İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Toplumsal Adalet

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 21:56
#1
Toplumsal Adalet
Hukuk felsefesi tarihinde, özellikle Aristo'nun evrensel ve insandan bağımsız bir '' doğal adalet '' katkısıyla gündeme gelen soyut adalet düşüncesi; günümüz dünyasında '' toplumsal adalet '' olarak somutlaşmakta ve giderek evrensel hukuksal değerlerin bir öğesini oluşturmaktadır. Toplumsal adalet düşüncesini açıkça hiçe sayan bir hukuk düzeninin meşruluğundan söz etmek olanaksızdır; böylece toplumsal adalet düşüncesinin, diğer evrensel hukuksal değerlerle birlikte bir meşruluk ölçütü konumunda olduğu vurgulanmalıdır. Bir toplum içerisinde belirli bir sınıf ya da grubun, diğerlerinin aleyhine sermaye biriktirmeye çalışmasına yardımcı olmak üzere zor aygıtlarını açıkça seferber eden bir hukuk düzeni ya da siyasal erkin, meşruluğunu yitirdiği söylenebilir. (James O’Connor)

Toplumsal adalet kavramının tarihçe ve yerleşmesi insan hakları, demokrasi gibi diğer evrensel hukuksal değerlerin somut içeriksel öğelerinin gelişimiyle ilintili olup, bunların yerleşmesiyle paralellik oluşturmaktadır. Toplumsal adalet düşüncesi aynı zamanda günümüz demokratik yönetimlerinin dayanağını ve itici gücünü de oluşturmaktadır. Çağımızda; özgürlük, eşitlik, güvenlik, insan hak ve özgürlükleri ile birlikte toplumsal adalete dayalı ulusal ve uluslararası bir yaşam düzenine yöneliş sözkonusudur.

Genel olarak adalet yaşantılaması, ‘’ us ‘’ ve ‘’ kişinin kendini başkasının yerine koyması ‘’ öğelerinin birlikteliklerinden oluşur. Bunlardan sadece birinin alınıp diğerinin yadsınması eksik ve yanlış bir tavır olur. Toplumsal adalet düşüncesinin temel kaynağı özellikle ‘’ kişinin kendini başkasının yerine koyması ‘’ durumudur; bireylerin, toplulukların ve siyasal erklerin bu düşünceden etkilenmelerini sağlayacak yetkinlikte bir kültürel ortamın oluşturulması, toplumsal adalet düşüncesinin hem bireysel ve hem de toplumsal bağlamda yerleşmesine ivme katacaktır; toplumsal adalet ilkesine ilişkin temel öneme sahip nokta da, burada yatmaktadır. Bunun dışında, yani diğer evrensel hukuksal değerlerin içeriksel öğelerinde de özdeş olarak geçerli olmak üzere, toplumsal adalet ilkesinin içeriğinin ayrıntılarıyla oluşması ve biçimlenmesi, doğal olarak, somut uzay ve zaman koşullarıyla ilgili olup süreçsel bir gelişmeyi içerir. Günümüz açısından bakıldığında toplumsal adalet düşüncesinin, en azından sözsel ve teorik bağlamdaki genel uzlaşı ölçü alınarak ve soyut anlamıyla sınırlı da olsa, evrensel bir hukuksal değer olmak durumunda olduğundan söz edilebilir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı