İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Mıknatısın Bulunuşu

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 15:44
#1
Mıknatısın Bulunuşu
Eski Çinliler, bir nevi taş parçalarının birbirlerini çektiğini tespit etmişlerdi. Daha sonraları, bu taşların yanına konulan iğnelerin daima kuzeye doğru döndüğünün farkına vardılar. İşte bu basit olay, pusuların keşfine yol açtı. Bu taş parçalarına mağnetit adını veriyoruz. Pusula sayesinde, denizciler, açık denizlere açılabiliyorlar, sahili gözden kaybetmek korkusunu hissetmiyorlardı.

İlk insanlar, ağaçların devamlı rüzgârlarla bir yana eğik dallarını, bir yanı renk değiştirmiş gövdelerini gözönünde tutarak yönlerini ve yollarını az çok belirtirler ve dönüşlerini öylece sağlamış olurlardı.

Sonradan gezegen olmayan yıldızlara, kutup yıldızına, eski Türklerdeki deyimi ile Altın kazığa bakarak yön tayinine alışmışlardı. Bu, ancak bulutsuz gecelerde mümkün olabiliyordu. Hele denizlere açılan gemiler için yıldıza bakarak yönü belli edebilmek maksada hiçbir zaman tam uygun düşmüyordu. Hâlbuki dünyanın çehresini değiştiren, ufuklarını ve hudutlarını genişleten seferler asıl bu deniz yolculukları idi. Yeni boğazlar, yeni kıtalar, yeni madenler ve insanlar, ancak bu uzun deniz seferleri sayesinde keşfedilecek; medenî insanlığın hizmetine girecek ve işine yarayabilecekti. Gemide öyle bir alet olmalıydı ki yol ne tarafa doğru bilinir bilinmez, sapmış olursa olsun, o aletin ibresi belli bir yönü göstersin. İşte pusula bu beklenen ve istenen yönü bulma âleti oldu. Mıknatıslı çelik çubuk, her zaman ve her yerde, dönüp kuzeyi gösterecekti. Onun sayesinde, onun üzerindeki ince bölümlere uyarak istenen derecede, istenen yöne ve yöreye doğru rota çizmek ve çıkar yolu seçmek mümkün oldu.

Mıknatıslı ibrelerin o zamanki kullanılışı nasıl ilmin büyük bir başarısı ise, bugünkü tatbikatı da, o zamankinden aşağı kalmaz. Uçan kalelerden tutunda oturduğumuz kattan düğmeye bastığımızda beş kat aşağı sokak kapısını açmaya yarayan birçok alanda mıknatıs kullanılmaktadır.
since_19o7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
кα∂ıкöу
Mesajlar:
284
Konular:
85
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
4
Ticaret:
(0) %
28-12-2009 19:17
#2
paylaşım için teşekkürler.
--------------------- ﻯɿﻯ૮ɿ ცɿ२ ૭૯८૯ ყą२ıﻯıՈძą ıﻯﻯıઽ ცɿ२ ﻯరқąқ ర२੮ąﻯıՈძą қı२ıқ ცɿ२ ૮ąՊცąՈıՈ ą૮੮ıՈძą ძą૮ՊışıՊ ﻯ૯౮ძą૮ą२ą Ո૯૮૯२ ૭૯ç੮ɿ қą૮ცɿՊძ૯Ո ცɿ૮ﻯ૯Ո ყąş૮ą२ ძąՊ૮ąძı ૭öઽ૮૯२ɿՊძ૯Ո ąՈ૮ąძıՊқɿ ö૮૯Ո૯ қąძą२ ʄ૯Ո૯२ცąҺç૯Պ ძüşՊ૯ყ૯८૯қ ძɿ૮ɿՊძ૯Ո!!


NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!


[G]önülden [F]enere [B]ağlıyız..7

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı