İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Maden Çağının Açılışı

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 15:46
#1
Maden Çağının Açılışı
İnsanoğlunun, düşmanla ve tabiatla savaş yolunda, kısacası hayat mücadelesinde, cilâlanmış taşlardan sonra faydalandığı en büyük ve bol araç madenlerdir. Madenlerin keşfi, insan hayatının seyrini değiştirmiş, medeniyete hız ve şevk katmıştır. Böylelikle dünya tarihinde bir maden devri açılmıştır. İlk keşfedilen maden bakırdır. Bundan 10000 yıl önce insanların Bakırı keşfedip işledikleri sanılmaktadır. Bakıra tabiatta bazen saf olarak rastlanabilmesi ve sert taşlarla dövülünce istenen biçimi alabilmesi, ilk ve çok kullanılan maden olmasını sağlamıştır. Cilâlı taş çağı insanları, bıçak ve çekiç yapmayı başarabilmişlerdir. Bakırı ateşte ısıtıp yumuşatmak da akla gelince artık bu madenden; savaş, mutfak ve süs araçları yapmak kolaylaşmıştır.

Bakır eşyanın asıl gelişme çağının İsa dan 5000 yıl önceye kadar uzandığı bilinmektedir. Bakırın fazla yumuşaklığını giderip gücünü arttırmak için başka madenlerle karıştırılması düşünülmüş ve böylece Tunç devri açılmıştır. Bakır Mısırdan Yunanistan’a geçmiş ve bütün eski dünyaya yayılmıştır. Çin’de 5550 sene önce Bakırın kullanıldığı Şuking isimli eski destandan anlaşılmaktadır. Anadolu’da da Bakır çağı kalıntılarına birçok kazılarda rastlanmıştır.

Bakır araçların en eskilerine Sina Yarımadasında rastlanmıştır. En eski bakır ocakları Kıbrıs’ta ve Kafkasya’dadır. Suriye’deki Tellâh kasabasında yapılan kazılardan çıkarılan bir kitabede, 5000 yıl önceye ait bakır işletmesi tafsilatına rastlanmıştır. Anadolu’da Alacahöyük, Alişan, Tilkitepe, Yünektepe kazıları, bakır çağı uygarlığının Türkiye’nin dört bir tarafında oldukça gelişmiş olduğunu belirtmektedir. Bakır çağı insanı sabanı bir hayli geliştirmiştir. Bu sayede toprağı sürüp ekerek, arpa, buğday, çavdar gibi bitkileri yetiştirmek imkânına kavuşmuştu. Bakır çağında surlarla çevrili şehirlerde insanlar Tanrı – kral ya da Rahip – kral idaresi altında medeni topluluklar halinde tabiatı az çok yenmiş ve toplum hayatına iyice alışmış olarak yaşamaya başlamışlardı. Medeniyetin gelişmesine birinci plânda sebep olan Bakır cevherine en çok Akdeniz bölgesinde rastlanıyordu. Akdeniz kıyılarında uygarlığın ilk büyük izlerine rastlanmasının sebeplerinden biri de bu olsa gerektir. Bakırın ve öteki madenlerin bulunmasında ve işletilmesinde Türklerin büyük emeklerinin geçtiği Ergenekon efsanesinden de belli olmaktadır. Bu destana göre düşmanı bertaraf ederek Tanrı Dağı’nın eteklerinde yerleşen ve çoğalan Türklerin tekrar geniş bozkırlara çıkabilmeleri, maden cevherinden meydana gelme dağları eritip geçebilecek delik açmaları sayesinde olmuştur.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı