İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Maden Kömürünün Bulunuşu

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
21-12-2009 16:25
#1
Maden Kömürünün Bulunuşu
Büyük çöküntüler ve yıkıntılar toprak altına gömülüp kalan, sonsuz yıllar içinde, çok büyük baskıların ve devamlı ısıların sayesinde kömürleşip kalan ormanlarda, odunun meydana getirdiği yakıt damarlarını düşünürsek maden kömürlerinin oluşunu az çok kavramış oluruz. Üstü kapalı bir yerde yarı yanmış kolayca yanmaya hazırlanmış odun! Bunu insan eliyle yaptınız mı mangal kömürü elde edilir. Tabiat eliyle yüzyıllar zarfında yapıldı mı maden kömürü. Tazyikten, devamlı ve müthiş tazyikten meydana gelen ısı ve sıkışmayı da hesaba katmak gerek. Bu tazyik aklın alamayacağı kadar fazla ve devamlı olunca elmas meydana gelir.

Bizde maden kömürü İkinci Mahmut devrinde bulunmuştur. Gemilerin yelken ve rüzgâr yerine kömür ve buharla işlemeye başladığını acı denemeler ve yenilgilerle öğrenmiş bulunan Osmanlı donanması için yakıt olarak maden kömürü kullanmak zarureti gelip çatmıştı. O zaman donanmada askerliğini yapan kıyı çocuklarına; terhis oldukları zaman, memleketlerinde sellerin oyarak yer altı tabakalarını meydana çıkardığı yerlerde parlak siyah taş parçalarına ya da tabakalarına rastlarlarsa yakmayı denemeleri tembih edilmişti. Askerlik hizmetini bitirdikten sonra memleketine dönen Karadeniz Ereğlili Mehmet Oğlu Mehmet, bir gün, bir değirmen nöbetinde dere içinde, sellerin yukarı yıkıntı ve oyuntulardan sürükleyip getirdiği bir parlak siyah taş parçasını görüverdi. Ötede köylüler ateş yakmışlar, ısınıyorlardı. Donanma kumandanının tembihi aklına geldi. Gözleri parladı. Parlak siyah taşı kaptığı gibi ateşin içine attı. Bir de baktı ki ıslaklığının gitmesine bile meydan kalmadan sürekli çıtırtılarla için için yanmaya başladı. Ellerini birbirlerine çarptı, zıpladı, sevinip şaşırdığı belliydi. Ateş başındakiler << Ne oldu, nesi var aklından zoru mu var >> der gibi birbirlerinin yüzüne baktılar. Uzun Mehmet << Değirmende nöbet bana geldi de >> der gibi işaretler edip oradan savuştu. Mısırını öğüttürmekten vazgeçti. Derenin yukarılarına doğru tırmandı; o siyah parlak taşların koptuğu damarı buldu. Birkaç parça kopardı. Heybesine koydu. Doğru köyün yolunu tuttu. Oradan da payitahta: İstanbul’a yollandı. Türkiye, o gün bugün zengin bir maden kömürü ülkesidir.

Kok, briket, katran, zift, amonyak, havagazı, naftalin, sentetik kauçuk, maden kömürünün çeşitli yanış yoğruluş ve karışımları ile meydana gelen maddelerinin başlıcalarıdır. Naylon çoraplarla muşambaların bile maden kömürünün eritilip buhar yapılıp süzülmesinden meydana gelen maddelerle yapıldığını da hatırlatmak yerinde olur. Aspirin bile, nice vitaminler bile bu sayede elde edilmektedir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı