THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Edirne ceviz merkezi oluyor

NafToCeMenT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Anadolunun Bağrından :)
Mesajlar:
3.246
Konular:
1646
Teşekkür (Etti):
73
Teşekkür (Aldı):
458
Ticaret:
(0) %
0
364
30-11-2009 14:30
#1
Arrow
Edirne ceviz merkezi oluyor
Edirne ceviz merkezi oluyor
Edirne, ceviz üretim ve pazarlama merkezi olacağı açıklandı
Türkiye'de, ayçiçeğin yüzde 25'sini, pirincin yüzde 50'ini ve buğdayın da yüzde 4'ünü üreten Edirne, ceviz üretim ve pazarlama merkezi olacağı bildirildi.
Edirne Çevre ve Orman Müdürü Abdullah Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Serhat Şehri ve Türkiye'nin buğday, pirinç ve ayçiçek ambarı olarak adlandırılan Edirne'nin bundan sonra ceviz üretim ve pazarlama merkezi olarak da anılacağını söyledi.
Türkiye'deki ceviz fidanının yüzde 70'inin Edirne'ye dikildiğini ifade eden Bülbül, ''Ülke genelinde dikilen ceviz fidanının 3 bin hektarı Edirne'de dikildi. Edirne, bundan sonra ceviz üretim ve pazarlama merkezi olacak. Kentte ceviz borsası kurulacak, Türkiye'deki ceviz ile ilgili sempozyum ve toplantılar Edirne'de yapılacak. Edirne bugüne kadar nasıl ayçiçeği, pirinci, buğdayı konuştuysa bundan sonrada cevizi konuşacak'' dedi.
Türkiye'nin ceviz açığını kapatmak için Afganistan'dan bile ceviz ithal ettiğini vurgulayan Bülbül, şöyle devam etti:
''Edirne ceviz yetiştirmeye müsait. Bütün köylerde ceviz konusunda eğitimler verdik. Orman hazine arazilerine ceviz ekebilecekleri konusunda aydınlattık. Orman hazine arazilerini ceviz dikmeleri ve bakmaları şartıyla 49 yıllığına köy tüzel kişilerine, kooperatiflerine, eğer talipli çıkmazsa özel kişilere kullanım için verileceğini bildirdik.
Edirne'nin 248 köyü var. 3-4 kez ceviz konusunda bu köyleri bilgilendirdik. Bunun sonucunda da 3 bin hektarlık alana ceviz fidanı dikildi. Edirne'de 3 bin hektarlık alana ceviz dikildiğini öğrenen ceviz işleme fabrikaları, sanayiciler Edirne'de tesis kurmak için yer araştırmasına başladı. Bizim düşüncelerimizi alıp ona göre çalışma yapıyorlar. Üreticilerin sorunlarını tek ağızdan dile getirmeleri için birlikler, kooperatifler kurmaları yönünde teşvik ediyoruz.''
--------------------- ..............................................Kok Türk....................................Alparslan Türkeş...................................THT BOZKURTLAR


.................................................. ..........................
Rehber Kuran Hedef TuranBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler