İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

İnsanın Kendini Sevmesi

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 21:04
#1
İnsanın Kendini Sevmesi
Anlamı

<< Komşunu kendin gibi sev! >> denildiğinde bize, önceden var sayılan, her insanın kendini sevdiğidir; öyle ki << kendini sev >> demeye gerek kalmamıştır. (Miguel de Unamuno)

İçerdiği saygı, alçak gönüllülük gibi diğer temel değerlerle birlikte sevgi, bir varlık ilkesi olarak önce insanın kendisinin insanca yaşamının bir güvencesi olur. Sevgi, her şeyden önce insanın kendisine yönelir. Ancak bu kendine yönelme, insanın kendisini sevmesi Pamuk Prenses masalındaki, aynasına bakıp kendine aşık olan büyücü kadının yaptığı gibi bir Narsizm'i, insanın erotik duygularla kendi bedenine yönelmesini deyimlemediği gibi, bencillik dediğimiz, ahlâka aykırı herhangi bir zihniyet ve tutumu da asla içermez.

Gerçi ilk bakışta kendini sevmenin, başkalarını sevmeye engel oluşturacağı, böylece erdem yolunda hedef için bir kapı açmak şöyle dursun, yolu tamamen kapayacağı sanılabilir. Ve böyle düşünenler de olmuştur:

Bu görüş, batı düşüncesinin çok gerilerine uzanmaktadır. Calvin, kendini sevmekten << veba >> diye söz eder. Freud, kendini sevmeyi ruhbilimsel açıdan ele almıştır. Ne var ki, onun görüşü de Calvin'inki ile aynıdır. Freud'a göre kendini sevme narsizm ile eştir. Libodo’nun kendine dönmesidir. (Erich Fromm)

Oysa

Gerçek anlamda kendini sevme insanın kendisine ilgi duyması, özen ve saygı göstermesini düşündürmelidir. Kendine dikkat edip özen gösterme sevginin temelidir. Kişi kendisini dürüstlükle görür, gördüğünü gerçek anlamda değerlendirir ve özellikle ne olabileceği konusunda beklentisine karşı heyecanla meydan okumaya başlarsa kendini sever. (Leo Buscaglia)

Gerçek anlamda kendini sevmenin bir Narsizm ve bir bencillik olmadığını vurgulamak isteyen bu alıntıdaki deyimleri güçlendirmek üzere, aksi görüşün aslında temel bir çelişkiyi içerdiği de söylenebilir.

…başkalarına karşı duyulan sevgiyle kişinin kendine duyduğu sevginin birlikte olamayacağı savının mantıksal yanlışlığı sergilenmelidir. Eğer bir insan olarak komşumu sevmem bir erdemse, bir insan olduğuma göre kendimi sevmem de bir erdemdir. Beni içine almayan hiçbir insan kavramı yoktur. (Erich Fromm)

Nedir ki, << kendini sevme >> yi meşrulaştırmak, genelde sevginin sahip olduğu yüksek değeri her türlü sevgiye yüklemek üzere, ona da kazandırmak, sonunda bir eşitlik düşüncesine gotürmemelidir; aksi halde başkasını kendimi sevdiğim kadar sevmem yeterli ahlâki ölçü kimliğine girer ki, bu da bizzat sevginin reddi anlamına gelir.

Ölçülü olmayı seven kişi, sevmek nedir bilir mi? (La Boetie)

Daha iyi olmaya artık cehdetmediğimiz andan itibaren iyi olmaktan çıkarız. (Cromwel) (O. Münir Çağıl)

Sevgi ve onun yaşamdaki genel anlamı olan << ahlâken iyi >> sınırdan ve eşitlikten o denli uzaktır ki, gerçekleştirilmesinde bir ölçü, bir sınır olmadığı gibi, yukarda bir bağlamda belirtildiği üzere, herhangi bir koşula da bağlı değildir; o, salt bir buyruktur, her durumda gerçekleştirilmeyi bekler. Bu konuda Kant bir << kategorik emperatif >> ten, kesin bir buyruktan söz eder. (Vecdi Aral)

Vazifeler ekseriya bulunduğumuz vaziyetle alâkadar olarak ölçülür. Bahse mevzu olan baban mıdır? Ona bakmaya, her şeyde itaate, azarlamalarına, fena muamelelerine katlanmaya mecbursun. – Fakat benim babam fena bir baba. – İyi ama dostum, tabiat sana zarurî olarak iyi bir baba mı bahşedecek? Kardeşin sana karşı haksızlık mı ediyor? Onun yine kardeşi olarak kal ve yaptığına ehemmiyet verme. Her şeyden önce yapmaya mecbur olduğuna, hürriyetinin nerede bulunduğuna ve tabiatın senden yapmış olmanı istediği şeyi yapıp yapmadığına dikkat et. (Epiktetos)

Erdemlilik, sana kötülük yapana iyilik yapmandır, iyilik yapana iyilik yapmak ise ticaret gibidir. (S. Servi) (Ahmet Gürbüz)

<< Kendini sevme >> nin başkalarını sevmekle çelişmediğini, böylece ahlâki yönden reddedilmesi gereken bir tutum olmadığını göstermek için, asıl onun insandaki varlık tabakalarından hangisine yöneldiğine ve bu tabakadan ne beklediğine, kısacası, onun içeriğine bakmak gerekir.

Bir kez onun, insanın bedensel yanına yönelmediği açıktır. Böylece o, bir Narsizm olarak nitelendirilemez. Onun yöneldiği insanın << Kendi >> sidir. İnsanın << kendi >> dediğimiz yanı ise, tinsel yanıdır; çünkü yukarda da sözü edildiği gibi, bedensel (biyolojik, psikolojik) boyut varlığın << hayvan >> dediğimiz görünümünde de bulunmaktadır. Tinsel dünya ise, yalnızca insana özgüdür ve bütün bedensel yaşamın üstüne yükselir. İnsanın tinsel yanıdır ki, onu ancak diğer bütün varlıklardan ayırıp bir özne (suje) kimliğine sokar. İnsanın bu yanının varlığı ve üstünlüğünü vurgulamak üzere, geçtiğimiz << insanın kademeli yapısı >> konusunda söylenenlere aşağıdaki alıntılar eklenmelidir:

Araç ve oyuncaktır duyu ve ruh: arkalarında << kendi >> vardır daha. Bu << kendi >>, duyuların gözleriyle arar, ruhun kulaklarıyla dinler… Düşüncelerinin ve duygularının gerisinde, kardeşim zorlu bir hakan, bilinmeyen bir bilge vardır, - ona << kendi >> denir. (F. Nietzsche)

Beden, yalnızca bir araçtır. Çok görkemli bir araçtır üstelik çünkü temel olanı taşır, ama kendisi temel değildir. (Leo Buscaglia)

Anlaşılıyor ki, insanın beden ve ruhu, içinde asıl öz varlığının (temel olanın, kendi’nin) yaşadığı kılıftan ibarettir; insanın etkinlikte bulunabilmesi için gerekli koşullardır. Temeli oluşturan, insanı insan yapan öğe ise, onun tinsel (manevî) yanıdır. Sevgi başta olmak üzere bütün yüksek değerler de varlıkla ilgili (ontolojik) bağlantı noktalarını yalnızca burada bulur; eğer insanın tinsel yanı (asıl insan) olmasaydı matematik gibi keza değerler de var olamaz, bilinemezdi. Bu yüzdendir ki, insan ancak kendine dönmekle, kendini sevmekle bu yüksek değerleri kavrayabilir.

Ahlâkın başkalarından önce insanın bizzat kendisine ödevler yüklemesinin anlamı budur; bu ödevlerin asıl kaynağı da dorukta olmasından ötürü sevgidir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı