Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Genel Kültür (https://www.turkhackteam.org/genel-kultur/)
-   -   Söz verirken dikkat! (https://www.turkhackteam.org/genel-kultur/346251-soz-verirken-dikkat.html)

NafToCeMenT 11-12-2009 13:56 13:56

Söz verirken dikkat!
 
Söz verirken dikkat!

Beyin taramasıyla kişinin verdiği sözleri tutma eğiliminde olup olmadığı tespit edilebildi


http://www.haberturk.com/2009/12/11/..._ic_192673.jpg

Sözünü tutmayan birinin beynindeki belirli bölgelerde benzer hareketlilikler tespit edildi. Yöntem geliştirilebilirse, şartlı tahliye edilen hükümlülerin sözlerinde durup durmayacakları konusunda ön tahmin yapılabilecek.
NewScientist dergisinin haberine göre Zürih Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ‘oyun’da ‘yatırımcı’ ve ‘işletmeci’ olarak belirlenen iki grup arasındaki alışveriş izlendi ve aynı esnada tarafların beyin taramaları yapıldı.
Oyunun ilk aşamasında yatırımcı gruba gerçek para verildi ve bu parayı işletmeci gruptan seçeceği kişilere ‘kredi olarak dağıtması’ istendi. Kural olarak yatırımcının verdiği paranın beş kat olarak geri dönmesi öngörüldü, ancak paranın yatırıldığı kişilerden her hangi bir taahhüt alınmadı.
İkinci aşamadaysa, kredi verilen işletmecinin ‘sözü’ senet sayıldı. Ve beklendiği üzere deneyde yer alan ‘işletmeci’lerin hepsi, aldığı para beşe katlandığında kazancını yatırımcıyla paylaşma sözü verdi. Oyun sonunda bazı işletmecilerin sözünde durduğu, bazılarının ise değişik bahanelerle kazancı kendisine sakladığı görüldü.


Şu Anki Saat: 01:36

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.