THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Bir uçak kaç günde boyanır

NafToCeMenT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Anadolunun Bağrından :)
Mesajlar:
3.246
Konular:
1646
Teşekkür (Etti):
73
Teşekkür (Aldı):
458
Ticaret:
(0) %
29-11-2009 10:38
#1
Talking
Bir uçak kaç günde boyanır
Bir uçak kaç günde boyanıyor?
Uçağın boyanması tam 21 gün sürüyor. 650 kilogramda boya harcanıyorxUçaklar, mükemmel bir mühendislik becerisi ve teknoloji harikası olarak tanımlanıyor. Üretim programları için milyarlarca dolar harcanan demir kuşların, gövdesinden aviyoniğine, motorlarından kabin içi eğlence sistemine kadar, üretiminde dünyanın dört bir yanından yüzlerce tedarikçi şirketin katkısı var.
Günümüzün en güvenli seyahat aracı olarak kabul edilen uçaklar, üretimleri tamamlandıktan sonra çok ilginç bir yolculuğa çıkıyor. Gövdesi tamamlanan uçağın içi tamamen boştur. Bu duruma havacılıkta “yeşil uçak” adı veriliyor. Fabrikadan çıkan sıfır kilometre yeşil uçak, müşterinin istekleri ve tercihleri doğrultusunda baştan aşağı giydiriliyor. Daha sonra ise, bir uçağın havayoluna teslim edilmeden önceki son işlem olan boyama safhasına geçiliyor.

A380, 21 günde boyanıyor
Bugün için dünyanın en büyük yolcu uçağı, Avrupalı Airbus’a ait A380. Jumbo jetin boyama işleminin yapıldığı tesislerden biri de Airbus’un Almanya-Hamburg’taki Finkenwerder tesisleri. 22 bin metrekareden büyük bir alana sahip tesiste 100 kişilik bir ekip, 4 vardiya halinde çalışarak A380’in 3 bin 100 metrekarelik gövdesini boyuyor. Uçağın boyanması tam 21 gün sürüyor. Uçağın kuyruğu ise ayrıca boyanıyor.

650 kg boya tüketiliyor
A380’in sadece gövdesi için 24 boyacı, 3 kez astar çekiyor. Her bir astar 60 dakika sürüyor. Daha sonra 3 kat boyama yapılıyor. Dünyanın en büyük yolcu uçağı A380’i boyamak için 650 kilogram boya kullanılıyor. Boyama işleminde elektrostatik boyama tabancaları kullanılıyor. Böylece boya daha verimli oluyor. Ayrıca boyamada 8 adet hareketli teleskopik platform yer alıyor. Böylece uçağın her alanına rahatça erişilip, boyama yapılabiliyor.

Çevreci boyama
Boya yapılan hangardaki 112 havalandırma borusu ise havayı saatte 18 kez devr-i daim yapıyor. Bütün bu boyama işlemi son derece çevreci bir şekilde yürütülüyor. Çünkü Airbus, ISO 14001 çevre sertifikasyon standardı alan ilk şirket. Hangarda bulunan 4 adet gaz temizleyen alet havada oluşan boya zerreciklerini bertaraf ediyor.
Tüm boya işlemi bittikten sonra dev uçak hangardan çıkıp üzerindeki yeni elbisesiyle havayoluna teslim edilmeye hazır hale geliyor. Göklerin bu en büyük jumbo jeti artık yolcularını karşılayabilir, gökyüzünde misafirleriyle beraber süzülebilir…
--------------------- ..............................................Kok Türk....................................Alparslan Türkeş...................................THT BOZKURTLAR


.................................................. ..........................
Rehber Kuran Hedef Turan


TRNooNTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Nereden:
drwxr-xr-x
Mesajlar:
2.519
Konular:
605
Teşekkür (Etti):
220
Teşekkür (Aldı):
1024
Ticaret:
(0) %
04-12-2009 16:52
#2
Hımm Aslinda Bu Konuyu İlk Defa Duyuyorum..
Çok İlginç.
---------------------
Kod:
Sanal aleme ara verdim.
Uzunca bir süre online olmayacağım.
Allaha emanet olun.

By TRNooNTR
Kod:
I took a break the virtual realm.
 Will not be online for a long time.
 Be entrusted to God.

 By TRNooNTR

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler