İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Gözlüğün Tarihçesi.

eflatun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2007
Nereden:
Öyle Güzel B'Yerden :)
Mesajlar:
1.742
Konular:
1309
Teşekkür (Etti):
45
Teşekkür (Aldı):
189
Ticaret:
(0) %
05-10-2011 00:03
#1
Gözlüğün Tarihçesi.
Şüphesiz tarih boyunca tüm insanlarda görme kusuru olmuitur. 13. Yüzyilda gözlük ortaya çikincaya kadar gerek doiuitan gerekse sonradan göz bozukluiu olan insanlar, ömürlerini böyle geçirmeye, ii yapamamaya hatta evden diiari çikamamaya mahkumdular.

Aslinda gözlüiün ana malzemesi olan camin tarihi 4 500 yil evveline kadar gidiyor. Antik dünya insanlarinin optik hakkinda bilgileri olduiu, camin belirli bir formunun cisimleri büyüttüiünü fark ettikleri biliniyor. Halta milattan önce l000 yillarina ait, büyüteç olarak kullanilmii cam örneklerine Girit'teki kazilarda rastlanilmiitir. Ne var ki büyütecin cam haline gelmesi çok zaman aldi.

Gözlüiü ilk bulan kiiinin kim olduiu bilinmiyor. insanlik tarihinin büyük teiekkür borçlu olduiu, bu parlak buluiu gerçekleitiren kiiinin kim olduiu bütün araitirmalara raimen hala sirrini koruyor. Bu kiiinin 1250 veya 1280 yillarinda Venedik'te yaiamii olmasi büyük bir olasilik, çünkü 13. Yüzyilda, Ortaçaida Venedik, italya'da cam üretimiyle ünlü olan bir yerdi.

ilk gözlüklerin mercekleri konveks, yani diibükeydi ve sadece yakini görme problemi olanlarin iilerine yariyordu. Uzaii görme sorunu olanlarin derdine çare olacak konkav (içbükey) merceklerin üretilmesi için yüzyil geçmesi gerekecekti. Görüldüiü gibi gözlüiün tarih içindeki geliimesi oldukça yavaitir.

Uzaii görme sorununu yani miyopluiu düzeltecek merceklerin ancak 15. yüzyilda yapilabilmesinin sebebi o tarihlerde, gözlüiün daha çok yakini okuma amaçli kullanilmasi, uzaii görememenin o kadar önemsenmemesi ve içbükey merceklerin imalinin daha zor ve pahali olmalariydi.

Gözlük icat edildikten ancak 350 yil sonra düimeden yüzün ortasina tutturulabildi. Aslinda bu gözlük tarihindeki en son ve önemli buluitu. Edward Scarlett 1730'da Londra'da sabit gözlük sapini icat etti. Saplar kafaya göre ayarlanabildiii için gözlük burun üzerine daha az aiirlik yapiyor, düime tehlikesi de önlenmii oluyordu.

Ancak tüm bu yavai geliimeye kariin gözlüiün insanliia hizmeti büyük oldu, en azindan onlarin yaiama baililiklarini arttirdi. Matbaanin icadindan, basilan kitap ve gazete sayisinin artmasindan sonra gözlük lüks olmaktan çikip tam bir ihtiyaç oldu.

14. Yüzyil ortalarinda italyanlar gözlük camlarina belki iekillerindeki benzerlikten dolayi 'mercimek' anlaminda 'lenticchie' adini verdiler. ingilizcesi de 'lentis' olan mercimek, yaklaiik iki yüzyil gözlük cami anlaminda da kullanildi. Günümüzde kullanilan 'lens' adinin kökeni de bu sebeple mercimeie dayaniyor.

ilk gözlükçü dükkani 1783'de Philadelphia'da açildi. Francis Mc Allister dükkaninda gözlükleri bir sepetin içine yiiiyor, müiteriler de bunlari tek tek deneyerek gözlerine uygun geleni aliyorlardi.

ilk günei gözlüklerinin 1430'lu yillarda Çinliler tarafindan kullanildiiini biliyor muydunuzi Ateite dumanin isi ile kararttiklari gözlükler görme kusurlarini düzeltmek için deiildi. Sanilacaii gibi Günei'ten korunmak için de deiildi. Çinliler baita mahkemeler olmak üzere bir çok yerde gözleri görünmesin, düiünceleri göz ifadelerinden belli olmasin diye bu koyu renkli gözlükleri takiyorlardi. Daha sonralari italya'dan Çin'e numarali gözlükler de getirildi ama Çinliler onlarin da çoiunu iste kararttilar.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı