İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Karanlıktan Işığa

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 16:07
#1
Karanlıktan Işığa
1958 yılının Temmuz ayı ortalarında Paris'te Notre - Dame Katedralini, Eiffel kulesini, müzeleri gezenler arasında konuşmasından İtalyan olduğu anlaşılan bir genç kız, her gördüğü şeyin karşısındaki hayranlığı, durmadan gülümseyerek mırıldanışı ile dikkati çekiyordu.

Bu uzun boylu esmer genç kız yanından hiç ayrılmayan kendi yaşındaki kız arkadaşı ile birlikte Fransız Cumhur Başkanının kızı tarafından Elysee sarayında kabul edilmişti. Kaldığı otelde hizmet edenler ona adeta aşırı derecede saygı gösteriyorlardı. Paris’in en büyük hastanelerinden birini ziyaret ettiği zaman, doktorlar etrafını sarmışlar, candan bir ilgi ile konuşmuşlardı. Sonra Bastille meydanında kurulan fuarda arkadaşı ile beraber atlıkarıncada kahkahalar atarak onu eğlenirken görenler ilk defa bayram yerine gelmiş bir çocuk neşesiyle gülen bu genç kızı hayretle seyrediyorlardı.

Gerçekten de her gördüğü şey karşısında adeta kendisinden geçerek << Quant’e bela la vita >> Hayat ne kadar güzel, diye mırıldanan Amabile Battistello adındaki bu Milano’lu kız iki yıldır tükenmeyen bir bayram sevinci içindeydi. Ondokuz yaşına kadar körlüğün karanlık dünyasında yaşadıktan sonra 1956 baharında ışığa kavuşmuştu.

Milano’dan 7 kilometre ötedeki Cusano – Milanino’da bir kır kahvesi işleten Battistello’ların 1937 yılının 21 Temmuzunda bir kızları dünyaya gelmişti. Çocuğun annesiyle babasının bir evlat sahibi olmaktan duydukları sevinç pek uzun sürmedi. Aylar geçtikten sonra da cocugun görmesinde bir bozukluk olduğundan şüphe ettiler. Bu şüphe üzerine başvurdukları doktorlar kızlarının anadan doğma kör olduğunu söylediler. O zamanlar birer fabrika işçisi olan karı koca için bütün ömürlerince yükünü taşıyacakları bir felaket haberiydi bu çocuk dört yaşına gelince körler için açılmış bir yuvaya verildi. Arada sırada baba evine geldiği zamanlarda Amabile’yi görenler << zavallı, anadan doğma kör >> diye fısıldaşıyorlardı.

Battistello’lar gittikçe büyüyen kızlarının alın yazısının üzüntüsü içinde kıvranıyorlardı. Karı koca dükkânlarının üstündeki odalarına çekildikleri zaman, birbirlerinin gözlerinde şu soruları okumamak için önlerine bakarlardı: << Ne olacak bu kızın hali? Yarın gelinlik çağına gelince ne yapacağız? >> << Biz göçüp gittikten sonra kim bakacak ona? >>

29 Şubat 1956 günü çıkan gazetelerde şu haber yayınlanıyordu: << Uzun bir hastalıktan sonra dün son nefesini veren Don Gnocchi, ölümünden sonra gözlerinin çıkarılarak bir körün görmesi için kullanılmasını vasiyet etti. Ölümünden sonra da insanlara iyilik etmek isteyen büyük kalpli insan kararını şu sözlerle açığa vurmuştu: << Yeryüzünde çok acı şeyler gördü bu gözler. Bari bundan sonra hayatın güzelliklerini görmeye yarasın. >>

8 Mart 1956 günü Milano hastanesinin göz kliniğinde olağanüstü bir hava esmekteydi. Hastabakıcıların, doktorların yüzünde büyük bir sabırsızlık ve kaygı ile karışık bir merak okunuyordu.

Profesör Galeazzi, etrafını saran asistanlarıyla birlikte Amabile’nin yattığı odaya giriyor. Tam bir hafta önce Don Gnocchi’nin gözlerini kör kızın göz çukurlarına yerleştirmişti. Bu onun, bu yoldaki ilk ameliyatı idi. Uzun hekimlik hayatında yüzlerce insanı kör olmaktan kurtarmıştı. Ama ilk defa ölünceye kadar karanlıkta yaşamaya mahkûm anadan doğma bir körü, hem de bir genç kızı ışığa kavuşturmak için yaptığı bu ameliyat meslek hayatının en büyük olayı idi. Kaygısını belli etmemeye çalışarak, yatağında sırt üstü yatan genç kızın başını saran sargıları çözmeye başladı. Son sargı alındığı zaman solgun bir yüz, ifadeli çekme bir burun ve iradeli bir alının altında ebediliğe doğru tasalı bir soru ile uzanan gözler göründü. Profesörle genç kız arasında şu kısa fakat dinleyenlerin heyecandan nefesini kesen konuşma geçiyor:

<< Bir şeyler görüyor musun kızım? >>

Derinden gelen, hayret ve tereddüt dolu bir sesle:

<< Evet! diyor. Bir .. bir .. el .. >>

<< Açık mı, kapalı mı? >>

<< Kapalı .. >>

<< Ya şimdi ne görüyorsun bakayım? >>

<< Üç parmak .. >>

Ameliyat başarı ile neticelenmiş, iyilikle bilim el ele vererek kör doğmak bahtsızlığına uğrayan zavallılar için ümit ve kurtuluş yolunu açmıştı. Biraz sonra Amabile’ye renkleri gösterdiler; sıra mavi ile lâciverde gelince, genç kız << Aman ne kadar güzel .. >> diye sevinçle haykırmıştı. Yavaş yavaş seçmeye başladığı yüzler ilk anda pek şaşırtmıştı onu. Çünkü insanları seslerine göre düşünmeye alışmıştı.

Cusano Milanino’daki kır kahvesi iki yıldan beri epeyce değişmişti. Kızlarının gözleri görmeye başladıktan sonra dünyaya yeniden gelmiş gibi olan Battistello’lar kahvelerine daha çok müşteri çekecek yeniliklere başvurmuşlar, bu arada bir de televizyon makinesi almışlardı. Yayın saatlerinde kahve tıklım tıklım doluyordu. Hele bu 29 Mayıstan 3 Temmuza kadar Graciosa ile kocası Santo müşterilerine hizmet için yetişemez olmuşlardı. Bu da sebepsiz değildi. Milano Fuarında tertiplenen << bilen kazanıyor >> programına kızları Amabile de katılmıştı. Üstelik bütün yarışmalarda en büyük mükâfatı kazanıyordu.

5 Temmuz günü, Milano Fuarındaki tiyatro salonunu büyük bir kalabalık doldurmuştu. Herkeste büyük bir merak, heyecan var. Bu son yayının mükâfatı 5 milyon liret. Bütün gözler Amabile’nin kapandığı cam kafeste. O günkü yarışmanın konusu: << 1900 den 1958 e kadarki İtalyan şarkıları. >>

<< Teması gençliğin mavisi olan şarkının adını söyler misiniz? >> << .. durun yardım edeyim size .. İşte. >> << Evet dikkat, 30 saniyeniz .. >>

<< Quant’e bela la vita .. >>

<< Tamam, ya besteleyen kim? >>

<< Simonini Bonagura .. >>

<< Çıktığı tarih? >>

<< 1954 .. >>

<< Tamam! 5 milyonu kazandınız signorina. Ne yapacaksınız bu parayı? >>

<< Bana gözlerini bırakan Don Gnocchi’nin hayratına vereceğim .. Benim gibi anadan doğma bir kör de dünyanın güzelliklerini görebilsin diye .. >>

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı