THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Mutluluk ve Sanat

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
8.788
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
995
Ticaret:
(0) %
0
504
04-11-2009 00:46
#1
Mutluluk ve Sanat
O şairliğe korka korka başladı. Bütün isteği insanlığa iç zenginliğini vermek, herkesi mesut etmekti. (Melahat Özgü)

Yaşam bir seçimdir ve seçim hakkı sizindir, mutlu olarak da yaşayabilirsiniz mutsuz olarak da. Yaşamı çok hafife de alabilirsiniz, çok ciddiye de. Ama yaptığınız seçimin bütün sorumluluğunu üstlenin. (Leo Buscaglia)

Mutluluk her zaman bir duyumsamanın ya da bir eylemin yan ürünüdür. Bunu bildiğimiz halde aramızdan pek çoğu, yaşamını çılgınca mutluluğu arayarak ve sürekli neşenin peşinde koşarak geçirir. (Leo Buscaglia)

Mutluluk benimsediğimiz tanıma göre gerçekleşmesi anlamlı etkinlik ve etkileşimle ulaşılabilecek bir ideal olan yetkin bir doyum durumu, arzu ve isteklerin tümü ile giderilmesidir. (Heinrich Schmıdt)

Bu tanımdan ilk anlaşılan, mutluluğun bir doyum durumu, arzu ve isteklerin tümü ile giderilmesi, bir hoşnutluk ve haz durumu olduğudur. Ancak, yine bu tanımdan anlaşılan bu haz durumunun insana doğumu ile birlikte verilmediği insanın onu hazır bir biçimde bulmadığı, tam aksine, onun için bir ideal olduğudur. İnsan onu kendi eylemleriyle elde edebilecektir. İnsanın doğuştan getirdiği ve sahip olduğu yalnızca eylem ve etkinliğidir. İşte insanın bu devinim yeteneğidir ki, mutluluğa ulaşmasını olanaklı kılmakta, mutluluğun varlık koşulunu oluşturmaktadır.

Kendi mutluluğumuzu kendimiz oluşturabiliriz. (Leo Buscaglia)

Diğer yandan tüm canlıların devinimlerinin, davranışlarının temel amacına varlığını korumak ve geliştirmek olduğu bilinmektedir. Bütün canlılar varlığını koruma ve yaşama ters düşen ve onu zorlaştıran engellerin aşılması, düşman güçlerin yenilmesi, altedilmesi gerekmektedir. Bu yenme ve üstün gelmenin sonucu, varlığın gelişme ve tamamlanması, kısaca yetkinleşmesidir. Böylece bütün canlılarla birlikte insan da gelişip tamamlanmış bir insan, tam bir insan olmak hedefine yöneliktir, varlığını yetkinleştirip geliştirmek durumundadır. Demek ki varlığımızın tamamlanması en son bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır; çünkü ihtiyaç duyduğumuz her şeye ‘’ değer ‘’ der ve etkinliklerimizin temel amacı yaparız.

Nedir ki, burada en önemli nokta insanın sadece bedensel bir varlık olmadığıdır; o aynı zamanda ‘’ esas ben ‘’ ini oluşturan tinsel (akıl ve anlam dolu), yüksek bir yana sahiptir. İnsan varlığının yetkinleşmesi ve gerçekleşmesi demek aslında, bedensel yaşam taşıyıcı (elemanter) değerini korumakla birlikte bu yüksek tinsel yaşamın gelişip açılması demektir. Çünkü bu yaşamda gelişip yetkinleşmek ihtiyacındadır. Nitekim içimizdeki ses de aynen böyle seslenmektedir.

Görüldüğü gibi burada insanın içinde yüksek ve büyük, iyi ve tanrısal ne varsa onların gerçekleştirilmesinden söz edilmektedir. Onlar insanda mevcut etik, estetik, hakikat gibi yüksek, tinsel değerlerdir; insanın tinsel yanını bu değerler oluşturur. Bu nedenle insanın tinsel yanının gelişmesinin, bu yüksek değerlerin içten kabullenilmesine bağlı olduğunu, insan olmanın, kişilik kazanmanın ancak böylece güncelleşebileceğini kolaylıkla söyleyebiliriz. (Vecdi Aral)

İşte insanoğlu ancak bedensel ve yüksek değerler aracılı ile de tinsel yanının gelişip tamamlanmasıyla yaşamdaki güçlüklerle başa çıkıp varlığını koruyabilir, en yüksek olan insan (adam) olma değerini gerçekleştirebilir, baştaki tanımda belirtilen doyum durumuna ulaşabilir.

Sevinç, insanın daha az yetkinlikten daha büyük yetkinliğe geçmesidir. Üzüntü insanın daha büyük bir yetkinlikten daha az yetkinliğe geçmesidir. (Baruch Spinoza)

Böylece bu açıklamalara göre yetkinleşme (kişiliğin kazanılması) ile mutluluğun kazanılması arasında doğrudan bir bağlılık olduğu anlaşılmaktadır. Bu, aynı zamanda mutluluğun (doyum durumunun) doğa psikolojisinin konusu olan gelip geçici (değişken) bir doyum ve hazla ilgisi olmadığını da göstermektedir. Gerçek mutluluğu, derin haz ve hoşnutluğu sağlayan kişilik (kişilik sahibi olmak), içerdiği sevgi, saygı, alçak gönüllülük gibi temel ahlâki değerlerden ötürü iradî bir tutumu gerektirir ve böylece de kendine sadık kalmayı, yaşama ilişkin kararlarda sürekliliği, değişmezliği zorunlu kılar. Bu yüzden,

‘’ Ve mutlulukta iradenin payı sanıldığından çok daha büyüktür. ‘’ (Alain)

diyen Alain’e hak verilmesi yerinde olacağı gibi,

isteğin olmadığı yerde sevgi bulunmaz. (Leo Buscaglia)

diyen Gandhı’nin de buradaki ‘’ istek ‘’ den ‘’ ahlâki istemi ‘’ kastetmiş olduğu kabul edilmek gerekir. Yoksa, sırf duyusallığa dayalı iradî ve dolayısıyla da ahlâki bir niteliği olmayan haz ve doyum, asla insana yaraşır, kişilikle ilgili bir mutluluğa temel olamaz.

Saadet devamlı bir halettir ki yeryüzünde insanlar için kurulmuşa benzemez. Bu dünyada her şey, kararsızlığa âlemdir.

Etrafımızda her şey değişir. Kendimiz de değişiriz ve kimse bu gün sevdiğini yarın da seveceğine emin olamaz. (J. J. Rousseau)

Oysa

Yalnız düşmanları değil, hazları yenen de yiğittir. Bazıları ise şehirlerin efendileri, kadınların da köleleridirler. - Hevese karşı dövüşmek güçtür; fakat üstün olmak, iyi düşünmesini bilenin işidir. – Yiğitlik kaderin vuruşlarını küçültür. (Demokritos)

Çünkü mutluluk insanın içten gelişip zenginleşmesine bağlıdır. İnsanın duyacağı en büyük haz daha çok insan olmasında gizlidir, diğer bir anlatımla bu haz, insanın yüksek değerlere sahip olmasında, gizlidir; diğer bir anlatımla bu haz, insanın yüksek değerlere sahip olmasında, içini onlarla doldurmasında, onları gerçekleştirmesinde yatmakta, doğrudan bir değer gerçekleştirmesinin doğal bir yan ürünü olarak meydana gelmektedir. Nitekim yukarda belirtilmiş olan mutluluk tanımındaki ‘’ anlamlı etkinlik ve etkileşim ‘’ deyimi buna işaret etmektedir, çünkü anlam kavramı değer kavramını içerir ve onu gerektirir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler