İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Varlık ve Sevgi

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 20:43
#1
Varlık ve Sevgi
Gerçek sevgi her zaman yaratır, hiçbir zaman yıkıma uğratmaz. Bu ifadede insanoğlunun tek vaadi bulunur. (Buscaglia)

Bütün kâinat birbirine sevgi ile bağlanmış.
Sevgini vermesini öğren, çünkü gönlün anlasın ki,
Hepsine yer varmış,
Sevgisiz insandan, dünya, unutma ki korkarmış. (Mevlâna)


Varlık ve Düzen (Çekim yasası)

Bilge: << Bilmem, dedi. Dualarımın bir kudreti olsaydı onlardan korkardım. Bu işte tanrıların gelip geçici bir hevesi bulunduğunu fark etseydim, ondan sonra nasıl yaşardım acaba? Beni yatıştıran, bu mükemmel düzenin varlığıdır, hâdiselerin birbirinin içine girmiş olmasıdır. Kipling'in kitabındaki ihtiyar lama: Tekerlek kıl kadar şaşmadan doğru ve mükemmel işler, der. Bunun manâsını anladıkça kainatta daha az kaybolmuş hissediyorum; insanın gerçek yüzünü daha iyi buluyorum orada; öylesine ki, güneşten sarhoş olmuş bir satirin ağaçtan fırlayıp şu koruluğa doğru koştuğunu görsem bu derece inanmam. >> (Alain)

Bir şeyin var olabilmesi için, kesinlikle bir düzen içinde bulunması, kendi başına bir düzeni yansıtması zorunludur. Nerede bir varlıktan söz ediliyorsa, orada bir düzen var demektir. Nitekim maddenin en küçük parçası diye kabul edilen << atom >> dahi kendi içinde bir düzene sahiptir. Buna bakarak diyebiliriz ki, varlık eşittir düzen.

Varlığı var eden düzenin temelinde de çekim yasası bulunur. Dışımızda bizi kuşatan evrendeki her varlığın, bir çekim gücünün etkisinde bulunduğu bilinmektedir. Bütün yıldızları ve gezegenleri ile birlikte evreni var eden, varlığını koruyan, onun parçalanıp dağılmasını önleyen, bu çekim gücüdür. Çekirdek ve onun çevresinde dolaşan elektronların atomu oluşturması da aynı çekim gücünden kaynaklanmaktadır. Demek oluyor ki, genel geçerliliğe sahip olan bu gücü, << çekim yasası >> olarak nitelendirmek yerinde ve haklıdır.

Çekim, insan ruhuna yansıyıp onda göründüğünde << sevgi >> adını aldığından ve sevginin varlığı çekim duyumsaması ile algılandığından evrendeki bu çekim gücüne de sevgi adı verilmiştir. Nitekim eski Hint ve Yunan Felsefesinde kendi güç ve kimlikleriyle birbirinden ayrılan parçaların çokluğunda, evreni bağlayan ve birleştiren kozmik ilkeye genel anlamıyla << sevgi >> denilir. (Heinrich Schmidt)

Seven ruhlarda << istek >> olarak ortaya çıkan bu çekim duyumsamasını, sanatsal bir benzetme ile evrene uyguladığımızda,

Alnımıza yazılan yazı uyarınca her parçası evrenin eşleşiyor diğer parçası ile. Nasıl Tanrı erkeğin kadının içine, birlikleriyle dünyayı yok olmaktan koruyacak isteği vermişse, her varlık parçasına da diğer parçaya karşı istek aşıladı. (Rumi)

diyebiliriz. Sevginin eskiden beri bilinen tanımı da << yetkin ve tam olmayan bir varlığın yetkinleşme ve tamamlanma dürtüsü >> biçimindedir. (Johannes Hessen)

Bu olguyu evrenin mekanist yorumlanmasına karşı ileri süren Unamuno keza der ki,

Darwin'inki gibi böylesine usa yatkın ve ölçülü deneyci ve ussal bir kuram, evrenin asıl güdüsü, içsel gücü hesaba katmıyordu. Çünkü gerçekten, organizmaların kendilerini sürdürmelerine ve kalımlarıyla türemeleri için savaşıma zorlayan gizli güç, asıl etmen nedir? Ayıklama, uyum, soya çekim, yalnızca dış koşullardır. Bu içteki asıl güce istenç denilmiştir. (Miguel de Unamuno)

Sevgi Tanrıçası konuşuyor: Arzular saf gök, toprağa sokulmayı, Arzu yakar toprağı, diler olsun düğünü. Yaş dökülüp taşan gökten bereket saçar toprağa; doğurur o da insanlara Sürüler otlağı, Demetler meyvesi, Erdirir çiçek çağına ağaçları Birleşme sesli; hep benim bunların sebebi (Aiskhylos)

İşte istek, istenç ya da arzu terimleriyle deyimlenen, insan olarak bizim sevgi dediğimiz bu güç ve olgudur ki, evreni var eden, onun varlığını koruyan bir düzeni sağlamakta, böylece de evrende bir << varlık ilkesi >> olarak kabul edilmektedir. (Ömer Hayyam)

Adalet evrenin ruhudur. (Vecdi Aral)

Derken, evrendeki düzeni gerçekleştiren varlık ilkesi olarak bu çekim yasasını kastetmiştir, öyle olmak gerekir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı