İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Eşitlik İlkesi

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
31-10-2009 21:59
#1
Eşitlik İlkesi
Çağdaş algılanış biçiminde adalet kavramının odağına eşitlik düşüncesi yerleşmiştir. Son yüzyılın hukukçu düşünürlerinden özellikle Roscoe Pound, eşitlik kavramının, adalet anlayışında anahtar bir rol oynadığını vurgulamıştır. Tarihsel sürece bakıldığında, Sokrates’ten esinlenerek, Stoacıların, evrenselci ve eşitlikçi bir hukuk felsefesini savunmalarının büyük önem taşıdığı görülür. Günümüzde, hukuk felsefesinin amacının eşitsizliği korumak değil, eşitliği sağlamak olduğu noktasında görüş birliği vardır. Burada eşitlik kavramının anlamına ilişkin kesin olarak söylenebilen şey, Bentham’ın deyimiyle ‘’ her bireyin tek bir değeri olduğu ve hiçbir bireyin birden çok değeri bulunmadığını ‘’; başka bir deyimle, hukuksal işlemlerde ayrımcılık yapmama anlamında formel bir eşitlik durumunun içeriğidir. Bu anlamda bir eşitlik düşüncesi günümüzde evrensel hukuksal değerlerin somut bir örneğini oluşturmaktadır.

Eşitlik ilkesi kesin olarak içerdiği bu anlamla sınırlı değildir. Genel olarak, insanların eşitliğine inanan çağdaş demokratik toplumlarda kurumlaşmaya başlayan biricik evrenselci ilkeyi deyimleyen eşitlik ilkesi; bütün insanlara özgür ve eşit varlıklar olarak davranılmasını; bu bağlamda, tüm insanların konuşma, düşünme, din ve örgütlenme haklarını içeren temel haklarını içeren temel hakların korunması gereğini de içermektedir. İnsan hakları uluslararası yasasındaki haklar listesinin, insanları eşit ilgi ve saygıya değer, eşit ve özerk bireyler olarak gören insan doğasıyla ilgili bir ahlâksal görüşe dayandığı; evrensel bildiride yer alan haklar listesinin böyle bir anlayıştan türetildiği söylenebilir. (Jack Donnelly)

Günümüzde evrenselci ve eşitlikçi bir anlamda kullanılan onur kavramının ya da insan olma onurunun altında yatan düşünce, bu onurun herkeste eşit olarak bulunduğudur. (Charles Taylor)

Demokratik görüş açısından bakıldığında bütün insanlar, genel insan doğasına sahip olmaları nedeniyle kişi olarak eşit değerdedirler. Bütün insanların, kişi olarak eşit biçimde saygı görme ve doğal yeteneklerini kullanmak için eşit olanaklara sahip hakları vardır. Herhangi bir insan, eşit tanınmayı isterken öncelikle ve birincil olarak insan kimliğine ve insan olmanın verdiği değere dayanmalıdır. İnsan olarak sahip olduğumuz genel geçer kimliğimiz, bizim birincil kimliğimizdir; bunun dışındaki, vatandaşlık, etnik köken, cinsiyet vb. hiçbir kimlik bu evrensel kimliğimizin önüne geçemez. Bu bağlamda, eşit saygınlığın politikası geniş anlamda alınmalıdır: Bireye saygıdan söz ederken, bu saygının, yalnızca her insanın doğuştan sahip olduğu insansal güce olan saygıyı değil; bireylerin kendi insanlıklarını uygulamaya koyarken ve kendilerine özgü bireysel kişiliklerini deyimlerken kullandıkları, içinde yer aldıkları çeşitli kültür biçimlerinin gerçek değerlerine duyulan saygıyı da kapsar anlamda benimsenmesi gerekir. Eşitlik, eşit ilgi ve saygı çok değişik biçimlerde anlaşılabilen soyut değerler olmalarına karşın, yine de insan hakları listesi çerçevesinde, üstünde uluslararası düzeyde bir görüş birliği olmuştur. Dahası, bu konuda, çağdaş ülkelerin eşitlik gibi değerlerin yerleşmesini ve içeriklerinin oluşmasını engelleyemeyecekleri söylenebilir. (Alexis Tocqueville)
DelPhoİ Teşekkür etti.
DelPhoİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
BuRsATexAs
Mesajlar:
4.477
Konular:
1441
Teşekkür (Etti):
502
Teşekkür (Aldı):
1580
Ticaret:
(0) %
01-11-2009 03:54
#2
güzel bır yazı
tekrar paylasımlara basladın cansın h.g
---------------------
Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar,tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı