İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Açık Kalplilik

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 21:11
#1
Açık Kalplilik
İnsanın zihniyet ve kararlarında, dolayısıyla davranışlarında diğer bütün bireylerden farklı olmasının gereği, onun bizzat kendine karşı da farklı olmasını, değişmesini gerektirir. Bu, << doğruluk >> olarak adlandırılan ve insanın kendisini aldatmamasını öngören ahlâki değerin buyruğu olduğu gibi, bundan başka içtenlik ya da açık kalplilik denilen diğer bir ahlâki değerin de istemidir. Buna göre, değerler alanında insan yeniden öğrenmeye, bildiklerini değiştirmeye hazır olmalıdır.

Ancak, burada böyle bir tutumun, << kendine sadakat >> değeri ile çelişeceği görmemezlikten gelinemez; nedir ki, yaşamda bu gerilimin, her iki değerin birbirlerini tamamlayarak uyuma getirilmesi ile ortadan kaldırılması zorunludur.

İlke düşkünlüğünden, tüm bir tutarlılıktan sakın! (Prinzipienreitern) (Leipniz)

Sistem içinde insan, bugün düşündüklerine yarın gülmek hakkını her zaman muhafaza etmeli. (Voltaire)

Aksi durumda, kendine sadakat olumsuz sonuçlar doğurur, insanı anlayıştan, sevgi ve sevecenlikten uzak bırakır. Eğer insan aynı zamanda yeni bilgilere, yeni ve daha derin değerlere karşı içten bir açıklık ve alıcılığa sahip değilse kendine sadakat bir << iç daralması >> na ve << katılaşma >> ya gotürür.

Şuurlu bir varlık için mevcut olmak değişmeye, değişmek olgunlaşmaya, olgunlaşmak da kendi kendini hudutsuz bir surette yaratmaya bağlıdır. (Bergson)

Gerçi insanın bu değerin buyruğunu yerine getirmek üzere içten değişmeye girişmesi büyük bir ruhsal sarsıntı ile olur, ancak böyle bir sarsıntı onun için kurtarıcıdır; çünkü içten canlı ve hareketli kalabilmesi, değer yaşamında zenginleşip olgunlaşması böyle bir değişmeye bağlıdır.

Oysa

Herkes insanlığı değiştirmeye çalışıyor, kimsenin kendini değiştirmek aklından geçmiyor. (Leo Tolstoy)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı