İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Barutun Keşfi

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 15:56
#1
Barutun Keşfi
Barutun bir kaç bin yıl önce Çinliler tarafından keşfedildiği bilinmektedir. Çinliler ilkin bu patlayıcı maddeyi, donanma fişeği gibi şenlik vasıtalarında, daha sonraları da savaşta kullanmışlardır.

Bundan 2450 yıl önceki Peloponez savaşlarında; içlerinde kömür, kükürt ve zift gibi yanıcı maddeler bulunan toprak kapların mancınıklarla düşman tarafına atılıp dehşet saldığı, eski tarihlerde kayıtlıdır. Şu var ki böylece çıkarılan yangınlar üzerine toprak atmakla kolayca söndürülebiliyordu.

Bunun üzerine, hayra olduğu kadar şerre de yönelmesini başaran insan zekâsı, yanmak için gerekli oksijeni, havadan değil de kendi içindeki yanıcı maddelerin çözülmesinden sağlayacak terkipler aramaya başladı. Üzeri toprakla örtülse de, için için yanmakla kalmayıp patlayacak ve etrafa sıçrayacak maddeler aranmaya girişildi.

Bu işte ilk olarak küherçile kullanıldı. Küherçile çorak arazide rastlanabilen beyaz renkte, ince kristaller halinde bir maddedir. Kimyada adı potasyum azotatdır.

Eski Endülüs’te doğup yetişmiş Arap tarihçisi Abdullah, bundan 750 yıl kadar önce yazdığı tarihte küherçileden << Çin işi >> diye bahsettiğine göre, küherçileyi de Çinlilerin insanlığa hediye ettikleri anlaşılmaktadır.

Büyük İskender’in Hindistan’ı fethe çıktığı çağda barut Hindistan’da da biliniyordu.

Markopolo ismindeki ilk ve büyük dünya seyyahı Çin rahiplerinin havada barutlu fişeklerle şenlik yapıp ilgi çektiklerini ve keramet sattıklarını anlatır.

Avrupa’da barutu ilk defa kullanan Bertold Şuvartz adındaki bir Alman bilginidir. Venediklilerin kullandıkları ilk topları döken de odur. Bu toplarla gülleleri uzaklara fırlatmak için barutu kullandığı bellidir.

Eskiden barut fazla duman yaptığı için kullanıldığı yer savaşta kolayca belli olur, saldırıyı üzerine çekerdi. Pol Viyey isimli bir Fransız mühendisi 19. yüzyıl sonlarında dumansız barutu buldu.

Barutun karışımında yüzde 70 – 80 küherçile, yüzde 10 – 12 odun ve bilhassa söğüt kömürü, yüzde 5 – 10 kükürt vardır.

Küherçile yeryüzünde, bereket ki pek çok bulunmaz. Bir zamanlar Güney Amerika’daki And Kayalıkları dibine biriken yabanî kuş gübrelerinden barut yapmakta pek faydalanılırdı. Almanya, birinci dünya savaşında bu gübrelerden 750.000 ton satın almak zorunda kalmıştı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı