İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Bitti Dediğimiz Yerde Başlayan

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
06-04-2010 00:40
#1
Bitti Dediğimiz Yerde Başlayan
Sonsuza kadar yaşayamayacağımız yaşamımızda, yaşam ve yaşamak, bütün yaşamı kapsayan en önemli uğraşımızdır. Esasen onu nasıl aradığımız mühimdir ve ne kadar yaşamak isteyişimiz ile ilgilidir. Her birimiz, birçok şeyi paylaşabiliriz, hatta birlikte öğrenebilir, birlikte çalışabiliriz ancak yine de kendi yaşamımızı kendimiz oluştururuz, oluşturmalıyız. Çünkü yaşamımız yalnızca bizimdir, bir başkasının değil. Dünyada acı çekmeye, incitilmeye ve riske girmeye hazırsak bağlılık göstermeye yönelik o yüce duyguyu tanıyacağız demektir. Ne için yaşarız? Bunca sıkıntıyı ne için çekeriz? Ne için çalışır, çabalarız? Ne için umutlanırız?

Fakat yaşama kendimizden bir şeyler vermemiz gerekir. Hiç de kötü bir şey değildir bu, çünkü o zaman kaybettiğimizden daha çok şey kazanırız.

<< Hiçbirimiz, yaşamın bize yaptığı kötülükleri düzeltemeyiz. Bize yapılanlar, biz daha ne olduğunu anlamadan olup bitiverirler ve sonra bunlar bize yaşamımız boyunca, sürekli olarak kendimiz ve olmak istediğimiz kişi arasına girmelerine yol açacak şeyler yaptırırlar. Böylece kendimizi neredeyse sonsuza dek yitiririz. >> Eugene O’Neill

Geçmiş kutsaldır. Geçmişin sessizliği de sesleri de, acısı ve zevkleri de içimizdeki halin patırtılarına ve hislerine hep üstün gelecektir. Zira uzaktan gördüğümüz her şey bize daima çok güzel görünür ve daha çok hoşumuza gider. Bizi yaşadığımız anların içinden alır, illaki kendi derinliklerinde devam eden iklimlere sürükler. Bazen varlığımızın hep yüzeyinde kalan aklımız güneşin huzmeleri ile dans eden bir ışık gibi, yaşamla güler, eğlenirken, daha dikkatli ve duygulu olan ruhsal niteliğimizle hissimiz aklımızın belki almadığı, belki ilgisiz kaldığı gizli bir gerçektir. Bazen de sessizlikteki en gizli imaları, yaşamdaki sırları hatta sönmüş bir takım anıları hafızamızda kalmış bazı sözleri bile yorumlamaya takatimiz yetmez, teselli kabul etmez bir çaresizlik ve başımızı uçurumlar gibi döndüren bir derinlikle çok uzun mesafeler içinde duyumsarız. Eski zamanlarımıza kavuşuruz fakat zaman geçtikçe gözlerimizin kucaklayabildiği mesafeler de artar!

Tekrar o anlara döneriz. Gönlümüzden coşarak ruhları dolduran o anlatılmaz, tadına doyulmaz anlara .. Sonra aman Allah’ım, birden kendimize geldiğimizde görürüz ki, tüm bu güzellikler bize yıldızlar kadar uzak! Yaşam, hafızasız ve hatırasız akmış, geçmiştir. O sözler, o anlar, o hisler, o tutkular da büsbütün geçmiş, silinmiştir.

Biz bir geçmiş miyiz? Kendimizi bulmak için kendimizi yitirdiğimiz. O halde kendi cinnetimizi yaratma sorumluluğunu da üstlenmeliyiz ..

Dünü, bugünden, bugünü yarından ayıramadığımız ve sonsuza kadar devam eden, bir parçası ancak bir zaman içinde görülen ..

<< İnsan en içinden bir şey verirse, o ufak ya da büyük olmaz, gerçek olur. >> Rilke

Şimdi görülmekte ve duyulmaktadır uçsuz bucaksız göğe ait olan, büsbütün bitmiş sayılmaz. Susmuş dediğimiz bu sözler, sönmüş dediğimiz bu hisler bütün hatıraları ile bizim içimizde yaşamaktadır. Biliriz, yaşam imkânlarla doludur. İçinden umutla avuntunun doğduğu, üstelik bitti dediğimiz yerde başlayan, bizi bütün gizilgücü ile saran ..
Acem-Kızı Teşekkür etti.
Acem-Kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2010
Mesajlar:
52
Konular:
11
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
08-05-2010 23:06
#2
<< İnsan en içinden bir şey verirse, o ufak ya da büyük olmaz, gerçek olur. >>
--------------------- Çırpınıp da şan ovaya çıkınca
Eğlen şan ovada gal Acem kızı
Uğrun uğrun gaş altından bakınca,
Can telef ediyor gül Acem kızı


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı