THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Estetik ve Mutluluk

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
8.788
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
995
Ticaret:
(0) %
0
416
04-11-2009 00:42
#1
Estetik ve Mutluluk
Tümüyle sanat ve sanatsal yaşam insanın mutluluğunun bir boyutunu oluşturmakta, sanat yoluyla insan mutluluk verici yaşantılara sahip olmaktadır. Çünkü yukarda açıklandığı üzere mutluluk yüksek değerlerle ilgilidir; onların, kendilerini algılayan kişiye geri yansımasından ibarettir.

Bu nedenledir ki, estetik yaşantının bizde meydana getirdiği derin haz, mutlulukla özdeştir, aynı anlama gelir. Bu yaşam ve yaşantıda artan şey haz değil, mutluluktur.

Gerçi psikolojik anlamda haz öğesinin rolü, diğer değerlerin, özellikle ahlâki değerler yansımasında ve onların sağladığı mutlulukta varlığının düşünülmemesine, tam tersine vicdanımızın çok kez ondan vazgeçmeyi, yüksek değerler uğruna birçok kez sıkıntılara katlanmamızı buyurmasına karşılık estetik yaşantıda pek büyüktür. (Geiger)

Fakat bu durum, sanatsal yaşamdan alınan hazzın tek tek olayların yaratacağı gelip geçici hoşlanmadan ibaret olacağı anlamına gelmez. Burada söz konusu olan kişiliğe bağlı, ben’in bütünü ile ilgili, ruhu denge ve yüceliğe kavuşturan bir yaşantıdır. Bu yaşantıda insan, estetik değer tarafından içten yakalanır. Bir iç zenginliğini, yüce bir şeyi yaşar; tin (anlam) dünyası ile ilişkiye geçmekle, güzelin iyi ve kutsal olanla birleştiği bu dünyada (anlam dünyasında) yetkinliğin ve sonsuzluğun nefesini duyumsar. (Hessen)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler