İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Yüreklilik

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 21:12
#1
Yüreklilik
Burada, özgün bir varlık olarak kendini ortaya koymada ve yaşamını böylece sürdürmede insanın karşısına, yerine getirmek yükümlülüğünü duyumsayacağı iki ahlâki değer daha çıkar. Kendini seven, kendine özgü ilke ve değerlere yönelip bunlara sadık kalan kimse, doğadan ve özellikle toplumdan gelebilecek karşı koyma ve saldırılara dayanmak, bunlar karşısında geri çekilmemek durumundadır. Bireyin özgünlüğü kendini değiştirmede karşılaşacağı iç sarsıntı önünde, tümüyle bedensel ya da alışkanlık gibi psikolojik tepkiler ve baskılar karşısında yürekli (cesur) olmasını gerektirdiği kadar, özellikle ortak toplumsal değer yargılarına ters düşmesi durumunda daha da büyük bir yiğitliği zorunlu kılar. Bu yüzden gerçek insanca cesaret, yüksek değerleri gerçekleştirmek üzere yapılan girişim ve atılımlarda öne çıkan engeller yüzünden bozulup yılmamaktadır. Yoksa hiçbir değer taşımayan, sırf kaba güç gösterisi niteliğindeki girişim ve atılımlar, içerdiği yaşamsal tehlikeyi kavrayamamış olmaktan, küçümseme duygusu içersinde yapılan gösterişli davranışlar yüreklilikle uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan sırf barbarlığın ya da aptallığın bir deyimidir. Gönlün bir erdemi olmakla yiğitlik, psikolojik hayvanî bir yaşantı değil, bireye asıl onur ve kişiliğini kazandıran yüksek gönül değerleri ile onların getirdiği büyük ve anlamlı hedeflerle ilgilidir.

Sakıngan ve korkak kimselerin yürüdüğü yoldan başka bir yönü gösterse, seni sürüden ayırsa bile, yüreğinden gelen sesi dinle!. (Wilchelm Reich)

Cesaret böylece, bir yandan insanın toplumda kendini kabul ettirmesini deyimlerken, diğer yandan derin bir biçimde eşya ve olayların buyruk altına almanın, onlarla savaşmanın bir erdemi olarak görünür.

Zira eşyayı insanın iyice tanımasına engel olan özellikle iki şey vardır. Biri insanın ruhu önüne perde çeken utanma, öteki, tehlikeyi gösteren ve büyük eylemler yapmasına engel olan korku. (Erasmus)

Burada savaşılması gereken güçler, insana acı veren güçlerdir: Doğanın direnci, boşluk, hiçlik, anlamsızlık tehlikesi, ölüm korkusu gibi.

Kesip açın o kurdeleyi! Koparıp atın kutunun kapağını! Armağanınız salt sevgi, büyü, yaşam, sevinç, mucize, acı ve gözyaşı da vardır. Bir yığın büyü, bir yığın mucize, bir yığın şaşkınlık da vardır. Tümü de çok coşku vericidir. Girin bu kutuya hiç can sıkıntısı duymayacaksınız. (Leo Buscaglia)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı