İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Sevmemek, Duyumsamamaktır!

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
26-04-2010 23:08
#1
Sevmemek, Duyumsamamaktır!
İnsanlar arası sıkı ve içten ilişkilerin iyi ve sağlam bir yaşam için zorunlu olduğu bilimsel bir hakikattir.

<< İnsanın temel ruhsal gereksinimleri şunlardır: Kişi görülmeye, tanınmaya, ayırt edilmeye, değerlendirilmeye, işitilmeye, sevilip okşanmaya ve cinsel yönden doyuma ulaştırılmaya gereksinim duyar >> Leo Buscaglia

Başkalarınca sevilme ihtiyacının varlığı ve büyüklüğü bir gerçektir ancak kişinin anlaşılmış olması, onu anlayanca sevilmiş olması demektir. Başkaları tarafından sevilmek insanın yaşam enerjisi, var olmasının sebebidir. Bunun içindir ki var olma gücümüzü çoğaltmak üzere biz herkeste, her şeyde sevgi arar, onlarca sevilmeyi isteriz.

<< İnsan bir ilişkiler yumağıdır ve onun için yalnızca bu ilişkiler önemlidir >> Leo Buscaglia

İhtiyaç duyduğumuz sevme ve sevilme bir var etme ilkesi ve gücü olarak, kendimizle birlikte başkalarına da yöneltmek zorunda olduğumuz insani vazifemizdir. Başka bir deyişle başkalarının kişiliğinde de gerçekleşmesine hizmet etmeliyiz. Toplumun gerçekleşmesi ve var olması için birçok yönden insanlar arası çeşitli yaklaşımların tümünün insanca olması, insana hizmet anlamına gelmesi için sevgiye dayanması, sevginin oluşmasına imkân ve lüzum olarak görülmesi gerekmektedir.

Sevgi dolu olmakla insan, her zaman onurlu bir varlık olarak yaşamını anlamlandıracaktır. Sevgisizlikte ise hayatın bütün kaygı ve kötülüklerini, bütün acı ve dertlerini çok ağır yaşayacak, büsbütün hayata küserek, kendisine yabancılaşacak, varlığının sebebini ve yaradılışının ne anlama geldiğini unutmuş biri olacaktır.

Yaşadığımız ve çevremizde ilişkide bulunduğumuz insanlar da bizden bir şeyler bekler. İnsan olma onuruna yakışır biçimde korunmayı ve gözetilmeyi, değerlendirilmeyi ve onurlandırılmayı ister, tek bir sözcükle: Sevgi ister!

Zira her varlığın var olması sevmeye ve sevilmeye bağlıdır. Nitekim insanın sonsuza olan arzusu, ebedilik (kalıcılık) isteğidir. Ve sevgi ebedidir. Sevginin gücü öyledir ki sözleri de düşünceyi de aşar.

<< İnsanlar öğretmedi, beni, sonsuz sevgi dolu, kutsal bir kalp yöneltti sonsuza doğru >> Hölderlin

Sevmemek, duyumsamamaktır!
yağmur_yüreklim Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı