THT DUYURU

chat
Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Sanatın Görevi Nedir?

DelPhoİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
BuRsATexAs
Mesajlar:
4.466
Konular:
1441
Teşekkür (Etti):
502
Teşekkür (Aldı):
1582
Ticaret:
(0) %
0
1267
25-11-2009 11:32
#1
Gerekliliği açısından, onsuz edilemeyen bir şeydir sanat..İnsanla çevresi arasında sürekli bir dengenin varlığı en gelişmiş toplumlarda bile düşünülemeyeceğine göre, sanat geçmişte olduğu gibi gelecekte de gerekli olacak demektir..

Peki ama hayatın yerini tutmaktan öte bir işi yok mudur sanatın? ..İnsanla dünya arasında daha köklü bir ilişkiyi açığa vurmaz mı? ..Gerçekten sanatın görevi tek bir tanımla özetlenebilir mi? ..Birçok değişik gereksinmeyi karşılamak zorunda değil midir? ..Sanatın kökleri üstüne düşünüp başlangıçtaki görevinin ne olduğunu anladıkça, toplumun değişmesi ile bu görevin çıkmış olduğunu görmüyor muyuz? ..

Her şeyden önce şaşırtıcı bir olayı pek sıradan bir şey sayma eğiliminde olduğumuzu unutmayalım..Hem şaşırtıcı oluşu açıkça ortada bu olayın: milyonlarca kişi kitap okuyor, müzik dinliyor, tiyatroya, sinemaya gidiyor..Neden? ..Oyalanmak, dinlenmek, eğlenmek istiyorlar demek, soruyu pekiştirmekten öteye gitmez..İnsanın bir başkasının hayatına, sorunlarına gömülmesi, kendini bir resim, bir müzik parçası, ya da bir roman, oyun, film kişisi ile bir görmeyi neden oyalayıcı, dinlendirici, eğlendirici olsun? ..Böyle gerçeklik-dışı olaylara neden yoğunlaşmış gerçeklikmiş gibi tepki gösterelim? ..Ne tuhaf, anlaşılmaz bir eğlencedir bu..Eğer yetersiz bir yaşayıştan daha zengin bir yaşayışa, tehlikelerden uzak yaşantılara kaçmak istiyoruz dersek, o zaman yeni bir soru çıkıyor orataya; yaşayışımız neden yeterli değil? ..Neden gerçekleşmemiş yaşamlarımızı başka görüntülerle, başka biçimlerle gerçekleştirmek istiyor, karanlık bir salonun aydınlatılmış sahnesinde yalnızca oyun olduğunu bildiğimiz bir şeye soluğumuz kesilircesine kapılıyoruz? ..
---------------------
Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar,tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?

Eskiler tanır yenıler ornek alır

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler