İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Hızlı Okuma Tekniği

eflatun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2007
Nereden:
Öyle Güzel B'Yerden :)
Mesajlar:
1.742
Konular:
1309
Teşekkür (Etti):
45
Teşekkür (Aldı):
189
Ticaret:
(0) %
05-10-2011 00:02
#1
Hızlı Okuma Tekniği
Bir resme, bir karikatüre bakariz ama bir yaziyi okuruz. Aslinda ikisi arasinda bir fark yoktur. Gözümüz iekilleri görür, beyin de deierlendirir. Ancak okumayi öirenmeye bailadiiimizdan beri edindiiimiz ve hemen herkeste bulunduiu için farkina varamadiiimiz bazi aliikanliklar nedeni ile okuma hizimiz, insanin sahip olduiu kapasiteye göre hayli yavaitir.

insanlar sadece göz ve beyin arasinda olmasi gereken okuma iileminin arasina bazi lüzumsuz aliikanliklar katarlar. Kimi duyulacak iekilde (özellikle çocuklar) sesli okur, kiminin okurken dudaklari kipirdar, kimileri ise yaziyi içinden kelime kelime okur.

Bütün bu kötü aliikanliklar okuma süresince ekstra bir güç sarfettirdiiinden okurken çabucak yorulmaya da sebep olurlar. Halbuki okuma sirasinda aiiz, dil, dudak, damak ve girtlak gibi organlarin çaliimalarina hiç gerek yoktur.

Yavai okumamizin birinci nedeni gözümüzün görme alanini iyi kullanmamamiz yani okurken her kelimeye tek tek bakmamizdir. Bu iekilde normal bir satiri okumak için gözümüzü 8-12 kere hareket ettirmemiz gerekir. Halbuki gözümüzün bir bakiiinda birden fazla kelimeyi görebildiiimizden ayni uzunluktaki bir kelimeyi 2-3 göz hareketi ile okumamiz mümkündür.

Günümüzün bai döndürücü temposunda yavai okuyarak zaman kaybetme lüksümüz yoktur. Örneiin 400 sayfalik bir kitapta yaklaiik 96 000 kelime vardir. Bu kitabi dakikada 150 kelime okuyan bir kiii 10 saatte, 500 kelime okuyan 3 saatte, l 000 kelime okuyabilen ise 1,5 saatte bitirebilir. Basit fakat disiplinli bir eiitimle kazanilacak zaman muazzamdir.

Okumamizi yavailatan en önemli psikolojik etken ise hizli okursak anlayamayacaiimizi zannetmemizdir. Etrafindakilerden sürekli 'tane tane oku' veya 'yüksek sesle oku' direktiflerini alan bir çocuiun bu aliikanliii zamanla kökleimii hale gelir.

Halbuki dakikada 6 000 kelime okuyarak küçük yaita üniversiteye giden Mariel Aragon, dakikada 2 500 kelime okuyarak ABD'yi yöneten John Kennedy hizli okuyarak daha iyi anlamanin mümkün olduiunun kanitlaridir.

Süratli okuma teknikleri ise paragraf okumak, sütun okumak, çapraz okumak gibi çeiitlidir. Bunlarin içinde anlama bakimindan sütun okuma en etkin olanidir. Bu teknikte 3-4 kelimelik dar bir sütunu okuyorsaniz, sütunun ortasindan bir doiru boyunca gözleri aiaiiya doiru kaydirmak yeterlidir. Devamli bir çaliima sonunda sütunu tamamiyla anladiiinizi göreceksiniz.

Daha genii sütunlarda da yine ayni iekilde ancak her satirda kelimeleri birer atlayarak yani 4-5 kelimelik bir satirda ikinci ve dördüncü kelimeleri okuyarak sütunu taramak yeterli olmaktadir. Gözler diier kelimelerin resimlerini çekecek ve beyne ileteceklerdir.

Çok fazla kiiisel yetenek gerektirmeyen hizli okuma tekniii ile okumak, konsantrasyonun yaninda kültüre ve sürekli egzersiz yapmaya da bailidir. Tüm bu koiullari sailayanlar rahatlikla dakikada 1000 kelime okuma seviyesine çikabilmektedirler.
akarsu76 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı