İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Buharın Keşfi

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 15:55
#1
Buharın Keşfi
İnsanoğlunun dünyada havadan sonra en bol bulunan ve her yerde her fırsatta ele geçebilen suyu kullanarak buharı elde etmesi ve buharın kapalı bir yerde sıkışmasından meydana gelen güç ile istediği çarkları ve tekerlekleri harekete getirmesi bugün bize basit görünen fakat ilk keşfinde yeri yerinden oynatacakmış gibi heyecan ve şevk uyandıran bir olaydır. Bir lokomotifin nasıl ve niçin işlediğini kolayca kavrayabilmek için kızgın soba üstüne koyduğumuz su dolu ve ağzı kapalı bir kabın biraz sonra çıkardığı sese, kapalı kap içinde biriken su iken, buğulaşınca genişleyip taşıp kapağı zorlayan şeye dikkat etmemiz yetişir. Su kaynamakta, kaynayınca buhar olmakta, buhar haline gelen madde eski yerine sığamayacak kadar genişleyip sıkıştığı için kapağı açılmaya zorlamaktadır. Buhar biriktikçe kapak o basınç zoruyla kalkmakta bir kısmı dışarı çıkan buhara, suyun bir kısmının daha kaynaması ile yeni buhar eklenince tekrar sıkışıklık ve tekrar kapağı zorlayış baş göstermektedir.

Böylece inip kalkan kapağa bağlı, bir şey olsa o da bu kapakla inip kalkacak, yani durup dururken harekete geçecek, cansızken canlı gibi kımıldayıverecekti.

İnsanlar ateşi keşfedip suyu ısıtmaya giriştikleri çok eski günlerden beri buhar kuvvetini şöyle böyle sezmişler fakat ondan faydalanmayı bir türlü akıl edememişlerdi.

2000 yıl önce Mısır’da İskenderiye şehrinde yaşayan Heron isimli bir bilgin bu gücün ilk farkına varan insan olmuştur. Ama o da buhar kuvvetinin emsalsiz imkânlar yaratacağını ve insan hizmetine girince harikalara sebep olacağını kestirememiş, ancak bu kuvvetle işleyen bir takım oyuncaklar yapmaktan ileri gidememiştir. Buhar kuvvetinin gerçek ve geniş şekilde kullanılması bundan 210 sene önce başlamıştır.

Papen ismindeki bir Fransız fen adamı buhar kuvveti ile işleyen bir makine yapmayı akıl etmiştir. Daha sonra Watt adlı bir İngiliz bilgini buharı, toplayarak sıkışıp iteceği bir piston yapmayı düşünmüştür. Kapalı bir kazanda kaynayan sudan çıkan buharlar silindir dediğimiz uzun, yuvarlak bir kaba geçer de silindirin içine kenarlarından buhar sızdırmayacak şekilde tıpatıp yerleştirilmiş piston dediğimiz çelik bir kolu iterse bu kola bağlı tekerleğin dönmesine sebep olur. Buharın sıkışmasıyla pistona bağlı tekerlek de o nispette hızlı işlemeye, dönmeye başlar. Buhar silindirden boşalınca piston geri gelir. Fakat yeniden silindire dolup pistona hücum eden buhar onu tekrar iter o da tekerleği tekrar çevirir. Birkaç tekerlek bu sayede dönüp kımıldayınca bu tekerleklerin üzerine oturtulmuş olan ve içinde silindirli piston yer alan makineyi kımıldayıp yürütür. Böylelikle bir düzgün ve güçlü kuvvet meydana gelir. İşte bütün buhar makinelerinin özü budur.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı