İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Petrolün Keşfi

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 15:41
#1
Petrolün Keşfi
Asırlar önce çeşitli sebeplerle dünyanın yüzüne çıkan petrolün insanlar tarafından bilindiği muhakkaktır.

Milâttan önce altıncı asırda petrol sızıntılarından orta şarkta faydalanıyordu. Ateş almış bir petrol sızıntısı yıllarca yanar ve o yerler mukaddes olarak kabul edilir, mabetler yapılırdı. Bir zamanlar Sümerler petrolün müştaklarından haberdardı. İnsanlık petrolü birden bire değil fakat çok uzun bir süre devamınca tanımıştır. Ancak bu günün sanayi ve medeniyetinin tanıdığı anlamda ilk petrolün bulunması ve geniş ölçüde insanlık hizmetinde kullanılmaya başlaması 19 uncu asırda tesadüflerle olmuştur. 1829 yılında Birleşik Amerika’nın bir uzak eyaletinde bir kuyu kazıcısının tuz bulmak amacıyla bir kuyu kazması sırasında o zamanlarda pek makbul olan tuz yerine kuyudan fışkıran kara koyu bir mayının çıkması ile ilk petrol bulunmuştur. O devirlerde bu yağın hiçbir değeri yoktu. Herkes tuz edinmenin peşinde idi. Tuz bulmak için kuyu kazanların en çok korktukları şey bu yağ ile karşılaşmak tehlikesi idi. Kuyularını bu yağ mahvediyor, emeklerini boşa çıkarıyordu. Üstelik kolayca parlıyor, vahim sonuçlar yaratıyordu.

19 uncu asrın ortalarında sanayinin hızla gelişmesi karşısında işçilerin gün ışığı ile çalışma zorunluluğu başlıca problem idi.

Sanayinin gelişmesiyle bu mevcut durum bağdaşamıyordu. İşte bu sırada petrolün aydınlatmada kullanılması gündüzü uzatmış, zamanı genişletmiş oldu. Bilhassa kış mevsimlerinde mesai uzayabildi ve gün ışığı az olan çalışma yerleri de kolaylıkla aydınlatıldı. Bu gelişmenin kültür hamleleri yönünden de büyük yansımaları oldu. Ve petrole muazzam bir hücum başladı.

Amerika’da daha önceleri altına olan hücum gibi petrole olan hücum kısa zamanda petrolü tesadüfen sızıntı ile çıkan bir değer olmaktan çıkardı. Kuyu açmak suretiyle başlangıçta en ilkel yöntemlerle elde ediliyordu.

Amerika’da ilk petrol kuyusunun açıldığı tarih 28 Ağustos 1855 dir. Drake adında birinin teşebbüsüyle açılmıştır. Bu kuyudan elde edilen petrol saatte 4.000 litre idi. O zamanın ölçüleriyle bu büyük bir hadise olarak karşılandı. Ancak üç yıl gibi kısa bir süre sonunda herkesin petrole hücumu ve ardı ardına petrol kuyularını açması, böylelikle gelişmesini olağanüstü attırdı. Verim büyük bir hızla artarak çok kısa zamanda epey bir yol aldı.

Yeraltının << Muhacir mâyii: göçmen akıtı >> petrol, yeryüzü ölçüsünde önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir.
since_19o7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
кα∂ıкöу
Mesajlar:
284
Konular:
85
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
4
Ticaret:
(0) %
28-12-2009 19:19
#2
paylaşım için teşekkürler.
--------------------- ﻯɿﻯ૮ɿ ცɿ२ ૭૯८૯ ყą२ıﻯıՈძą ıﻯﻯıઽ ცɿ२ ﻯరқąқ ర२੮ąﻯıՈძą қı२ıқ ცɿ२ ૮ąՊცąՈıՈ ą૮੮ıՈძą ძą૮ՊışıՊ ﻯ૯౮ძą૮ą२ą Ո૯૮૯२ ૭૯ç੮ɿ қą૮ცɿՊძ૯Ո ცɿ૮ﻯ૯Ո ყąş૮ą२ ძąՊ૮ąძı ૭öઽ૮૯२ɿՊძ૯Ո ąՈ૮ąძıՊқɿ ö૮૯Ո૯ қąძą२ ʄ૯Ո૯२ცąҺç૯Պ ძüşՊ૯ყ૯८૯қ ძɿ૮ɿՊძ૯Ո!!


NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!


[G]önülden [F]enere [B]ağlıyız..7

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı