İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Özgün Kişilik

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 21:09
#1
Özgün Kişilik
Burada önemle vurgulanması gereken şu ki, bu << insan olarak var olmak >>, birey olarak var olmak, özgün kişiliğe sahip olmak anlamına gelir. Gerçekte birey olarak insanı insan yapan, sahip olduğu farklılıklardır. Her insan tektir, benzersizdir, biriciktir. Daha, doğanın insandan aşağı görünümlerinde bile bütün varlıkların gerçekliklerini oluşturan bireyselliklerini ortaya koymada, birbirlerinden nasıl farklılıklar taşıdığını açıkça görmekteyiz. Farklılıklar, doğada bir varlık koşulu olarak görünmektedir.

Varlıkların birbirinden ayrılıkları önce türlerin farklılıklarından ortaya çıkar. Bu farklılıkların ortadan kaldırılmaya çalışılması türün yozlaşması ve giderek yok olması sonucunu doğurur. Tür içinde bireylerin doğal ayrılıkları da gözden kaçmamaktadır. Doğada her çiçek, her yaprak birbirinden farklıdır.

Doğa birbirinin aynı olan şeylerden tiksinir…

Aynı tür içinde olsa bile birbirinin aynısı olan iki gül gördün mü? (Leo Buscaglia)

Doğanın bir parçası olan insanda, bedensel ayrılıklar çok daha keskin ve çok daha kararlayıcı biçimde farklı kimlikleri oluşturur. Birbirine çok benzeyen ikiz kimselerde bile iki yüzün tıpa tıp birbirine benzediğinden söz edilemez; parmak izleri ise, tümüyle bireye özgüdür.

Ancak, doğada görülen bütün bu bireysel farklılıklar insanda, insanı insan yapan << insanî farklılıklar >> olarak görülemez. İnsan, içindeki iç varlığının kurucusu ve koruyucusu niteliğindeki sevgi değerini algılayan, kendini seven biri olarak, doğanın kendisine sunduğu bu ayrılık ve değişikliklerle yetinemez, yetinmemelidir.

Kendi kendimizi sevmek ayrıca yalnız bizim biz olabildiğimiz bilgisini de içerir. (Leo Buscaglia)

İnsanın bunu bilmesi ve gereğini yerine getirmesi, kendisinin bir ödevidir; çünkü sevgi ahlâki bir değerdir ve böyle olmakla da, dış koşullarla kendiliğinden gerçekleşen bir şey değil, kesin bir istem olarak insana yönelen bir << olması gereken >> dir.

Kim size << siz kendinizsiniz >> sözünden daha övücü bir söz söyleyebilir? (Shakespeare) (Akın Alıcı)

Biçimindeki özdeyişin derin anlamı, işte bu düşüncede, insanın farklılıklarla dolu kendi bireysel kişiliğini ortaya koymasının ahlâki bir ödevin yerine getirilmesi anlamını taşımasında yatmaktadır.

Gerçekten bir kimsenin, hayvandan farklı olarak kişilik kazanabilmesi kendini sevmesine, bununla da sevginin kucakladığı ahlâki değerleri benimseyip gerçekleştirmesine bağlıdır; sırf doğal varlığı ile o, asla kişilik sahibi olamaz; kişilik ona önceden verilmiş, kendisinin dünyaya gelişinde birlikte getirdiği bir şey değildir. Bu nedenle Fromm’un,

Kişilik dediğimde, bir bireye özgü olan ve bireyi eşsiz kılan, doğuştan getirilmiş ve sonradan kazanılmış tinsel niteliklerin tümünü anlıyorum. (Erich Fromm)

Biçimindeki kişilik tanımı bir açıklamaya muhtaç görünmektedir. Kişiliğinin bir öğesi olarak insanın doğuştan getirdiği, sadece tinsel yanı ve onda varlık kazanan değerlerdir. Fakat bu değerler her insanda aynen, içi boş, soyut bir takım kalıplardan ibarettir. Bunların içerik kazanması ancak sonradan, yaşam boyu, değişik olaylarda gerçekleştirilmeleri ile olur ve insanın kişiliğini oluşturur. Bunun içindir ki,

İnsanın en büyük uğraşı, dünyadaki yerini tam olarak nasıl dolduracağını bilmek ve bir insan olmakla ne olmak durumunda bulunduğunu doğru bir biçimde anlamaktır. (Kant)

Bu da, ancak yüksek değerlerle olanaklıdır.

Değerlerle dolu bir insan ol! Kişiliğinde olanak ölçüsünde saf ve zengin bir biçimde değerleri gerçekleştir! Hakikatin ve iyi’nin, güzel’in ve kutsalın kendi kişiliğinde var olmasına çalış! Değerler sana sesleniyor. (Johannes Hessen)

İnsan kendi gerçekliğinde, yaşam ve yaşantısında bu değerlerin istemini yerine getirmekle ancak, sonsuz denecek bireysel farklılıklar kazanabilir. Çünkü bu olanağı, içeriklerinin derin ve geniş kapsamlı oluşu ile yalnızca onlar sağlayabilir. Nitekim bireyin gerçek farklılığını ve böylece özgün kişiliğini oluşturmada değerlerin ortaya koyduğu zorunluluğu sezinleyen, fakat açıkça belirtmeyen Buscaglia, bilinmeyen bir etkenden (bir X) den söz eder:

Her çocuk belirgin olmayan bir yaratılışla ama bir harikalar bileşimi olarak dünyaya gelir. Genelde sahip olduğu insan anatomisi diğer insanlarınkine benzemektedir. Oysa çok incelikli bir düzeyde anatomi işlevleri her bireyde değişecektir. Kişiliğinin gelişmesi, bunu etkileyen soya çekim, çevre ve şans olarak bir takım müşterek öğelere sahipmiş gibi görünür. Ama şu ana değin bilimsel olarak tanımlanamayan ve kişiliğin << X >> faktörü olarak bilinen bir öğesi daha bulunmaktadır. (Leo Buscaglia)

Oysa bu bilinmeyen, yinelenmelidir ki, sevginin kucakladığı yüksek değerlerdir; yalnızca bu değerler bireyin düşünce ve eylemlerinde, biricik nitelikte olabilecek tükenmez farklılıklar meydana getirebilir. Değerlerin içerik bakımından boş ve soyut oluşunun sağladığı geniş olanakları somut olaylarda kullanacak olan birey, bu olayların kendisinde yaratacağı ve değerlerin kavranmasının temeli olan duygu ve duyumsayışının, algılama biçiminin çeşitliliği içerisindeki davranışlarıyla ve ancak böylece özgünlüğünü ortaya koyabilecektir. Aşağıdaki alıntılar bu açıklamayı doğrular niteliktedir.

Nasıl kafa sayısı kadar düşünce çeşidi varsa, kalp sayısı kadar da sevgi çeşidi vardır. (Tolstoy)

Tanrıya ulaşan yollar yaratıkların nefesleri sayısıncadır. (N. Kübra)

Öyle hareketli bir minnettarlık vardır ki, yalnız bize yapılmış olan iyiliklerin borcundan bizi kurtarmakla kalmaz, hatta kendilerine borçlu olduğumuzu öderken dostlarımız bize karşı borçlanırlar. (La Rochefoucault)

Çünkü

İyilik ve kötülük, büyüklüğü ile değil, duyarlılık derecesi ile bizi etkiler. (La Rochefoucault)

İnsan en içinden bir şey verirse, o ufak ya da büyük olmaz, gerçek olur. (Rilke)

<< Düşman armağanı armağan değildir, ondan hayır gelmez >> diyenler ne doğru söylemişler. (Sphokles)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı