İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Vücut ile Düşünmek

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
25-01-2010 02:17
#1
Vücut ile Düşünmek
Görünüşe bakılırsa, dış âleme en iyi uyan düşünceler, canlı vücuda sevkitabiî ya da alışkanlıklar şeklinde kaydedilmiş olanlardır. Bir kedi, üstü öteberi dolu bir masa üzerine çıkar, görünüşte hiçbir gayret sarfetmeden, hiçbir şey kırmadan, hiçbir vazoya dokunmadan, zarafetle oraya yerleşir. Bu türlü jestlerin heyeti mecmuası, safedilecek kuvvetin gayet doğru olarak evvelden hesaplanmasını ve sıçrama neticesinde varılacak noktanın gayet iyi seçilmesini icap ettirir. Fakat bu seçilme ve hesaplama şuur ile olmamıştır. Kedi adaleleri ve gözleriyle düşünmüştür. O anda mevcut bir görünüş içinde, vücudunun müstakbel hareketlerini düşünmüş ve bu hareketler de ona ayaklarının, sırtının ve başının her an alması lâzım gelen vaziyetleri hazırlamıştır.

Yine aynı şekilde, bir tenis oyuncusu, bir futbolcu, bir eskrimci, bir cambaz da vücudu ile düşünür, bir eskrimcinin:

<< İşte rakibim iki defa hamle ediyor, sonra geri çekiliyor; şu halde ona iki karşı hamle ile ve bir vuruş ile mukabele edeceğim >> demeye hiç zamanı yoktur; bu yüzden, eskrimi ile ve parmaklarıyla düşünür. Ben de gençliğimde jimnastik yaparken barfiks ya da paralel üzerinde herhangi bir idmanda başarılı olabilmem için, bu idmanı gayet doğru plânlamamın gerektiğini bilirdim. Eğer vücudumun salınım hareketini gözümün önüne getirebiliyorsam, bu hareketin genişliğini evvelden doğru olarak düşünebiliyorsam, bu önceden düşünüş sırasında, hamleyi kuvvetlendirmek için pazıların kasılması ve bacakları kaldırmak icap eden yüzde bir saniyeyi seçiyorsam, o vakit bu hareketler, benim için, adeta mucize gibi kolay olurdu. Fakat bu hayaller filmi arasında en ince çatlak bulunursa, eğer birkaç milimetrelik bir sahada berraklık kaybolmuş ise, hareketin ahengi derhal ortadan kalkar ve yapacağım iş bana imkânsız görünürdü.

Heykeltıraş, bir kalçanın ölçüsünü bir parça çukurlatırken, ona bu hareketi yaptıran şey, herhangi bir muhakeme değildir. Modelinin üstüne dikilmiş gözleriyle heykeli okşayan parmakları arasında, doğru bir ulaşım kurulmuş bulunur. Beden hareketleri yapan adam gibi, iyi bir işçi ve artist de, vücutları ile düşünürler. Hatta bazı canlı varlıklar, başkalarının vücudu ile düşünmeyi bile öğrenirler. Sürü hayvanlarından birisi, bütün sürü ile düşünür. Eğer koyunlar, ya da atlar, bir şeyden korkup kaçmaya başlayacak olurlarsa, her hayvan sürüyü takip eder; bu da, korkulan şeyi anlayıp bilmesinden değil, fakat o hayvan soyunun en derin alışkanlıkları arasına yerleşmiş bir tecrübe ile sürüden ayrılan hayvanın düşman eline düşeceğini öğrenmiş bulunmasındandır. Bu hayvanlar gibi, vahşilik haline yakın bir seviyede kalmış insanlarla çocuklar ve halk kütlesi, alışkanlıklardan ve vücuttan gelen düşünüşlere çok fazla hassastırlar.

Büyük bir vapurda, dört beş yaşlarında bir çocuk görmüştüm ki, kaptana emanet edilmiş, tek başına Atlas Okyanusunu geçiyordu. Kendine karşı sevgi duyanlarla kendisinden sıkılanları ayırt etmek hususunda, hiçbir olgun adamın, bu küçük insan kadar emin bir bilgisi olamazdı. Sevilmesi icap edenleri seviyordu ve sokulmamak lâzım gelenlerden uzak duruyordu. Şüphesiz, bizim farkedemediğimiz bazı harici belirtiler onun hareketlerine istikamet veriyordu. Bir didişmeden sonra barışan âşıklara dikkat ediniz. Öfkelerini dindiren şey, sözle anlaşma değildir. Birdenbire, birinin iç çekmesi, ötekinde bir tebessüm uyandırır, gözler birbirine rastlar, iki vücut birbirine yaklaşır. Şimdi birbirlerinin kolları arasında, uzun uzadıya konuşma ile kurulacak bir barışmadan daha sağlam bir şekilde anlaşmış bulunurlar.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı