İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Sabır

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 21:14
#1
Sabır
Şu var ki, yiğitlik sınır tanımayan bir eylem içinde bulunmak anlamına gelmez. İnsanların doğal ve toplumsal çevrenin direnci karşısındaki tutumunda etkin bir özellik olan cesarete asıl anlamını kazandırıp onu, kaynağını sırf kaba güçten alan hayvanî tutumdan ayıran, ahlâki ve böylece de insanî bir kimliğe kavuşturan sabır dediğimiz değerdir, yürekliliğin onunla birlikte yürütülmesi gerekir. Cesaretin aksine edilgen bir tutum almayı öngören sabır, her değer gerçekleştirilmesinin ön koşulu olan özgürlüğün bir görünümüdür.

İnsan ancak, gerektirdiği özgürlükten ötürü sabırla, maddî dünyayı aşan, onun üzerine çıkan, onun efendisi olan tinsel bir varlık olduğunu ortaya koyabilir. İnsan bu üstünlüğüne, çevresindeki eşya ve olaylara oranla daha çok bir şey olduğuna, doğadaki etki – tepki ilişkisi içersinde özgürlüğünü yitirmemesi gereğine bilinçli olursa, eşya ve olayların karşısında iç dinginliği içerisinde güler yüzlü bir tutum alır. İşte, sabrın niteliğini bu tutum belirler. Bu, acı veren güçler karşısında ona katlanarak iç durgunluğunu içeren bir yaşamın dokunulmazlığı ve sarsılmazlığıdır.

Sessizlik büyük vahiydir. (Lao – Tse)

Hikmet tahsilinde ilerlemek istersen, şu endişeleri kafandan çıkarıp at: << İşlerimi ihmal edersem, az zaman sonra iflas ederim ve yiyip içecek bir şey bulamam. Kölemi cezalandırmazsam, gittikçe küstah olur. >> Zira endişeyle, ıstırapla varlık ve bolluk içinde yaşamaktansa, korkuları ve sıkıntıları kovup, açlık içinde ölmek iyidir. Senin sefil olmandansa, uşağının küstah ve hain olması daha iyidir… Yağını mı döktüler? Şarabını mı çaldılar? Kendi kendine de ki: << Huzurun bahası budur. Hürriyetin bahası budur. Bedavaya hiçbir şey alınmaz. (Epiktetos)

İnsanın özgürlüğe ve özgürce algılayacağı yüksek değerlere ulaşması, onları yaşamında gerçekleştirmesi, kişiliğinin temeli ve onun en belirgin görünümü olan sevgiyi yaşaması, yaşamın içerdiği her türlü zorluk ve acılara katlanması ile bu katlanmayı onursuzca bir << boyun eğme >> den ayıran sabır dediğimiz yüksek değerle, onun yürekliliği tamamlayan, ona iradenin dayanıklılığını, sürekliliğini ve gücünü katan birlikteliği ile olanaklıdır.

Elmas nasıl yontulmadan mükemmelleşmezse, insan da acı çekmeden olgunlaşamaz. (Confucius)
KhrYsaOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
13.923
Konular:
8027
Teşekkür (Etti):
598
Teşekkür (Aldı):
3170
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 21:15
#2
Sabır herşeyin ilacıdır...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı