İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Kıt Kanaatli Ameli Adamlar

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
24-04-2010 19:06
#1
Kıt Kanaatli Ameli Adamlar
<< Bu dünyada yalnız iki trajedi vardır: Birincisi istediğimiz şeyi elde edememek, ikincisi elde etmek. >> Oscar Wilde

Ne kadar üzücü bazen doğru yerde doğru zamanda olamamamız ve bu nedenle her şeyle aramızın açılması işte bu tam bir trajedidir. Vaktiyle sevdiğimiz, inandığımız, güzel ve sağlam bulduğumuz şeylerin ve değer verdiğimiz her şeyin de bozulduğunu görmek esasen bize bundan böyle çok iyi bildiğimiz bir şeyi hiç bilmediğimizi gösterir. Nedir ki insan hayatta başkalarının gözlerine ya da malûmatlarına göre değerlendirilmeye görsün daima kendi menfaatlerine uygun hareket ederek bizi kendimize göre değil, tahayyül ettiklerine göre değerlendirirler ve çoğu zaman verdikleri hükümlerin bizim gerçeklerimizle hiçbir ilgisi yoktur. Güya kendi çıkarları neyi gerektiriyorsa biz o itibarda, gözleri neyi görmek istiyorsa o biçimdeyizdir. Dünyaya yalnız kendi hesapları için gelmiş halis menfaatperestler ..

Bu gibi kimselere söz söyleme imkânımız onlardan söz duyma imkânımız kadar çok değildir. Münasebetsizlikleri her daim yanlarında, nezaketleri ise hep evlerindedir. Yalnız ukalalıkları ile insanın gönlünü bayıltan tavırları her an üstlerinde bulunur. Öyle ya adeta ellerimize geçen nimettirler ya da Allah’ın bir lütfü! Bizim kendilerine saygımızı daima zaaf görmüşler, sevgimizi de kâr edinecekleri yeni bir iş ..

Sözde aralarında alâkalanacakları bir bahis olarak tertip ettikleri bir oyunla karşılarındakini alaya alır, karşılarındaki kimse ise bunların her bir yaptıkları hakkında aldanır! Daima samimi, muhtemel olarak ikiyüzlü bir hoşgörü ile gizlice ihanet ettikleri sözde dürüstlüklerine saygılarını başkalarını suçlamakla ispata kalkarlar.

Kıt kanaatli ameli adamlar!

Hayattaki bunca tecrübelerimiz çok defa en doğru tespit olan en basit seçimi yapmamıza yeterli gelmemiştir. Onun içindir ki saflığımıza daha sonra hep acırız!

Ne var ki erdemli ve düzgün yaşayanlar, kendi gücünü ve imkânını başkalarına iyilik yapmak için kullananlar, yüreklerini açıp ellerini uzatanlar, dürüstlüğün peşinde gitmekte diretenler gelişmemiş, akılsız ve komik, zavallı insanlardır.

Şahıslarına yönelik ödevleri ise köşeyi dönme felsefesi olan tek doğru düşüncedir. Kendi yaşam biçimlerine uymayan bir davranış, düşüncelerine ters düşen en ufak bir eleştiri onurlarına dokunan bir saygısızlık olarak kabul edilir. Çünkü onların varlık ve şahsiyetleri dokunulmazlık ile kaplıdır.

Bu gibi kimseler hayalperest, yalnız düş düşkünleridir. Yaşamda çok defa gerçeği göremeyen, yalnız iç dünyalarının bir yansıması olarak algıladıkları ve duyumların erişemediği bir dünyada yaşarlar. Akılları yaşamda yalnızca çıkarlarını kollamayı, onunla uyum ve denge içinde yaşamayı öngörür; söz gelimi şarlatanlık yapmak, itki – dürtü gibi doğal ihtiyaç ve zorunluluklar içinde pespaye bir yaşam sürerler ve böyle olmakla da esasen sırf bir yaratıktırlar, insan bile değil!
Genghis Khan Teşekkür etti.
Genghis Khan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2009
Mesajlar:
4.549
Konular:
1451
Teşekkür (Etti):
584
Teşekkür (Aldı):
2133
Ticaret:
(0) %
25-04-2010 21:45
#2
Tek kelime ile harika cansın, değerli paylaşımına teşekkürler.
---------------------

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِارَّحِيم
"VATANIMIN HA EKMEĞİNİ YEMİŞİM; HA UĞRUNA KURŞUN!"

cansın Teşekkür etti.
cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
27-04-2010 00:39
#3
Alıntı:
İdeaLİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tek kelime ile harika cansın, değerli paylaşımına teşekkürler.
Beğenmenize sevindim İdeaLİST ayrıca daima şahsıma yönelik dostça ve sevecen yaklaşımınız için çok teşekkür ederim.
Genghis Khan Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı