İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

UNICEF Çocukların Aileleriyle Tekrar Bir Araya Getirilmesi

ßøZKµ®T R€î§ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
ANKARA
Yaş:
36
Mesajlar:
4.990
Konular:
1250
Teşekkür (Etti):
130
Teşekkür (Aldı):
1275
Ticaret:
(0) %
06-01-2010 17:05
#1
Exclamation
UNICEF Çocukların Aileleriyle Tekrar Bir Araya Getirilmesi
Kurumlardaki çocukların eve dönüşü

Durum

Türkiye’de kabaca 20.000 çocuk, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) kurumlarında yaşamaktadır. Bu çocukların %60’ının ebeveynleri hayattadır ancak gelirleri çok düşük olduğundan çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamamaktadırlar. Aile yoksulluğu sonucunda, bu ekonomik yetimler ihtiyaçtan dolayı kurumsal bakım altında yaşamaya devam etmektedir.
Bu çocuklar ebeveyn rol modellerine, mahremiyete ve kişisel bakıma ihtiyaç duymaktadır ki bunları da en iyi şekilde sağlayabilecek olanlar her durumda çocukların aileleridir. Ergenlerin durumu ise öncelik taşımaktadır; zira bu çocuklar onsekiz yaşına gelip de kurumsal bakımı arkalarında bıraktıklarında yetişkin yaşamına yeterince hazırlanamamış olma riski altındadır.
Bu çocukların tahminen 12.000’i evde kendilerine mali destek sağlanması durumunda ebeveynleriyle ya da aileleriyle yeniden bir araya getirilebilir. Ancak, ailelere çocuklarını kurumlardan almada yardımcı olacak mevcut maddi destek çok azdır.
Dahası, ailelerinden uzakta geçirdikleri onca zaman sonra rol ve ilişkilerin yeniden oluşturulması gerekeceğinden, çocukların aile hayatına yeniden uyum sağlama süreci tüm ilgili taraflar için zor olabilir. Ergenlik en ideal koşullarda bile zor bir süreçtir ve bu yaştaki çocuklar söz konusu olduğunda ailelerin bilgi ve iletişim becerilerini geliştirmede desteğe ihtiyaçları olacaktır.
Çözüm

Düşük gelirli aileler içinde sürdürülebilir bir çocuk koruma sistemi için yeni bir modele ihtiyaç vardır. Çocukların Aileleriyle Tekrar Bir Araya Getirilmesi projesi, aile içinde ******n masraflarını desteklemenin, aileleri veya anne–babaları hayatta olan çocuklar için kurumsal bakım sağlama ihtiyacını nasıl ortadan kaldırdığını göstermektedir.
Çocukların Aileleriyle Tekrar Bir Araya Getirilmesi, çocuklarını okula göndermek isteyen ancak bunun için yeterli maddi imkanı olmayan ailelere mali destek sağlayan ve başarıya ulaşan Şartlı Nakit Transferi (ŞNT) uygulamasına benzer bir strateji kullanacaktır.
Bir aile ortamı içinde ebeveynler ya da çocuğa bakabilecek durumdaki en yakın akrabalar tarafından sağlanan bakım ve koruma, çocukların sağlıklı fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimlerini sağlamak açısından çok daha uygun olacaktır. Örneğin, aile ortamı, doğal olarak, okula giden çocuklar için çok daha güçlü bir destek kaynağıdır; ailelerin evde yaşayan çocuklara gösterdikleri kişisel bakım, destek artmakta böylece çocuklar daha fazla özgüvene ve daha yüksek çalışma performansına sahip olacaktır.
SHÇEK’nn çocuklara kurumsal bakım sağlama yükü azaltılacaktır. Böylece SHÇEK, kaynaklarını kendilerine bakabilecek hiç kimsesi olmayan çocukların bakım ve koruması için daha iyi yönlendirebilecektir.
Hedef

Çocukların Aileleriyle Tekrar Bir Araya Getirilmesi, halihazırda kurumsal bakım altında yaşayan 1000 ******n aileleriyle yeniden bir araya getirilmesini destekleyecektir. Aile birleştirme paketi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu aracılığıyla idare edilecektir.
 • Her bir aileye, çocuklarının masraflarını karşılayabilmeleri için iki yıl boyunca aylık 194 dolar verilecektir.
 • Sağlanacak ek bir teşvik; giysi, defter, önlük/üniforma ve spor malzemeleri gibi gerekli okul masraflarının karşılanmasına yardımcı olacaktır.
 • Ebeveynlik eğitimi ve aile uzlaştırma oturumları, anne–babaların çocuklarını eve yeniden entegre etme yetisini iyileştirmeyi amaçlayacaktır.
 • Ebeveynlik eğitimi kurslarına gitmek, aile birleştirme paketi yoluyla çocuk yardımı için aranan koşullardan biri olacaktır.
 • Sosyal hizmet görevlileri, entegrasyonun başarılı olması için çocukların sosyal ve eğitimsel gelişimi hakkında düzenli olarak rapor vereceklerdir.
 • Çocuklarının eve sağlıklı ve mutlu bir dönüş yapmasını sağlamak için, ailelerin arabuluculuk/uzlaşı becerileri güçlendirilecektir.
Sonuç

Çocukların Aileleriyle Tekrar Bir Araya Getirilmesi projesinin başarılı bir şekilde uygulanması:
 • çok düşük gelirli 1000 hanehalkında çocuk yoksulluğunu hafifletecektir;
 • kurum bakımı altında yaşayan çocukların sayısını azaltacaktır;
 • daha çok sayıda ******n ebeveynlerinin ya da en yakın akrabalarının koruması altında evde yaşamasına ve okula gitmesine olanak verecektir;
 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun üzerindeki kurumsal bakım hizmeti yükünü azaltacaktır;
 • ******n korunmasına ve aile ortamı içinde desteklenmesine yönelik sosyal harcamalar yeni bir model oluşturacaktır.
Sponsorlar için

Kız ve erkek çocukların aileleriyle yeniden bir araya gelmesine sponsorluk yapmak, Türk toplumundaki en savunmasız ve en dışlanmış çocuklara yardım eli uzatmanın en doğrudan yoludur.
Sponsorlar, ******n korunmasına yönelik bu önemli konuya ilişkin yapılacak geniş medya duyuruları sayesinde logolarını/markalarını ve konuya yaptıkları katkıyı kamuoyuna duyurabilecektedir.
Sponsorlar bir UNICEF kampanyasının ortağı olarak hem toplumsal sorumluluk sahibi olduklarını kamuoyu ile paylaşacak hem de Türkiye için çok önemli olan bu gelişim projelerinde özel sektörün katkısının ve rolünün önemini göstereceklerdir.
Bütçe (ABD doları)

Toplam 6.200.000

Aile başına 4.650 dolar
(iki yıl boyunca
ayda 194 dolar) 4.650.000
Yeniden Birleştirme Setleri 260.000
Aile Hizmet ve Değerlendirme 520.000
Teknik Destek 310.000
Proje Desteği 660.000

Çocuklar için ve çocuklarla birlikte yaptığımız çalışmalarımızı desteklemek isterseniz lütfen UNICEF Türkiye Milli Komitesi web sitesini ziyaret ediniz ve hemen şimdi web sitemizden bağışta bulunabilirsiniz!
Daha büyük bağış yapmak isteyenler için banka hesap numaraları:
 • Türkiye İş Bankası, Ankara, Çankaya şubesi 500;
 • ve Garanti Bankası, Ankara, Çankaya şubesi 629 00 00.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı