İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Kâğıdın Keşfi

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 15:51
#1
Kâğıdın Keşfi
Hemen hatırlanıp tasdik edilecektir ki; medeniyetin gelişmesine en çok yardım eden olaylardan biri kâğıdın keşfi, öteki de kâğıda basılıp yazılan yazının bütün dünyaya dağıtılabilmesi kısaca matbaanın keşfidir.

Yazı keşfedildikten sonra istenilen şeylerin bununla tespit edilip başkalarınca okunabilmesi için birçok çarelere başvuruldu. Taşa kazıp bir görünür yere dikmek ilk akla gelen çarelerden biri idi. Sonradan tuğla mektuplar alıp yürüdü. Sümerler ve Etiler kolay hamur yapılan ve ateşte kurutulup pişirilince sertleşip dayanan topraklardan küçük parçalar yoğuruyorlar, daha yumuşakken üzerine sivri ve sert bir cisimle çivi yazısı denen işaretlerle istediklerini yazıyorlardı. Sonra da herkes tarafından okunmasın, elde ve yolda aşınıp bozulmasın diye üzerine bir de silis zarf geçirmesini bir nevi ışık geçirmez camla örtmesini biliyorlardı.

Düşünün: yırtılan değil, kırılan bir zarf ve içinde kat kat kâğıt değil, kabarık tuğla mektup. Bunlardan şimdi binlercesi müzelerdedir. Anadolu’daki eski Eti şehirlerinin yerlerinde yapılan kazılardan sık sık böyle tuğla mektuplar çıkmaktadır.

Eski Mısırlılar, Nil kıyılarında yetişen geniş ve sert yapraklı papirüs isimli bir bitkinin yapraklarını kâğıt gibi kullanmayı akıl etmişlerdi. Yaprak daha tazeyken ve yemyeşilken ince ve sivri bir uçla istediklerini hiyeroglif denen işaret harflerle yapraklara yazarlardı. Yaprak dal üzerinde iki gün bırakılırdı. Bu sırada yapraktan sızan özler çiziklerin kenarlarında tırtıllaşarak kurur ve yazıları büsbütün meydana çıkarırdı.

Güneydoğu ülkelerinde deriye yazmak çok eskiden beri başvurulan çarelerden biri idi. Bugün müzelerimizde deri üzerine yazılmış çok eski Kur’an nüshalarına rastlanmaktadır. Deri üzerine ilk yazıları eski Bergamalılar yazmışlardı.

Kâğıt ilk defa bundan birkaç bin yıl önce Çinliler tarafından icat olunmuştur. Ağacın ya da otun yaprağını kullanılmaktansa o yapraktaki yazıya elverişli kısmı, yaprağın terkibindeki selüloz denilen maddeyi eritip hamur yaparak kurutmak, böylece yazıya tam elverişli bir yaprak elde etmek ilk defa bir Çinlinin aklına gelmiştir. Çinlilerin yaptığı kâğıtlar pek pahalıya mal oluyordu. İlk Çin kâğıtları ipektendi. İpek böceği yaprağı yiyip koza halinde bir çeşit kâğıt yapan ilk kâğıt kâşifi sayılmak gerektir.

Avrupa’da ilk kâğıt imalatı 1340 yılında İtalya’da başlamıştır. Bugün doğrudan doğruya ağaçların selülozundan elde edilmektedir. Kâğıt katılaşmış, yassı ve içine katılan maddelere göre sertliği rengi değişebilen bir selüloz hamurdur. Bizde de seksen yıldan beri kâğıt yapılmaktadır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı