İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Unesco hakkında yazı

CaLLouS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2009
Mesajlar:
3.027
Konular:
1076
Teşekkür (Etti):
191
Teşekkür (Aldı):
1190
Ticaret:
(0) %
06-01-2010 19:06
#1
Wink
Unesco hakkında yazı
birleşmiş Milletler “Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü” Hakkında
4 Kasım 1946 tarihinde 44 ülke tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan bir toplantı sonrasında kurulan UNESCO Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization),İngilizce olarak kısaltılmış halidir. UNESCO’nun Merkezi Paris’tedir. UNESCO’nun amacı; eğitim, bilim ve kültür alanında çalışmalar yaparak barışın ve güvenliğin korunmasına, insan hak ve özgürlüklerine katkıda bulunmaktır..

Birleşmiş Milletler’in bir uzmanlık örgütü olan UNESCO da 2. Dünya Savaşı sonrası, Yeni Dünya Düzeni de denilen, Küresel yapılanma sürecinde doğmuştur. BM’nin uzmanlık örgütü olduğu için, BM’ye üye olan bütün ülkeler UNESCO’nun da doğal üyeleridir.
Faaliyetleri:
UNESCO, tüm dünyada Bölge Merkezleri’ne sahiptir. Çalışmalarının temelini eğitim, bilim ve kültür konuları oluşturur. Görünüşte bu konularda geri bıraktırılmış, yoksul ülkelerin geliştirilmesini amaçlayan UNESCO, bu doğrultuda raporlar hazırlayarak, değerlendirmeler yapar ve sonuçlar çıkarır. Bu çalışmalarda yoksul bırakılmış ülkelerin içinde bulunduğu kötü koşullar açığa çıkmaktadır.
BM’nin bir kuruluşu olan UNESCO da diğer BM uygulamalarıyla eleştiri odağı olmaktadır. Eğitim alanında okuma-yazma oranını arttırmayı ve eğitim seviyesini yükseltmeyi amaçlamasına rağmen uygulamalar yetersizdir.Eğitim konusunda çeşitli çalışmalar, programlar yayınlayan UNESCO’nun eğitim,bilim ve kültür alanları için de çalışmalar yürütmektedir.
UNESCO’nun ülkemizde de yürüttüğü faaliyetler vardır. Örneğin bunlardan ikisi Ürgüp Göreme bölgesinde ve GAP’ta UNESCO’nun desteğiyle düzenlenen kurslardır. Unesco’nun,diğer faaliyetlerine de tarihi eserlerin korunması için yapılan çalışmalar örnek olarak verilebilir. UNESCO’nun bir çok ülkede Tarihi eserlerin korunması için faaliyetleri olduğu bilinir.
UNESCO’NUN YAPISI:

UNESCO’nun yapısı üç ana organdan oluşur. Bunlar;
1)Genel Kurul:
Genel Kurul UNESCO’nun en yüksek karar organı ve tüm üye devletlerin temsilcileri aracılığıyla kendilerini ifade ettikleri yerdir. UNESCO’nun uygulayacağı politika, program ve bütçesi burada belirlenir.


2)Yönetim Kurulu:
Genel Kurul tarafından belirlenen 45 üye ülkeden oluşur. Yönetim Kurulu, hazırlanan programların uygulanmasından sorumludur. Yılda en az iki kere toplanır.
3)Sekreterlik:
Paris’te bulunan sekreterlik, bir genel müdür başkanlığında 3500 görevliden oluşur. Bu görevlilerin büyük bölümü merkezden uzakta yürütülen projelerin uygulamasında görevlidir. Sekreterlik, Yönetim Kurulu’nun önerisi üzerine Genel Kurul tarafından 6 yıl için belirlenen Genel Müdür tarafından yönetilir.
BM Çocuklara Yardım Fonu
UNICEF, dünya çapındaki bir örgütlenmedir. Dünya çocuklarına yönelik istatistiksel çalışmalar yapar, çeşitli yardım faaliyetlerini organize eder.

UNICEF, salgın hastalıklarda, felaketlerle mücadelede, açlıklardan, çatışmalardan zarar gören halklara gıda yardımı yapılmasında hazır olur.
BY/SUSKUN Teşekkür etti.
BY/SUSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
T.C
Mesajlar:
1.610
Konular:
174
Teşekkür (Etti):
244
Teşekkür (Aldı):
435
Ticaret:
(0) %
07-01-2010 18:02
#2
emegine saglık güncel olarak bu konuyada yer verilmesi cok iyi olmus tesekkürler
--------------------- Arza hacet yok halim sana ayandır...
Dile gerek yok, sessizliğim sana beyandır...
Söze lüzum yok, susuşum sana kelâmdır...
Kelama ihtiyaç yok, aşk sana figandır

Sabırla ,Hayırla ,Tevekkül Et

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı