İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Asurlular'dan bu yana tesettürün tarihçesi...

DelPhoİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
BuRsATexAs
Mesajlar:
4.477
Konular:
1441
Teşekkür (Etti):
502
Teşekkür (Aldı):
1580
Ticaret:
(0) %
21-08-2009 01:18
#1
Asurlular'dan bu yana tesettürün tarihçesi...
Açıklığı, esas tesettürü istisna göstermeye çalışanları tarih yalanlıyor. Asurlulardan Eski Yunan´a, Yahudilikten Orta Çağ Hristiyanlığı´na kadar her dönemde kadınlar için örtünme olmazsa olmaz bir kuraldı.


Hukuksuz ve kanunsuz başörtüsü yasağına kısmî bir özgürlüğü bile çok gören çevreler, örtünmemeyi tartışılmaz bir gerçek gibi sunmaya çalışırken, tarih süreci ise onları yalanlıyor. Modern zamanların sadece belli coğrafyalarda ve 50-60 yıllık dönemindeki açıklığa karşın toplumlar binlerce yıldır ve dünyanın dört bir yanında tesettür aşinaydılar.


ASURLULAR’DAKİ ÖRTÜNME
Cihan Aktaş’ın Kılık Kıyafet ve İktidar isimli kitabında tesettürün kısa bir tarihi de yer alıyor. örtünmeye dair tarihteki en eski belge Asurlular’dan kalma bir metinde yer alıyor. Bu yazıtta, “Evli ve dul kadınlar, ev haricindeki yerlerde bulunduklarında başlarını örtmek zorundadırlar. Bu durum özgür kadın ile esir kadın arasındaki ‘esirtu’ kadınlar için de geçerlidir. Buna karşılık ******lerin başı açık olmalıdır. Bir erkek, bir kadını meşru eş yapmak isterse tanıklar önünde o kadının örtündüğü resmî bir törenle gerçekleşecektir” deniliyor.ZEUS’UN KARISI DA TESETTÜRLÜYDÜ
Günümüz çağdaşlarının pek sevdiği tarihî dönem olan Eski Yunan’da da tesettür vardı. Bu çerçevede, Zeus’un karısı Hera ile “Bereket Tanrıçası” Demeter’in başlarında örtüleri olduğu haldeki heykelleri biliniyor. M.ö. 8 yy’da yaşamış Homer için ise başörtüsü kadın kıyafetinin ayrılmaz bir parçasıydı. Filozof Heraklitos da, Eski Yunan ve Mısır’daki kadınları şöyle anlatıyordu: “Giysilerin başa gelen kısmı öyle sarılır ki, yüzün tümü peçe ile sarılmış gibi görünür. Sadece gözler açıkta kalır, vücudun diğer kısımları ise giysinin bir parçası ile tamamen örtülür.”


DÖRTGEN ÖRTÜLÜ YAHUDİ KADINLAR
Yahudilik’te örtünmemek ciddi bir ahlak sorunu sayılıyordu. Kadınların ar ve namus ölçüleri örtünmelerine göre belirleniyordu. Tallit denilen, ipek ya da yünden yapılma, kenarları püsküllü örtü Yahudi kadınların günlük giyimleri arasında yaygındı. O devirde sadece putperest kadınlar örtünmüyorlardı. Bugün bile Ortodoks Yahudi kadınlar sabah dualarında bu örtüyü kullanmaya devam ediyorlar.


PAVLUS’TAN “ÖRTÜNÜN” EMRİ
Hristiyanlığın ideologlarından Yahudi kökenli Pavlus da tesettür taraftarıydı. Pavlus, Korintoslular’a yazdığı bir mektupta, başına bir şey koymayan kadının başını kirlettiğini anlatıyordu. Pavlus, “bir kadın başını örtmüyorsa saçını kestirsin. Ama saçını kısa kestirmek ya da kazıtmak örtünmemek gibi aynı şekilde utanç vericidir” diyordu.


CERMEN KADINLARIN BELE KADAR İNEN ÖRTÜSÜ
Hristiyan toplumlarda başörtüsü uzun asılar boyunca kullanılan bir giysi olmuştu. M.S. 4. yy’dan kalma bir belgede, Cermen kadınların “saçını içine toplamış bir file ile yüzü de kapatan ve kalçalara kadar inen örtü”lerinden bahsediliyordu. Burgont kanunları ise 5. yy’dan itibaren uzun yıllar kapalı bir kadının zor kullanılarak başının açılmasına ağır cezalar getirmişti.

---------------------
Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar,tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?
Ra's al Ghul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
03/2007
Nereden:
glenn moors
Mesajlar:
7.976
Konular:
1179
Teşekkür (Etti):
27
Teşekkür (Aldı):
2706
Ticaret:
(0) %
07-12-2009 12:31
#2
sağolasın arkadaşım güzel bir çalışma olmuş...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı