İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Yapılan İlk Köprü

MühüR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
2.770
Konular:
1671
Teşekkür (Etti):
157
Teşekkür (Aldı):
138
Ticaret:
(0) %
14-05-2011 16:14
#1
Yapılan İlk Köprü
Bir köprünün kurulmasında temel amaç belirli bir genişlikteki suyu geçmek olduğuna göre,bu soruyu cevaplandırmak için tarih öncesi zamanlara kadar dönmemiz gerekecek.

Yaşadığı çevrede gelip geçmesi gereken yol üzerinde büyükçe akar sular bulunan tarih öncesi insanı, muhakkak ki karşıya ulaşmasını sağlayacak bir çare düşünmüştü.

Belirli genişlikte bir çayın üzerine, bir kıyıdan karşı kıyıya kavuşacak şekilde devrilen bir ağacın gövdesi, ilkel insan için belki de kendiliğinden bir köprü olmuştu. Bu örneği gören ve bulunduğu taraftan karşı kıyıya geçmek için devrik ağaç gövdesinden yararlanan tarih öncesi insanı, sonradan bunun benzerlerini yapmakta güçlük çekmemiştir herhalde.Ancak, en durgun,yatağında uysal uysal akan suların bile belirli mevsimlerde coşup kabardığını herkes bilir. Eriyen karların, dağlardan,yüksek yerlerden gelen suların etkisiyle kabaran,yatağında yükselen çaylar, ırmaklar, nehirler, ağaç gövdelerini devirerek yapıları ilkel köprüleri de sürükleyip ***ürüyordu. Bu durum karşısında, taş devri insanı, şartların uygun olduğu mevsimde,suyun en sığlaştığı yerde bir kıyıdan öteki kıyıya taşlar dizdi. Yüzü suyun dışında kalan büyük taşlardan dizinin üzerine de kütükler döşedi. Böylece ilkel köprünün geliştirilmesi yönünde ilk adım atılmış oluyordu.

Zamanla,bu tür köprülerin daha güvenilir, daha sağlam, daha fazla ağırlık çekebilecek yapıda olmasına ihtiyaç duyuldu. Yan yana bağlanan kütüklerle, köprünün genişletilmesine gidildi.

Ninevo ve Babil gibi eski çağ sitelerinde yapılan arkeolojik kazılar, M. Ö. 4000 yıl gerilere kadar uzanan devirde tuğladan köprülerin yapıldığı gerçeğini ve bunların kalıntılarım ortaya çıkarmıştır. Güvenilir tarih kaynaklarına göre, gene M. Ö. 200 yıllarında, Fırat Nehri üzerinde 180 metre uzunluğunda, tuğladan örülmüş kemerleri olan, taştan ayaklar üzerine tahta platformlarıyla gerçekten sağlam bir köprü kurulmuştur. Buna karşılık, tamamen demirden ilk köprü 1776 yılında İngiltere'de yapılmıştı. Yüz yılı aşkın bir süre sonra,1862 yılında da ilk çelik köprünün kurulmuş olduğunu öğreniyoruz. Amerika'da kemerli ve demiryolu döşenen ilk çelik köprü ,St. Louis'de Mississippi Nehri üzerinde (1869-1874) kurulmuş olan Eads Bridge (Eads Köprüsü) idi.
--------------------- İnsanlar yanlış yapabilirler , yalnız büyük insanlar yanlışlarını anlarlar.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı