İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Tattoo (Dövme) Nedir

NafToCeMenT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Anadolunun Bağrından :)
Mesajlar:
3.241
Konular:
1644
Teşekkür (Etti):
72
Teşekkür (Aldı):
457
Ticaret:
(0) %
18-12-2009 23:38
#1
Arrow
Tattoo (Dövme) Nedir
Tattoo (Dövme) Nedir
Dövme (tattoo) insan derisi üzerine yapılan işaret ve desenlere denir. Dövme (tattoo) yapımında değişik yöntemler kullanılır. Bir tür dövmede sivri uçlu kemik boynuz ya da çelik iğne deriye hafifçe batırılır ve açılan dilekler boyayla doldurulur.

Günümüzde modern yöntemler ile yapılan dövme (tattoo) ise yukarıda bahsedilen yöntemlere nazaran daha az acır ve sağlık açısından daha az zararlı olan boyar maddeler ile yapılır. Dövme (tattoo) yapımında kullanılan makineler sayesinde yüksek devirle girip çıkan iğne düzeneği deri üzerinde bir kalemle çizim yapılıyormuş gibi rahat ve daha az hatalıdır.

Hintliler Japonlar Amerika Yerlileri ve Afrika'daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yaparlar. Bazı topluluklarda dövmenin hastalıklara ve kötülüklere karşı koruyucu olduğu inancı da yaygındır. Bazı toplumlarda dövmenin yapılış amaçlarından biri de kişinin ait olduğu grubu belirtmek ya da yaşadığı topluluk içindeki konumunu göstermektir.

Dövme (tattoo) yapma geleneği hayli eskidir. İÖ 2000'lerde Eski Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır. Mısırlıların dışında Britonların Galyalıların ve Trakların da dövmeleri vardı. Eski Yunanlılar ve Romalılar "barbarlara özgü bir uğraş" saydıkları dövmeyi suçlulara ile kölelere yaparlardı. Hıristiyanlık inancında dövme (tattoo) yasaklanmıştı. Buna karşın ilk Hıristiyanlar bedenlerine Hz. İsa'nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır.

Aradan yüzyıllar geçince Avrupalılar dövmeyi unuttular. 18. yüzyıl sonlarında denizaşırı gezilerde Amerika Yerlilerinde ve Polinezyalılarda dövmeyle yeniden karşılaştılar. Avrupa dilleri dövme (tattoo) karşılığı olan tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau kelimesinden almıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Romantik duyguları yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme (tattoo) yaygın olarak kullanıldı ve günümüzde de kullanılmaktadır.


Tattoo Malzemeleri
Günümüzde tattoo uygulamasında kullanılan başlıca malzemeler: Tattoo Makinası Steril İğneler Orjinal Tattoo Boyaları Transfer Malzemeler Antiseptik ve Anesaaaik Kremler.

Tattoo Makinası


Tattoo İğneleri


Tattoo Boyaları
--------------------- ..............................................Kok Türk....................................Alparslan Türkeş...................................THT BOZKURTLAR


.................................................. ..........................
Rehber Kuran Hedef Turan


since_19o7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
кα∂ıкöу
Mesajlar:
284
Konular:
85
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
4
Ticaret:
(0) %
28-12-2009 19:20
#2
Zararlı olduğunu bile bile yaptırdığımız şeydir
--------------------- ﻯɿﻯ૮ɿ ცɿ२ ૭૯८૯ ყą२ıﻯıՈძą ıﻯﻯıઽ ცɿ२ ﻯరқąқ ర२੮ąﻯıՈძą қı२ıқ ცɿ२ ૮ąՊცąՈıՈ ą૮੮ıՈძą ძą૮ՊışıՊ ﻯ૯౮ძą૮ą२ą Ո૯૮૯२ ૭૯ç੮ɿ қą૮ცɿՊძ૯Ո ცɿ૮ﻯ૯Ո ყąş૮ą२ ძąՊ૮ąძı ૭öઽ૮૯२ɿՊძ૯Ո ąՈ૮ąძıՊқɿ ö૮૯Ո૯ қąძą२ ʄ૯Ո૯२ცąҺç૯Պ ძüşՊ૯ყ૯८૯қ ძɿ૮ɿՊძ૯Ո!!


NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!


[G]önülden [F]enere [B]ağlıyız..7

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı