İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Tekerleğin Bulunması

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
05-01-2010 00:27
#1
Tekerleğin Bulunması
Arabanın icadı, tekerlekle hayvan gücünün birleşmesi ile mümkün olmuştur. Bu hale göre, ilk arabanın da; hayvanı ilk ehlileştiren Orta Asya insanları tarafından bulunup kullanıldığı kuvvetle iddia edilebilir. Yeryüzündeki destanların en eskilerinden biri olan Oğuz destanında ordulaşmış milletiyle akınlara çıkan Başbuğ Oğuz Han’ın bir uzun sefer sırasında, taşıma güçlüğü ile karşılaşan bir kumandanının icat ettiği ilkel arabaya Kağnı adı verdiği kayıtlıdır.

İnsanlar ilk çağlarda yüklerini ehlileştirdiklerini hayvanların sırtlarına yüklemektense, hayvanların iki yanlarında arkaya doğru iki sırık uzatıp bunların arasına gerdikleri postlar üzerine koyup yerde sürükletmenin daha kolay olduğunu tespit ettiler. Zamanla bu iki tekerlek koymayı akıl ettiler. Böylece arabanın en ilkel şekli meydana gelmiş oldu. Şu var ki tekerlekler pek arkada kaldığı için oklara koşulan hayvana büyük zorluk veriyordu. Hayvanları oklara bağlayan ve boyunlarından geçen ipler de nefeslerini kesiyordu. Zamanla tekerlekleri ortada, hafif yapılı, hayvanın boynuna bir boyundurukla ya da hamutla tutturulmuş koşum takımları düşünüldü. Az çok mükemmelliğe kavuşmuş arabanın İsa dan 3000 yıl önce kullanıldığı kazılardan ve kalıntılardan belli olmuştur. Eski Çin kaynaklarına göre atlı arabalar bundan 4000 yıl önce Türkler tarafından kullanılmakta idi. Türk akınları tehlikeli hâl alınca kıymetli eşyayı arabalara yükleyip uzaklara göç etmek, Çin’de kaçınılmaz bir adet haline girmişti. O tarihlerde Çin’de beyliklerin kudretleri ellerindeki araba sayısıyla ölçülür olmuştu.

Eski Yunan ve Roma’da arabanın büyük önemi vardı. Yük ve binek arabalarından başka asıl yarış ve zafer arabaları alıp yürümüştü.

Osmanlı çağında, arabaya binmek hakkı yalnız ve sadece Padişahla Şeyhülislâma verilmişti. Yüksek memurlar, derecelerine göre olsa olsa ata ya da eşeğe binerlerdi. Ancak tanzimattan sonra isteyen vatandaşın binmek için araba edinebilmesine izin verildi. Fakat evli de olsalar bir erkekle bir kadın aynı arabaya binip dolaşamazlardı.

Başlıca araba çeşitleri şunlardır: Kağnı, talika, yaylı, payton ve kupa .. En eski araba çeşitlerinden biri ise harp arabaları idi. İlk harp arabası Mısırlılarla Mitanniler arasındaki büyük savaşta kullanılmıştı. Mısırlıların harp arabaları yüzünden kesin bir yenilgiye uğrayacağını anlayan Mitanni kralı, bu arabaları çeken atların önlerine kısraklar salmış, düşman saflarında bu sayede meydana gelen kargaşalıktan faydalanmıştı. Asurluların iki, Sümerlerin dört tekerlekli savaş arabaları vardı. Etiler, bu arabaları daha mükemmelleştirmişler ve bunlardan bindirilmiş kıtalar tertiplemişlerdi. Savaşlarda bu arabalar şimdiki tankların yerini tutardı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı