İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Sigara içme Hareketleri (Beden Dili)

eflatun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2007
Nereden:
Öyle Güzel B'Yerden :)
Mesajlar:
1.742
Konular:
1309
Teşekkür (Etti):
45
Teşekkür (Aldı):
189
Ticaret:
(0) %
05-10-2011 23:51
#1
Sigara içme Hareketleri (Beden Dili)
Sigara içme içerdeki bir karmaia ya da çeliikinin diiariya vurulmasi olup nikotin baiimliliiiyla çok az iliikisi vardir. Giiiiiimüziin yüksek stres içeren toplumunda insanlarin sosyal ve isle ilgili kariilaimalardan biriken gerilimleri rahatlatmak için kullandiklari yerine koyma hareketlerinden biridir. Örneiin, çoiu kiii diiini çektirmek için dii hekimine gittiiinde bekleme odasinda bir iç gerilim yaiar. Sigara tiryakisi olan birisi sigara içerek endiielerini gizlerken sigara içmeyenler süslenmek, tirnak yemek, parmak ve ayak takirdatmak, kol düimesi düzeltmek, yüzüklerini takip çikarmak, kravatlariyla oynamak ve rahatlamaya ihtiyaçlari olduiunu görmemizi sailayan sayisiz baika hareketler yaparlar.

Sigara içme hareketleri kiiinin tavriyla ilgili olarak bize önemli ipuçlari veren tahmin edilebilir ve ayinsel bir iekilde yapildiklarindan birisinin tavrini deierlendirmek konusunda önemli bir rol oynayabilirler.

Pipo Tiryakileri

Pipo tiryakileri pipolariyla bir temizleme, yakma, boialtma, doldurma, sikiitirma ve üfleme ayini yaparlar ve bu da baski altinda olduklarinda rahatlamalari için iyi bir yöntemdir. Satii araitirmalari pipo tiryakilerinin satin alma kararini sigara tiryakileri veya sigara içmeyenlere göre daha geç verdiklerini ve pipo ayininin genellikle satii görüimesinin gerilimli anlarinda yapildiiini göstermiitir. Görünüie göre pipo tiryakileri karar verme anini geciktirmeyi seven ve bunu da bir ieyleri engellemeden ve sosyal olarak kabul edilebilir bir iekilde yapmayi beceren kiiilerdir. Bir pipo tiryakisinin çabuk karar vermesini istiyorsaniz görüimeden önce piposunu saklayin.

Sigara Tiryakileri

Pipo içmek gibi sigara içmek de iç gerilimin yerine konan bir eylem olup kiiiye oyalanmasi için zaman verir. Ama sigara tiryakisi pipo tiryakisinden daha hizli bir iekilde karar verir. Aslinda pipo tiryakisi karar verirken sigarasin sailadiii zamandan daha fazla oyalanmak isteyen bir sigara tiryakisidir. Sigara ayini vurma, bükme, atina, sallama ve kiiinin normal olandan daha fazla gerilim altinda olabileceiini gösteren daha baika hareketler içerir.

Özel bir iiaret kiiinin durum veya olaylara karii tavrinin olumlu mu olumsuz mu olduiunu gösterir: diiariya üflenen dumanin yönünün yukari mi aiaiiya mi doiru olduiu. Olumlu duygulara sahip olan, kendini üstün hisseden veya kendine güvenen kiii çoiunlukla dumani yukariya doiru üfleyecektir. Bunun tersine, olumsuz, kapali veya iüpheli bir ruh hali içerisinde olan kiii de dumani çoiunlukla aiaiiya doiru üfleyecektir.

Aiaiiya doiru ve aizin köiesinden liflemek daha olumsuz veya kapali bir tavra iiaret eder. Bu arada, sigara içen kiiinin dumani baikalarini rahatsiz etmemek için belli bir yöne doiru liflemediii varsayilmaktadir. Bu durumda dumani hangi yöne üflediiinin hiçbir anlami yoktur.

Filmlerde bir motosikletli grubunun ya da çetenin lideri genellikle sigara içerken baiini sertçe geriye atan ve çetenin geriye kalanina üstünlüiünü göstermek için dumani kontrollü bir iekilde tavana doiru üfleyen sert, saldirgan biri olarak gösterilir. Tam aksine, Humphrey Bogart genellikle hapisten kaçina veya baika suçlarla ilgili planlar yaparken sigarasini elinde ters tutan ve dumani aizinin köiesinden aiaii doiru üfleyen bir gangster ya da suçlu olarak çizilmiitir.

Ayrica, kiiinin ne kadar olumlu bir tavra sahip olduiuyla dumani üfleme hizi arasinda da bir iliiki varmii gibi görünmektedir. Duman yukari doiru ne kadar hizli bir iekilde üflenirse kiii kendini o kadar üstün veya güvenli hissediyor demekken aiaii doiru ne kadar hizla üflerse tavri da o kadar olumsuz demektir.(Solda) iekil 125 Duman yukariya: kendine güvenen, üstün olumlu
(Saida) iekil 126 Duman aiaiiya: olumsuz, kapali, iüpheli

Sigara içen bir kaiit oyuncusuna iyi bir el gelirse dumanini büyük olasilikla yukari Liflerken kötü bir el durumunda aiaii üfler. Bazi kaiit oyunculari kaiit oynarken 'poker surati' takinarak kendilerini ele verecek hiçbir vücut iiaretinde bulunmamaya çaliiirken diierleri de rol keserek diier oyunculari kandirmak için sahte vücut dili kullanmayi tercih ederler.

Örneiin, bir poker oyuncusuna dört as gelmii olsa ve diier oyunculara blöf yapmak istese kartlari ters olarak hirsla yere atarak, küfredecek ya da kollarini kavuiturarak elinin kötü olduiuna dair sözel olmayan bir gösteri yapacaktir. Ama ardindan sessizce arkaya yaslanir, sigarasindan bir nefes çeker ve dumani yukariya doiru üfler!

Sigara içmeyle ilgili hareketlerin satii sirasinda gözlenmesi sigara içen birisinden satin almasi istendiiinde olumlu bir karara varanlarin dumanlarini yukari doiru üflediklerini oysa satin almamaya karar verenlerin dumanlarini aiaiiya doiru üflediklerini göstermiitir. Satiiin sonuna doiru dumanin aiaiiya üflendiiini gören uyanik bir satici ürünün aliciya getireceii avantajlari hizla tekrarlayarak müiteriye kararini gözden geçirmesi için zaman taniyabilir.

Dumanin burun deliklerinden üflenmesi üstün, kendine güvenen bir bireye iiaret eder. Duman burun deliklerinin fiziksel yerleiimi nedeniyle aiaiiya doiru üflenirse de kiii genellikle 'burnunun üstünden bakma' hareketiyle kafasini geriye atar. Dumani burnundan liflerken kafasi aiaiidaysa bu o kiiinin sinirli olduiu ve kizgin bir boia gibi görünmeye çaliitiii anlamina gelir.

Puro Tiryakileri

Purolar pahaliliklari ve büyüklükleri nedeniyle her zaman bir üstünlük iiareti olarak kullanilmiilardir. Büyük patron, çete reisi ve yüksek statülü konumlardaki kiiiler genellikle puro içerler. Purolar ayrica bir bebeiin doiumu, evlenme, bir ii anlaimasi veya piyango kazanmak gibi zafer ve baiari durumlarini kutlamakta da kullanilirlar. Puro içenlerin diiariya üflediii dumanin çoiunun yukariya doiru olmasi iaiirtici deiildir.

Sigara içmeyle ilgili Genel iiaretler

Puro veya sigara ucunun sürekli olarak kül tablasina vurulmasi bir iç çeliikinin söz konusu olduiunu ve sigara içeni rahatlatmaniz gerekebileceiini gösterir. Aiaiida bahsedeceiimiz de ilginç bir sigara olgusudur. Çoiu tiryaki sigaralarini kül tablasinda söndürmenden önce belli bir noktaya kadar içerler. Tiryaki bir sigara yakar ve aniden normalde söndüreceiinden daha erken söndürürse konuimayi bitirmeye karar verdiiini gösterir. Bu sonlandirma iiareti için tetikte olursaniz kontrolü elinize alabilir veya sanki sizin fikrinizmiiçesine konuimayi bitirebilirsiniz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı