızlığını bir başka cilve ile ima ederek ya da şiddetle duyurarak, kimi terleterek, kimi üşüterek, ruhumuzu kimi aşk ihtiyacıyla açarak ve kimi bir geçmiş zaman azabıyla kavurarak, birer birer geçer. Güneşli, hisli, nemli, rutubetli mevsimler birer birer geçer. Böylece aradan zaman, bir hayli zaman geçer.

Zamana dair ve zamanla geçen şeylerin, çabukluğu ya da yavaşlığı hakkında doğru bir fikir edinmemiz pek güçtür. Biç çok şeyler vardır ki çok eski zamanlarda kalmış sanırız.

Hâlbuki bunların bir isim verilemeyen etkileri yeni zamanlar içinde duyulur. Birçok şeyler de vardır ki, dünya kadar eskiyecek sanırız ve günün birinde bunlardan hiçbir eser kalmaz. Zaman içinde düşüncesiz adamların beyinleri kadar boş kalan güzel yerlerde kendi kendimizle dolaşacağız ve edindiğimiz tecrübelerin ışığında gözlerimizden nice perdeler kalkacak. Akşamlar bize hayat lezzetini bir içki gibi sunacak. Ümitli, ümitsiz, kayıtlı, kayıtsız günler ve geceler için nice daha saatler kurcağız.

Fakat bu hayatın ekşimsi tadından yemekle doymayacağız. Her günün ve her gecenin ekmeği ve suyu gibi, hazzı ve rüyası da bize yeni gelecek. Her ümit kapısı kapandıkça yeni bir hayal kapısı açılacak ve imkânı olan bütün bu güzel şeyler, ancak yaşayanlar için mümkün olacak!
siyahin Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı