THT DUYURU

chat
Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Sevecenlik Yalnızca Güçlülerden Beklenebilir

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
8.788
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
995
Ticaret:
(0) %
1
409
10-11-2009 21:46
#1
‘’ Yalınç (basit) olan hakikat olduğu gibi, anlam dolu olan da yanılgı olabilir. ‘’ (Güstav Radbruch)

Anlam dolu olanın ve yaşamın amacının ne olduğunu sormak, gelişmiş insan olmanın niteliği gereğidir. Her şeyin anlamsız olduğunu söylediğimiz anda bile anlamlı bir şey söylemiş oluruz. Anlamsız düşünemeyiz; zihnimizin yapısı buna izin vermez. Bu nedenle varlık ve evren anlamlıdır, anlam içindir, düşünen ve duyumsayan içindir. Zira insanın akıl, duygu ve istem yanı vardır ve temeldir. Yaşamın anlamı öğrenilebilen, öğrenilmesi gerekli, güzel, insanî bir dünyanın yaratılmasına olanak ve fırsat vermektedir. Hatta kişi kuramsal olarak bu değerlerin bilgisine sahip olmasa bile her yalın ve bozulmamış insan kalbinde sırf kendi sezgisel duygusuyla canlı bir güç niteliğindedir ve onu sessizce etkiler.

Cromwel de

‘’ Daha iyi olmaya artık cehdetmediğimiz andan itibaren iyi olmaktan çıkarız. ‘’

demekle, iyinin sonsuz olduğunu açıkça belirtmektedir. Böylelikle bizim için gerekli olan bütün yanıtlar içimizdedir. İçimizde iyi olanı gerçekleştirirsek, dünyada da iyi olanı gerçekleştirmiş oluruz. Ve iyi bir dünya istiyorsak – ki bunu istemek ahlâki görevimizdir – bizzat kendimiz iyi olmakla işe başlamalıyız.

İyilikle dokunduğumuz her şey acı ve umutsuzluğa dönüşmemeli, bunun için de yaşamımızda asla değersizlik inancının güçlü duvarlar örmesine izin vermemeliyiz. Her zaman birlikte fakat ayrı bireyler olarak, gelişip olgunlaşarak, gerçekte olduğumuzdan daha çok kendimiz olarak ve bizi sınırlayan, yalnızlığa iten yıkıcı düşüncelerden arınarak bunu başarabiliriz. Nitekim insanın en büyük gereksinmesi yalnızlığını yenmesi, yalnızlığının ıstırabından kurtulmasıdır. Nedir ki asıl mutluluk kaynağı, sevgi ilişkileri ve birliktelikleridir. Ve duyumsamaktan yoksun kalmak istemiyorsak, her güne yeniden seven insan olarak başlamalıyız. Yaşamda eğer doğru yere, doğru zamanda ve doğru biçimde ulaşmak istersek, sevgiyi en iyi biçimde korumalıyız. Çünkü sevecenlik yalnızca güçlülerden beklenebilir! İnsan olmaktan kıvanç duyarak sevgiye zaman ayırıyor, içten, sevecen bir yaklaşımla, onu, başkalarıyla paylaşıyoruz. Zira yaşam sevgi demektir. Böylelikle yaşamın sonsuz güzelliğini görebiliyor, öğrenilecek her şeyin insanın içinde olduğunu özgürce kavrayabiliyoruz. Her ne kadar gelip geçici dünyanın hiçliğinde yaşasak da alnımıza yazılan yazı gereğince, evrenin her parçası diğer bir parçasıyla eşleşir ve bize, yani diğer parçasına istek aşılar.
£Lif Teşekkür etti.
£Lif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2009
Nereden:
İzmir
Mesajlar:
624
Konular:
244
Teşekkür (Etti):
147
Teşekkür (Aldı):
186
Ticaret:
(0) %
12-11-2009 23:44
#2
"Yaşamda eğer doğru yere, doğru zamanda ve doğru biçimde ulaşmak istersek, sevgiyi en iyi biçimde korumalıyız. Çünkü sevecenlik yalnızca güçlülerden beklenebilir! "
Çok anlamlı yazının içinde çok ince nüanslar var alabilene:=) ve çok güzel bir paylaşım olmuş tekrar tekrar okudum..Teşekkürler
---------------------
(sɹǝʇ nq ʞǝʇɹiq ؛ɐp ɐpunloʎʎǝsɹǝɥ iʞuɐs )

HerşeYi biLmene geRek Yok
Haddini biL YeteR !
Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler