İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Adaletin de Üstünde

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
10-04-2010 21:37
#1
Adaletin de Üstünde
<< İnsan kendisine, kendisinin ve var oluşunun anlamının hesabını vermek zorundadır. >> Erich Fromm

Yaşama bakınız, adaletsizliğin adalet üzerindeki egemenliğine ..

İnsana değer vermeyen bencil bir anlayış ve suskun, durgun bir toplum varlıklı olsa da güçsüzdür. Nedir ki varlıklı olmak, soylu gereksinimleri karşılayamaz. Ancak yetkinleşmiş bir kimse hem kendisine böylece hem de yaşadığı topluma değer kazandırır, hak ve adalet duygusu olan bir birey olur. Bilgi üretme etkinliği, insanın en soylu uğraşıdır. Fakat bununla birlikte seven bir kalp oldukça yücedir. Bu barış yolunda adaleti de aşan bir tutumdur. Nitekim var olan her şey bilâkis yaşayan her varlık, var olma gücünü sevgi ve sevilmekten alır. Sevilmeyenin yaşaması ise oldukça güçtür. Dışında yaşayamayacağımız toplum ve insanlık da sevgi ile var olur ya da en azından adalet sevgisi ile varlığını korur. Adalet, insanlığın var oluşunun ilk ve zorunlu basamağıdır. İşte bu nedenle - Adalet mülkün temelidir -

<< Yasanın dili asla gazete, kitap ve alış veriş diline benzetilemez. O, fazladan hiçbir sözcük eklemeyen kısa bir dil, temellendirmeksizin buyuran tatsız bir lisan, asla coşkulu olmayan soğuk bir deyimdir ve bütün bu özelliklerinde ancak herhangi başka bir üslup biçimi kadar haklıdır. >> Gustav Radbruch

SEVGİ adaletin de üstündedir ve onun görünen sembolü ise barıştır. Çünkü adalet istemine karşılık barışseverlik daha üstün bir değerdir.

O halde yetişkin bir insan olarak, yaşamda davranışlarımıza ve ilişkilerimize yön verebilmek için, anlamlı bir dünya görüşüne varmamız gerekmektedir. Bu aynı zamanda bizim değerli olanı yapmamızı dahası yaşam sorumluluğumuzu deyimler. Bireyler hayata karşı tutumlarında, eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmezlerse sadece kendilerini aldatmış olurlar. Ve ahlâka aykırı her eylem esasen insanın kendinden, düşlerinden ayrılmasını, kendisine sadakatsizliğini deyimler. Hâlbuki yaşamda bize onur kazandıran kendine sadakattir. Üstelik bu değer, bize güven vererek, irademizin sağlamlığını ve yaşamımızı dürüst bir şekilde idame etmemize yarar.

İşte davranışlarımıza anlam kazandıran, iyilik ve doğruluk, insanlığın bitimsiz özlemidir. Adaleti her alanda, her yerde gerçekleştirmemiz, barışın, güven ve mutluluğun teminatı, insanlığı korumanın biricik yoludur.

Aksi halde vicdanlarda yerini bulmayan bir adalete tahammül edilemeyeceği kesindir. Onun amacı insanın varlığını koruyarak, özellikle manevi yanının gelişmesini sağlamak ve toplumsal bir gerçekliği düzenlemektir. Ve elbette böyle oluşu ile de ahlâki bir kavramdır. Rastlantıya ve keyfiliğe ise asla yer yoktur!
TuT@NK@M0N Teşekkür etti.
TuT@NK@M0N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2006
Mesajlar:
1.289
Konular:
703
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
48
Ticaret:
(0) %
14-04-2010 13:34
#2
ideolojiler bizi ayırır, düşler ve acılar birleştirir
--------------------- ( BİR DAĞIN ÜSTÜNDE DAĞ VARMIŞ GİBİ OMUZLANMIŞ BİR MEHMEDİ MEHMEDİM )
cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
14-04-2010 21:51
#3
Alıntı:
TuT@NK@M0N´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ideolojiler bizi ayırır, düşler ve acılar birleştirir
Kesinlikle bu harika bir ifade, teşekkür ederim TuT@NK@M0N

Neden mi?

İnsanlar ancak aynı acıyı beraber çektikleri, ortak bir ıstırabın boyunduruğunda bir süre beraber oldukları zaman manevi bir sevgiyle severler. O zaman tanırlar ve duyarlar birbirlerini, ortak acılarında birlikte duygulanırlar. Birbirlerine acırlar ve birbirlerini severler. Çünkü sevmek, acımaktır ve dediğiniz gibi ruhları birleştiren ıstıraptır. Bunun yanı sıra her görüşe kendini deyimleme olanağının sağlanması, insana saygının gereği olmakla kendi görüşümüzü yaymanın da haklılığına ve meşruiyetine zemin hazırlamış oluruz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı