THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Hafızamızın Derinlikleri

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
8.788
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
995
Ticaret:
(0) %
0
433
03-12-2009 01:13
#1
Hafızamızın Derinlikleri
İnsan, bir yandan öğrenen, bir yandan unutan bir makinedir. Çok iyi tanıdığınız bir kimsenin adını çok defa hatırlayamazsınız. Bir kelimeyi ararsınız ararsınız, adı dilinizin ucuna gelir fakat bir türlü bulup söyleyemezsiniz. Çok defa da, bir şey almak, bir iş yapmak için bir odaya girer fakat ne için girdiğinizi unutarak dışarı çıkarsınız. Sonra bu yapacağınız şey aklınıza gelir. Tekrar odaya girersiniz ve alacağınızı alır, yapacağınızı yaparsınız. Fakat bu durum sizi sinirlendirir, artık yaşlanmaya başladığınıza ya da hatırlamama hastalığına yakalandığınıza hükmedersiniz .. Ancak şunu hemen haber verelim ki, böyle bir endişeye kapılmanıza lüzum yoktur. Zira insan için öğrenmek, bellemek ne kadar normalse unutmak da o kadar normaldir ve lüzumludur. Amerika’nın Stanford Üniversitesi profesörlerinden Dr. Gordon bunu şöyle ifade etmektedir:

Unutmak, insan beyninin niteliği icabı, unutmaktan endişelenmek de insanın niteliği icabıdır. Beynin belleme, öğrenme gücü o kadar büyüktür ki, en mükemmel elektronik beyinler bile hafızamızın gücü karşısında aciz kalır. Amerika’nın Harvard Üniversitesi profesörlerinden John Merritt bu konuda şöyle demiştir:

Hafızamızın belleme gücü o kadar geniş ve o kadar derindir ki, hiç kimse, bu güne kadar hafızasını ağzına kadar dolduramamıştır.

Hafızamızın bu muazzam gücü, bilginleri, çok eski zamanlardan beri meşgul etmiştir. Geçici hafıza, meselâ telefon edinceye kadar telefon numarasını aklımızda tutmamızı mümkün kılar. Kalıcı hafıza ise, öğrendiklerimizi hayatımız boyunca emrimize hazır bulundurur. Fakat geçici hafızamızdaki bir bilgi birçok kereler tekrarlanırsa, o bilgi geçici olarak bellenmekten çıkar, kalıcı hafızanın malı olur. Örneğin, bir memur her gün önüne gelen yüzlerce iş sahibini hatırlayamaz, kısa sürede unutur. Fakat bu iş sahiplerinden biri sık sık gelir giderse memur onu artık aklında tutar, yani onun simasını, kalıcı hafızasına nakşeder.

Kalıcı hafızanın gücü insanı şaşırtacak dereceleri bulur. Kalıcı hafızaya yazılmış olan bir bilginin hayat boyunca kaldığını biliyoruz meselâ: 15 – 20 yıl süreyle anadilini hiç konuşmayan bir kimse bu dili unuttuğu hissine kapılır. Fakat bu kimse anayurduna döner de birkaç ay kalırsa, unuttuğum sandığı dilini, bütün ayrıntılarıyla birden hatırlamaya başlar.

Bazen de çok eski yıllara ait bir olayı hiçbir şekilde hatırlamayız. Fakat bu olay yine hafızamızdan silinmiş değildir. Örneğin, tıbbi maksatla ipnotize edilen bir işçi, ta kırk yıl önce yapmış olduğu bir duvara ait teferruatı hatırlamıştır. Yaşı oldukça ilerlemiş bir kimse, okula başladığı zaman ilk girdiği sınıfı bütün ayrıntılarıyla hatırlar.

Kanadalı bir bilgin olan Dr. Wilder, bazı hatıralarımızın beynimizin nerelerinde saklandığını, denmelerle bulmuştur. Doktor, beynin çeşitli yerlerine çok hafif elektrik akımı vermek suretiyle unutulan birçok hatıraların hatırlanmasını mümkün kılmıştır. Bazı kimselerin hafızaları inanılmaz derecede kuvvetlidir. Bunlar, az bir süre içinde bir defa görmüş oldukları bir cismin en ufak teferruatına kadar her inceliğini hatırlarlar, bir defa duymuş oldukları uzun bir şiiri bir anda ezberleyebilirler.

Kanada’nın Toronto Üniversitesi profesörlerinden Dr. Craig, hafıza kuvvetlendirme konusunda şunu tavsiye etmektedir: Hafızanızın canlı ve kuvvetli kalmasını istiyorsanız, durmadan okumak ve gözlem yapmak suretiyle faal bir zihni faaliyet gösterin. Hafıza da kullanıldıkça gelişir. Zihnini daima hareket halinde bulunduran bir kimse unutkanlığa yakalanmaz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler