İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Unıcef türkiye’den en son haberler

ßøZKµ®T R€î§ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
ANKARA
Yaş:
36
Mesajlar:
4.990
Konular:
1250
Teşekkür (Etti):
130
Teşekkür (Aldı):
1275
Ticaret:
(0) %
06-01-2010 16:47
#1
Unıcef türkiye’den en son haberler
UNICEF’in Dünya Çocuklarının Durumu Raporu Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 20. yılını kutluyor

NEW YORK, Kasım 19, 2009 —UNICEF’in ana raporu Dünya Çocuklarının Durumu, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin BM Genel Kurulu tarafından kabulünün 20. yıldönümü dolayısıyla bu yıl Sözleşme’nin etkilerini değerlendirip bundan sonraki görevlere işaret eden özel bir içerikle yayınlandı.
UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman bu vesileyle “Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin dünyada en yaygın onay bulan insan hakları anlaşması olduğuna” işaret etti ve Sözleşme’nin “tüm dünyada çocuklara bakışı ve davranışı dönüşüme uğrattığını” vurguladı.
UNICEF’in Dünya Çocuklarının Durumu Raporu Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 20. yılını kutluyor hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
TBMM Dünya Çocuklarının Durumu Raporunu Tanıtı ve Çocuk Hakları İzlemesi Web Sitesini başlattı

Soldan sağa: UNICEF Temsilcisi Reza Hossaini, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, TBMM Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Prof. Cevdet Erdöl ve Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Ewan Marteil.

ANKARA, Kasım 19, 2009 — Çocuklar web aracılığıyla çocuk haklarının izlenmesine yardım edecek.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), UNICEF’in yeni yayınlanan Dünya Çocuklarının Durumu raporunu ve kendi çocuk hakları izleme web sitesini tanıttığı bir törenle Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 20. yıldönümünü kutladı.
TBMM Dünya Çocuklarının Durumu Raporunu Tanıtı ve Çocuk Hakları İzlemesi Web Sitesini başlattı hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
Türkiye’deki Üniversiteler Çocuk Haklarını Savunuyor
Çocuklarla ilgili haberlerin sorumluluk anlayışı içinde hazırlanmasında daha çok sayıda ülkenin Türkiye’yi izlemesi bekleniyor


Fotoğraf Oktay Üstün / Kasım 2009 / 4663
Dublin Teknoloji Enstitüsü törene canlı video bağlantısı ile katıldı


ANKARA, Kasım 6, 2009 — Türkiye’deki yedi üniversite verdikleri derece derslerine “çocuk hakları dersini” ekleyerek Avrupa habercilik çalışmalarına öncülük yapıyor.
Türkiye’deki Üniversiteler Çocuk Haklarını Savunuyor hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
UNICEF: Koruyucu bir ortam yoksa, yaşam çocuklar için zorludur
UNICEF, Çocukların korunmasıyla ilgili çarpıcı raporunu açıkladı


TOKYO, 6 Ekim 2009 — Çocuk haklarına yönelik bazı ihlallerin azaltılmasında ilerleme sağlanmakla birlikte, çocuklara yönelik istismar olaylarının yaygınlığı hakkında henüz elde fazla bilgi bulunmamaktadır. Şiddet ve sömürü tüm dünyada pek çok ******n yaşamındaki katı gerçekler olarak varlığını sürdürmektedir.
Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kız ve erkek çocuk insan ticareti mağduru olmaktadır, ana-baba bakımından yoksundur veya okula gidebilmek ve temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek içtin gerekli kayıt belgelerine sahip değildir. Daha milyonlarca çocuk son derece elverişsiz koşullarda çalışmaya zorlanırken, diğerleri evlerinde, okullarında, toplumlarında, yerleştirildikleri kurumlarda veya tutukluluk halinde şiddete veya suiistimale maruz kalmaktadır. Bu tür olumsuzlukların failleri de çoğu kez çocukların emanet edildikleri yetişkinlerdir.
Bugün Tokyo’da UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman tarafından kamuoyuna tanıtılan yeni UNICEF raporu – Çocuklar için İlerleme: Çocuk Koruma Raporu”- bu konuları ele almaktadır.
Koruyucu bir ortam yoksa, yaşam çocuklar için zorludur hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
EKONOMİK KRİZ, TÜRKİYE’DE AİLELERİN REFAHINI ETKİLİYOR
Türkiye Refah İzleme Anketi kentlerdeki ailelerin ekonomik krizden nasıl etkilendiklerini ve zor zamanlarda gelirleri ile giderlerini denkleştirmek için neler yaptıklarını ortaya koyuyor.


İSTANBUL, 29 Eylül 2009 — Ekonomik yavaşlama, daha düşük gelir ve daha yüksek işsizlik sebebiyle Türkiye’nin en büyük beş kent merkezindeki ailelerin çoğunluğunun yaşamlarını etkiledi: Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli. TEPAV, UNICEF ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve 2.100 aile üzerinde uygulanan yeni bir ankete göre, ailelerin neredeyse dörtte üçü Ekim 2008 ile Haziran 2009 arasında gelirlerinin düştüğünü bildiriyor.
Ekonomik Kriz, Türkiye'de Ailelerin Refahını Etkiliyor hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
EKONOMİK KRİZ VE AİLELERİN REFAHI:
TÜRKİYE’DE BEŞ KENT MERKEZİNDEN SONUÇLARANKARA — Ekonomik yavaşlama, daha düşük gelir ve daha yüksek işsizlik sebebiyle Türkiye’nin en büyük beş kent merkezindeki ailelerin çoğunluğunun yaşamlarını etkiledi: Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli. Bu kentlerde yaşam koşulları ile ilgili olarak yapılan yeni bir anket ailelerin neredeyse dörtte üçünün Ekim 2008 ile Haziran 2009 arasında gelirlerinde düşüş bildirdiğini göstermektedir. Krizin başlangıcında en yoksul ailelerin yüzde 90’ından fazlası gelirlerinde bir düşüş bildirdi. Görüşülen yoksul ailelerin üçte biri kamu hizmet faturalarını ödeyemediklerini, yüzde 9’u ise en azından geçici süreyle de olsa elektriklerinin kesildiğini bildirmiştir. Aileler –eğitim gibi- diğer yaşamsal giderlerini koruyabilmek için gıda harcamalarını azaltarak, gelirlerindeki düşüşe uyum sağladıklarını belirtmiştir. Kentlerde yaşayan yoksul ailelerden çoğu gelirlerini ve giderlerini dengeleyebilmek için komşularından, dostlarından ailelerinden, topluluklarından ve kamu programlarından yardım aldıklarını belirtmiştir. Birçok aile de borç aldıklarını bildirmiştir. Ancak aileler bu geçim zincirlerinin zayıfladığını belirtmektedir. En yoksul ailelerin beşte biri her türlü destekten yoksun kaldıklarını bildirmektedir.
Ekonomik Kriz ve Ailelerin Refahı hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
HER ÇOCUK İÇİN NiTELİKLİ EĞİTİM HAKKI VE ÇOCUK DOSTU OKULLAR


TÜRKİYE — UNICEF’in 2009-2010 eğitim yılı açılışı mesajı
2009-2010 eğitim yılı başlarken UNICEF, Türkiye’nin tüm çocuklarına ve öğretmenlerine çalışmalarında ve kariyerlerinde başarılar dilemektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı’na ve okul yöneticilerine ülkenin tüm çocuklarına nitelikli eğitim sağlamak için ülke çapında yapmakta oldukları çalışmalardan dolayı şükranlarımızı sunarız. Ümit ediyor ve inanıyoruz ki gelecek günler ve aylarda bu yöndeki çabalarını arttıracaklardır.
Her Çocuk için Nitelikli Eğitim Hakkı ve Çocuk Dostu Okullar hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
UNICEF İSTANBUL'DAKİ SELLERDEN SONRA HAREKETE HAZIR


İSTANBUL — Türkiye, Eylül ayının ikinci haftasında ülkenin kuzeybatısında meydana gelen ve ikisi çocuk olmak üzere en az 31 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinin ardından yaygın yardım çalışmalarına başlamış bulunuyor.
İstanbul ve çevresindeki diğer yerleşimler 80 yılın en ağır yağışlarından biriyle karşılaştı. Yollar su altında kaldı ve binlerce evi su bastı. Halen kayıp durumda kişiler de olduğu bildiriliyor.
Mala ve işyerlerine yönelik zarar ve hasar on milyonlarca dolar olarak hesaplandığından hayatta kalanlar da ciddi bir geçim sorunu ile karşı karşıya.
İstanbul kent merkezinin batısında, deniz seviyesine yakın durumdaki yerler felaketten en fazla etkilenen yerleşimler. Ancak, Türkiye’nin başka yörelerinde olduğu gibi buralarda da evlerin boşaltılması ve araçların terk edilmesi zorunluluğu ortaya çıktı.

UNICEF İstanbul'daki sellerden sonra harekete hazır hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
UNICEF TÜRKİYE’DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN YAYGINLAŞMASINI DESTEKLİYOR

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu (ortada) Müsteşar Muammer Yaşar Özgül ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini (sağda)
Fotoğraf: © 2009 UNICEF Turkey


ANKARA — UNICEF, 2009-10 öğretim yılında ülkenin 81 ilinin 32’sinde beş yaşındaki çocukların tamamının okul öncesi eğitime kaydedilmesi yolunda hükümet tarafından benimsenen planı memnuniyetle karşılamıştır.
Otuz iki ilin Valileri ve Milli Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun başlatılan girişimin önemiyle ilgili konuşmasını dinlemek üzere 11 Haziran’da Ankara’da bir araya gelmiştir. Bakanlık bu girişim için öğretmen ve gerekli donanımı sağlarken, il valileri de fiziksel anlamda tesislerin sağlanmasından sorumlu olacaklardır.
Bakan, “******n hızla büyüyüp temel alışkanlık ve becerileri kazandığı dönem olarak okul öncesi dönemin çok önemli olduğunu” belirtmiştir. Bakan, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma projesinin başarısı için kamu görevlilerini, sivil toplum kuruluşları, medyayı ve yurttaşları katkıda bulunmaya çağırmıştır. Bakan ayrıca çocukların bilişsel gelişimlerinin çok erken yaşlarda başladığı konusunda ana babaların duyarlı olmaları gerektiğini eklemiştir.
Okul Öncesi Eğitimle ilgili Valiler Toplantısı hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
ßøZKµ®T R€î§ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
ANKARA
Yaş:
36
Mesajlar:
4.990
Konular:
1250
Teşekkür (Etti):
130
Teşekkür (Aldı):
1275
Ticaret:
(0) %
06-01-2010 16:48
#2
DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ SÖMÜRÜNÜN EN KÖTÜ BİÇİMLERİNİN ORTADAN KALDIRILMASI GEREĞİNE İŞARET EDİYOR

Fotoğraf Sema Hosta
© 2009 UNICEF Türkiye


UNICEF: Kız çocuklarının eğitimi çözüm yollarından biridir
CENEVRE, 12 Haziran 2009 – Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü’nün onuncu yıl dönümünde UNICEF ortak kuruluşlarıyla birlikte çocuk işçiliğinin temelinde yatan yoksulluğa karşı mücadele çağrısında bulundu. Özellikle yoksul ve kırsal kesimlerdeki kız çocukların kaliteli eğitime erişimlerinin sağlanması, etkili bir genel yaklaşımın önemli bir parçası olarak gösterildi.
Tüm dünyada, çalışan tahminen 100 milyon kız ****** erkek çocuklarla benzer türde işler yapmaktadır; ancak kız çocuklar erkeklere göre çoğu kez daha fazla zorluk ve riskle karşılaşmaktadır. Dahası, kız çocukları çoğu durumda çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinde yer almakta; gözden uzak, fabrika duvarlarının ardında, uzaklardaki tarlalarda veya evlerinin kapılarının ardında çalışmaktadır.
UNICEF Çocuk Koruma Bölümü Başkanı Susan Bissel söyle demektedir: “Birçok kız ****** erkeklerle aynı tarım veya imalat işlerinde çalışmaktadır. Ne var ki, kızlar gerek kendi evlerinde gerekse başka yerlerde karşılığı ödenmeyen uzun saatler çalışarak daha fazla yük altına girmektedir. Kamuoyunun görmediği, başka evlerde yapılan hizmet işleridir ki bu işler kız çocukları başka tehlikelere ve risklere de açık duruma getirmektedir.”
Dünya Çocuk İşçiliğine karşı Mücadele Günü hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.
YETİŞTİRİCİ SINIF ÖĞRETİM PROGRAMI(YSÖP)

Manisa’daki bir telafi eğitimi sınıfından, © 2009 UNICEF Türkiye

Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı (YSÖP), zorunlu ilköğretim çağında olmasına rağmen yaşıtlarıyla aynı zamanda eğitimlerini tamamlayamayan 10-14 yaş grubu çocuklara yöneliktir.
Program,
  • Okula hiç kayıt yaptırmayan,
  • Okula kayıtlı olup devamsız durumda olan
  • Yaşıtlarından en az 3 sınıf geride olan çocukları kapsamaktadır.
Programın amacı sözü edilen çocukların, normal eğitimlerine devam edebilecekleri şekilde, kısa süre içerisinde, gerekli eğitimi ve becerileri kazanmasını sağlamaktır.
Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu linke tıklayınız.
ÇOCUK HAKLARINA DAİR SÖZLEŞME
ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ÇOCUK HAKLARININ UYGULANMASINA DAİR GENEL YORUM NO.7 (2005)


Çocuk Hakları Komitesi, üye devletlerin raporlarını gözden geçirirken, bir çok vakada, erken çocukluk dönemi hakkında çok az bilgi verilmiş olduğunu, görüşlerin temel olarak çocuk ölümleri, doğum/nüfus kaydı ve sağlık hizmetleri ile sınırlı kaldığını gözlemlemiştir. Komite, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin küçük yaştaki çocuklar açısından arz ettiği daha geniş kapsamlı etkilerin tartışılması yönünde bir ihtiyaç olduğunu hissetmiştir. Buna uygun olarak, 2004’de Komite, Genel Tartışma Günü’nü “erken çocukluk döneminde çocuk haklarının uygulanması” temasına ayırmıştır. Bu, bir dizi tavsiye kararı ile ve bu önemli konu hakkında Erken Çocukluk Döneminde Çocuk Haklarının Uygulanmasına dair 7 No’lu Genel Yorum’u hazırlama kararıyla sonuçlanmıştır. Bu Genel Yorum yoluyla, Komite, küçük yaştaki çocukların Sözleşme’de korunan tüm haklara sahip olduğunun ve erken çocukluk döneminin bu hakların gerçekleşmesi için kritik bir dönem olduğunun kabulünü teşvik etmeyi arzu etmektedir. Komitenin “erken çocukluk dönemi” için kullandığı tanım, doğumda ve bebeklik dönemi boyunca; okul öncesi yıllar süresince; ve okula geçiş süreci sırasındaki tüm dönemlerle birlikte tüm küçük yaştaki çocukları kapsamaktadır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı