İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Unicef Programlar 2006–2010

ßøZKµ®T R€î§ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
ANKARA
Yaş:
36
Mesajlar:
4.990
Konular:
1250
Teşekkür (Etti):
130
Teşekkür (Aldı):
1275
Ticaret:
(0) %
06-01-2010 16:51
#1
Unicef Programlar 2006–2010
Programlar 2006–2010

Okul ve Çevresinde Çocuğa Yönelik Şiddet ve Alınabilecek Tedbirler çalıştayında katılan çocuklar. Fotoğraf Rana Mullan © UNICEF Türkiye 2006

Konular

Ülkenin gerçekleştirdiği etkileyici ekonomik büyümeye karşın Türkiye’de 15 yaşından küçük çocukların yüzde 28’i yoksulluk içindedir ve bu çocukların yaşamlarına toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, dışlanma, erken evlilik, aşırı kalabalık aile ve sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik gibi temel hizmetlere yetersiz erişim damga vurmaktadır. 2003 yılında yayınlanan en son Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na (TNSA) göre Türkiye’de her bin çocuktan 35’i bir yaşına gelmeden ölmektedir ve bu hız AB ortalamasının beş kat üzerindedir.
TNSA bebek ve 5 yaşından küçük çocuk ölüm hızlarında çarpıcı gelişmeler olduğuna işaret etmekle birlikte, ölümlerle sağlık ve sosyal güvenlik hizmetlerine yetersiz erişim, yoksulluk, eğitimsizlik ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığı gibi olgular arasında yakın bağlantı olduğunu da göstermektedir. Sonuçta, kadınların birey, anne , bakıcı ve topluluklarının sorumluluk sahibi üyeleri olarak kendilerini eksiksiz gerçekleştirememeleri, yalnızca çocukların ötesinde, Türkiye’deki yaşamın her alanında sağlanması gereken ilerlemeleri engellemektedir. İlkokul çağında olan her sekiz kızdan biri okula gitmemektedir. Ücretsiz ev emeği, erkeklere göre kız çocuklar arasında dikkat çekici ölçüde daha yaygındır.
80 bin kadar ******n sokaklarda yaşadığı ve/veya çalıştığı bildirilmektedir ve kurumlara yerleştirilen çocuk sayısı da yaklaşık 10 bindir. Bunların kabaca yarısı ekonomik kimsesizlerdir. Başka bir deyişle, bu çocukların ana babaları olmakla birlikte çocuklarını aile ortamında yetiştirebilecek maddi imkanlardan yoksundurlar. Çocuk adaleti sistemi halen kayda değer ve olumlu yönde bir reform süreci içindedir; ancak gene de daha yapacak çok iş vardır. Ergen yaşlardaki kız ve erkek çocuklar, yetişkinliğe doğru geçiş yaşadıkları yaşamlarının bu anlamlı döneminde şiddet, madde bağımlılığı ve HIV/AIDS gibi olumsuzluklardan korunma bakımından gerekli bilgi ve yaşam becerilerine yeterince erişememektedir.
UNICEF nasıl yardım ediyor?

UNICEF ve Türkiye’nin 2006–2010 dönemini kapsayan yeni Ülke Programı Eylem Planı (ÜPEP) çocuk koruma, eğitim ve erken dönem çocuk gelişimi alanlarına odaklanmakta, insani kalkınma göstergelerinin düşük olduğu noktaları ve genel olarak düşük gelirli aileleri hedeflemektedir. ÜPEP aşağıdaki hedefleri önüne koymuştur:
  1. Kaliteli Eğitim:
  2. Erken Çocukluk Bakımı ve Öğrenme:
  3. Çocukların ve Ergenlerin Korunması ve Katılımı:
  4. Savunu, Bilgilendirme ve Sosyal Politika:
Siz nasıl yardım edebilirsiniz?

Bu bölümde program ve projelerimiz hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Birleşmiş Milletler kuruluşları içerisinde sadece UNICEF, tamamen özel sektör ve kişilerin bağışları ile çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’deki çocukların hayatında bir fark yaratmada nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için bugün UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile temasa geçiniz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı