İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Telgrafın Keşfi

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 15:39
#1
Telgrafın Keşfi
İnsanların aralarındaki ilişkiyi yeryüzü ölçüsünde değişikliğe uğratan olaylardan biri de telgrafın keşfidir.

Napoli'de Amsterdam'da, Madrid'de olup bitenleri aynı gün içinde Paris’te öğrenebilmek imkânına kavuştuğundan beri, dünya değişmiş bulunuyor. Mesafeler silinmiş, zaman yenilmiş, dünya küçülmüştür artık. Bir hamle daha! Dünyanın birbirlerinden çok uzak görünen parçaları artık muhteşem bir işbirliği ile müşterek bir şuurla bir araya gelmiş olacaklardır.

Zalim tabiat, insan iradesine kolay kolay yenilmez ki. Telgrafın icadından yirmi yıl sonra bile aralarında deniz bulunan ülkeler yine ve hâlâ birbirlerinden ayrı kalmaya mahkûm görünüyorlar. Karada porselen fincanlar sayesinde bir direkten öteki direğe atlayabilen şerareler suyu görünce duraklıyorlar, suda boğulup kalıveriyorlar. Ne var ki insan zekâsının keşifleri, insan sabrının dayanıp direnişleri birbirlerini destekleyip tamamlıyor da medenî hayatta yeni atılımlar ve başarılar oluyor. Bu sefer de demir ve bakır telleri rutubetten koruyan, izole eden Guteberka maddesi keşfolunuyor.

Londra’yı da Paris’e bağlamak, Londra’da olup bitenleri aynı günde Paris’te öğrenebilmek imkânı doğuyor. O zaman elektrik henüz beşikte bir Herkül gibidir. Kimse eşsiz gücünün henüz pek farkında değildir. Elektrikli telgraf, gözleri aydınlatan elektrik ışığından, aslında, daha mühim sayılsa yeridir. Haberleşmeyi sağlayıp akılları aydınlatıyor. Buna şimdi pek alışmışız da artık telgrafa şaşmak aklımızın köşesinden bile geçmiyor. Hâlbuki büyük yazar Stefan Ziveyk’in dediği gibi daha düşünülmesi tamamlanmamış fikir, henüz mürekkebi kurumamış kelime, hemen aynı anda binlerce mil ötede okunup anlaşılmaktadır.

Elektrik kabloları sayesinde haberleşmeden konuşmaya kadar her şey kolaylaştı; Avrupa ve yakın kıtalar birbirlerine bağlanır oldu. Fakat insan iradesine güveni kadar elektrik gücüne de büyük inancı olan bir adam, Sir W. Fild, Avrupa ile Amerika arasında deniz dibi kablo döşemek için medenî insanlığın büyük zaferlerine susamış idealist insanlardan birkaç gün içinde 350 bin Sterlin toplamayı başarıyor. Ve nihayet bir gün bu muhteşem hayal de bir sade gerçek oluyor. Avrupa’dan doğan bu ışık, Amerika’da bilgi ve teknik zafer olarak kutlanıyor. Böylece bu buluş, bütün insanlık âlemine medeniyet ve şevk getiriyor.
CaLLouS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2009
Mesajlar:
3.027
Konular:
1076
Teşekkür (Etti):
191
Teşekkür (Aldı):
1190
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 15:41
#2
telgraf guzel bıse ama ıste gunumuz kosulları herşey ınternet uzerınden

paylasım ıcın tesekkurler
since_19o7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
кα∂ıкöу
Mesajlar:
284
Konular:
85
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
4
Ticaret:
(0) %
28-12-2009 19:17
#3
paylaşım için teşekkürler.
--------------------- ﻯɿﻯ૮ɿ ცɿ२ ૭૯८૯ ყą२ıﻯıՈძą ıﻯﻯıઽ ცɿ२ ﻯరқąқ ర२੮ąﻯıՈძą қı२ıқ ცɿ२ ૮ąՊცąՈıՈ ą૮੮ıՈძą ძą૮ՊışıՊ ﻯ૯౮ძą૮ą२ą Ո૯૮૯२ ૭૯ç੮ɿ қą૮ცɿՊძ૯Ո ცɿ૮ﻯ૯Ո ყąş૮ą२ ძąՊ૮ąძı ૭öઽ૮૯२ɿՊძ૯Ո ąՈ૮ąძıՊқɿ ö૮૯Ո૯ қąძą२ ʄ૯Ո૯२ცąҺç૯Պ ძüşՊ૯ყ૯८૯қ ძɿ૮ɿՊძ૯Ո!!


NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!


[G]önülden [F]enere [B]ağlıyız..7

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı