İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Tarihte gecen en büyük soygunlar

'M.CaN. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2011
Nereden:
Esir şehirden esir düşmüş evin birinden
Mesajlar:
874
Konular:
244
Teşekkür (Etti):
109
Teşekkür (Aldı):
262
Ticaret:
(0) %
12-11-2011 17:22
#1
Talking
Tarihte gecen en büyük soygunlar
14-02-06, 19:18
TARİHE GEÇEN EN BÜYÜK SOYGUNLAR

1944-45: Almanya. Reichsbank (7.35 milyar dolar)

1963: İngiltere'de Glasgow-Londra posta treni soygununda 50 milyon dolar çalındı.

1976: Beyrut'taki İngiliz Bankası soyuldu (168 milyon dolar)

1976: Fransa'nın Nice kentinde, Societe Generale Bankası'nı soyan hırsızlar 50 milyon dolar çaldı

1982: İspanya. Andalusia Bankası (30 milyon dolar)

1983: İngiltere. Heathrow Havaalanı (73 milyon dolar)

1987: Londra, Knightbridge Merkezi (81 milyon dolar)

1990: ABD-Boston'daki Isabella Stewart Gardner Müzesi'ne polis kılığında giren soyguncular, aralarında Vermeer, Rembrandt ve Manet'nin eserlerinin de bulunduğu 300 milyon dolar tutarındaki tablolarla müzeden ayrıldı.

1999: Sao Paulo şehrinde Banespa Bankası'na girerek 16 milyon dolar çalmışlardı.

2002: Londra'daki Heathrow Havaalanı'nda Bahreyn'den gelen British Airways Havayolları'na ait güvenlik aracına saldıran soyguncular, 6.5 milyon doları çaldı.

2003: Belçika'nın Antwerp Elmas Merkezi (145 milyon dolar)

2003: Irak. Kusay Hüseyin ve Abid Hamid, Irak Merkez Bankası'ndan 1.04 milyar dolar çaldı

2004: İrlanda'nın başkenti Belfast kentinde bir grup soyguncu, Northern Bankası'nın merkez şubesinde bulunan 42 milyon dolar çalındı.
Kanka Bot
14-02-06, 19:19
BELFAST'TA YÜZYILIN SOYGUNU: 39 MİLYON DOLAR
Kuzey İrlanda'da filmlere taş çıkartacak biçimde banka soyanlar 39 milyon dolarla kayıplara karıştı. Bazı İngiliz kaynaklar bu rakamın çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Polis, çok iyi organize edildiğini söylediği soygunu kimin gerçekleştirdiğini bulmak için çok geniş çaplı bir operasyon başlattı. İngiltere tarihinin en büyük soygunu, dünyanın ise en büyük nakit para soygunlarından biri olduğu belirtilen olayda işleyiş ve detaylar nedeniyle polis, yasa dışı Kuzey İrlandalı bir örgütün yapmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Verilen bilgilere göre soyguncular, Northern Bank'ın başkent Belfast'taki genel merkezinde kasalara erişim yetki ve bilgilerine sahip iki üst düzey müdürü rehin alarak soygunu gerçekleştirdi.

PARA, KAMYONA 2 SAATTE YÜKLENDİ
Toplamda 20 kişi olduğu sanılan hırsız çetesi, bankanın bütün kasalarının giriş kodları ve güvenli geçiş kartına sahibi iki müdürün ayrı semtlerdeki evlerine pazar gecesi baskın düzenledi. Aileleri silah zoruyla rehin aldıktan sonra müdürleri Belfast'taki bir başka eve ***ürdüler. Pazartesi günü de hiçbir şey yokmuş gibi işe yolladılar. Hırsızlar, her iki müdüre de kendileriyle irtibat kurmaları için birer cep telefonu teslim etti. Pazartesi günü öğleden sonra müdürlerden birine telefon edip banknot halinde paralarıhazırlamasını söyleyen hırsızlar, bankaya çetenin bazı üyelerini müdürlerin ziyaretçisi gibi gönderdi. (Bu dakikadan sonra içeride olup bitenler, paranın nasıl toplanıp torbalara konduğu net değil) Banka saat 16.30'da kapandıktan ve çalışanları çıktıktan sonra bir çöp kamyonu hırsızlarca bankanın arka kapısına yanaştırıldı. Müdürler, bankanın güvenliğine zırhlı aracın bazı evraklar, depolanacak eşyalar ve çöpleri alacağını söyledi. Araçların yüklenmesi iki saat sürdü.

GÜVENLİĞİ NASIL ATLATTILAR?
Bilgiyi müdürler verdiği için güvenlik görevlileri şüphelenmedi (Bazı uzmanlar güvenlik görevlileri arasında hırsızların suç ortakları olabileceğinden şüpheleniyor). Oysa zırhlı aracı hırsızların bankanın üniformalarından giydirdikleri adamları kullanıyordu. Çöp kutularına yerleştirilmiş 9 milyon sterlin ile evrak kutularına yerleştirilmiş 11 milyon sterlini güvenlik gözünün önünde zırhlı araca yükleyip yine Kuzey İrlanda'da önceden belirledikleri bir eve ***ürdüler. (Polis bu yerin bankaya 1 saat mesafedeki bir çiftlik evi olabileceğinden şüpheleniyor) Müdürleri de saat 23.00'e kadar polisi aramaları halinde ailelerine zarar vereceklerini söyleyerek evlerine yolladılar. Müdürlerin süre dolduktan sonra polisi aramasıyla ortaya çıkan soygunun arkasında birçok yetkili "IRA örgütünün olduğunu" öne sürüyor. Soygunun askeri planlamayla gerçekleştiğine dikkat çeken uzmanlar "Böyle bir işi ancak paramiliter güçler yapabilir" diyor. 23.12.2004

SOYGUNDAN IRA SORUMLU TUTULDU
Kuzey İrlanda'nın kırılgan barış sürecine bu kez de banka soygunu darbesi indi. Britanya'ya bağlı polis teşkilatının şefi Hugh Orde, başkent Belfast'ta 20 Aralık'ta gerçekleştirilen 26.5 milyon sterlinlik (50 milyon dolar) büyük banka soygununun ardında, Katoliklerin en büyük gerilla örgütü olan ve barış sürecini destekleyen İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) parmağı olduğunu açıkladı. İddiayı başından beri reddeden IRA ise, soygunla ilgisi olmadığını tekrarladı.
Orde, Northern Bankası merkez şubesine düzenlenen büyük soygunu IRA'nın gerçekleştirdiğinden emin olduğunu söyledi. IRA'yla bağlantılı Sinn Fein partisinden Martin McGuiness ise, 'soygunun IRA işi olduğu' iddiaların barış sürecine zarar vereceğini belirtti.
Banka, 'hırsızların parayı kullanamamaları' için tedavüldeki banknotları değiştiriyor. 10, 20, 50 ve 100 sterlin büyüklüğündeki banknotları toplayacak olan banka, sekiz hafta içinde değişik renkli paraları piyasaya sürecek. Operasyonun maliyeti 5 milyon sterlin.
SOYGUNCULAR PARAYI ÇÖPE ATACAK!
Kuzey İrlanda'da 42 milyon $ çalan şaşkın hırsızlar, sadece ülkede geçen özel amblemli olduğu için paranın yarısını "yiyemeyecek".
İngiltere, tarihinin en büyük banka soygunu, "yazık ki" soygunu gerçekleştiren hırsız çetesinin işine yaramayacak... Çünkü Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'da Northern Bank'ın genel merkezini filmleri aratmayacak bir senaryoyla pazartesi günü soyan hırsızlar, çaldıkları paranın 24 milyon dolarlık kısmını "banknotlar özel dizayna sahip olduğu ve İrlanda dışında kabul edilmeyeceği" için kullanamayacak... Yetkililer, banknotları ülkede kullanırlarsa çok kolay yakalanacaklarını belirtti. Verilen bilgiye göre banknotların büyük kısmı, Northern Bank'ın bankamatiklerinde kullanılmak üzere özel basıldı. Dünya medyasının manşetlerden verdiği soygunla ilgili yeni detaylar da dün polis tarafından duyuruldu. Ailelerini pazar gecesi rehin aldıkları müdüre pazartesi mesai bitiminde soydurdukları olayda hırsızların müdürün evine polis kılığında gittiği belirlendi. Müdüre bir yakınlarının trafik kazasında öldüğünü söyleyen hırsızlar içeri girdikten sonra o ve ailesini rehin aldı. Eşine lacivert önlük ve pantolon giydirdi, kendileri de eldiven, maske ve önlük giydi. Saçlarını da çok kısa kestirerek arkalarında DNA izi bırakmadı. Soygun sonrası giysiler ve müdürün eşinin arabasını yaktılar. Soygunun arkasında olduğu öne sürülen IRA örgütü "Biz değiliz" açıklaması yaptı.
Avrupa tarihinin en büyük banka soygunu 20 Aralık 2004’te İrlanda’da meydana geldi. İrlanda Kurtuluş Ordusu IRA’ya bağlı teröristler 38 milyon Euro’yu alıp kaçtılar. Mafya bağlantısını gündeme getiren bu eylem IRA’yı iyice zayıflattı. Bundan böyle silahlar bırakılacak, Kuzey İrlanda’nın İngiltere’den ayrılması için publarda vahşice adam öldürmenin dışında “barışçı başka yollar” denenecekti. Nihayet IDA, 28 Temmuz 2005 günü silahlı mücadeleyi bıraktığını açıkladı.
Kanka Bot
14-02-06, 19:19
MÜTHİŞ SOYGUN
Tünel Kazarak Dünyanın En Büyük Banka Soygununu Yaptılar.
(09.08.2005)
Hırsızlar, Brezilya Merkez Bankası'na iki sokak uzakta "suni çim işi yapıyoruz" diyerek bir yer kiraladılar. Rahatça işyerine girerek tünelden çıkan toprağı tahliye ettiler. Üç ayda 200 metre kazarak bankaya ulaştılar.
Hırsızlar, Brezilya Merkez Bankası'na iki sokak uzakta "suni çim işi yapıyoruz" diyerek bir yer kiraladılar.
Rahatça işyerine girerek tünelden çıkan toprağı tahliye ettiler. Üç ayda 200 metre kazarak bankaya ulaştılar.
Haftasonu bankanın beş kasasını talan ettiler. Tam 65 milyon dolar ***ürdüler. İz bırakmadan kayıplara karıştılar.

Dünyanın en 'kârlı' tüneli
Brezilya'nın kuzeyindeki Fortaleza kentinde soyguncular önce bir ev kiraladılar. Ardından da üç ay süreyle tünel kazıp bankaya girdiler ve tam 65 milyon dolarla kayıplara karıştılar.
Brezilya'nın kuzeyinde bulunan Fortaleza kenti, önceki gün yaşanan banka soygunuyla bir anda tüm dünyanın gündemine oturdu. Kiraladıkları evden 200 metre uzunluğunda bir tünel kazarak bankaya giren soyguncular kimseye görünmeden yaklaşık 65 milyon doları çalmayı başardı. Cumartesi günü gerçekleştirilen soygun, olaydan ancak iki gün sonra pazartesi günü farkedilirken, Brezilya polisi soygunun ülke tarihinin en büyük soygunu olduğunu kaydetti.

ÇİM ŞİRKETİ KURDULAR
Hollywood filmlerini aratmayan bir senaryoyla soygunu gerçekleştiren hırsızlar, ilk iş olarak bankadan iki sokak ilerideki bir evi, suni çim yapan bir şirket adına kiraladı. Bu sayedeher gün 10 kadar kişinin ellerinde taşıdıkları kutular ve çeşitli mazemelerle eve girip çıkması, kimsenin dikkatini çekmedi. Soyguncular tünel kazma çalışmalarını da son hız sürdürdüler. Evin altından kazılmaya başlayan tünelin bankaya ulaşması tam üç ay sürdü. Tahta parçalarıyla tavanı çökmemesi için destek yapılan ve ışıklandırılan tünel Banco Central şubesine ulaşınca planın ilk kısmı başarıyla tamamlanmış oldu. Sırada bankadaki dolarları almak vardı. Soyguncular hafta sonu bankanın çalışmamasını da fırsat bilerek tüneli yukarı doğru kazdılar ve içeri girdiler. Ardından güvenlik odasında beş kasa içindeki banknotları aldılarve tünelden geçip eve döndüler. Ardından da paraları 'çim' kamyonetine yükleyip kayıplara karıştılar. Pazartesi sabahına kadar kimse bir şeyden kuşkulanmadı ve soygun ancak iki gün sonra farkedilebildi. Banka yetkilileri herhangi bir açıklama yapmazken, güvenlik kameralarını devre dışı bırakmayı başaran hırsızların çaldığı paranın, yaklaşık 3.5 ton ağırlığında olduğu iddia edildi. "Böyle bir şeyi ancak filmlerde görürsünüz" diyen polis yetkilisi Francisco Queiroga, tünelin evin altından geçtiğini ve üç ayda kazıldığını belirtti. Brezilya'da 1999 yılında yaşanan soygunda, Sao Paulo bankasından 16 milyon dolar çalınmıştı.

Brezilya'da tarihin en büyük soygunu Brezilya'nın gündemine Reboldo adlı çete oturdu... 200 metrelik tünel kazarak Brezilya Merkez Bankası'na giren hırsızlar, 68 milyon dolar çaldı
Tarihi soygun
Çalınan paraların seri numaralarının alınmamış olması nedeniyle, hırsızların yakalanma ihtimali zayıf. Brezilya'da son 1 yıl içinde 5 banka soygunu gerçekleştiren Reboldo adlı çetenin son vurgunu, tarihe geçti. Fortaleza kentindeki Brezilya Merkez Bankası'nı hedef seçen 20 kişilik çete elemanları, bankanın 200 metre uzağında bir ev kiraladı. 9 Temmuz'dan bu yana, yerin 10 metre altından bankaya doğru tünel kazmaya başlayan Reboldo çetesi üyeleri, geçtiğimiz cuma sabahı bankanın altına ulaşmayı başardı.

ŞİFRE KIRICILAR İŞBAŞINDA
1 gün sonra, kazdıkları tünel vasıtasıyla bankanın bodrum katından içeriye giren soyguncular, 2 güvenlik görevlisini etkisiz hale getirdi. Şifre çözücülerin devreye girmesiyle bankanın nakit para kasasını açan çete, bir kısmı Brezilya parası Real olmak üzere, toplam 68 milyon doları hızlıca çantalara koydu ve aynı tünelden kaçtı. Hırsızlık olayı, pazartesi günü çalışanların bankaya gelmesiyle gün yüzüne çıktı.

OPERASYONLAR BAŞLATILDI
Yetkililer, "Reboldo çetesinin bu kadar büyük bir soyguna imza atacağını tahmin etmiyorduk. Brezilya'nın her kentinde operasyonlar başladı. En kısa sürede çete elemanlarını yakalayacağız" dedi. Ancak çalınan paraların, seri numaralarının alınmamış olması nedeniyle, hırsızların yakalanma şansının oldukça az olduğu ifade ediliyor.
09.08.2005
Kanka Bot
14-02-06, 19:20
SOYGUNUN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ...
İsviçre'nin Basel kentinde benzeri çok az görülen ikinci banka soygunu yapıldı. Kamyonetle, banka önüne gelen ve ATM makinasının etrafına çelik tel dolayan soyguncular, yerinden söktükleri makinayı araca yükleyip kaçtı.

UBS Bank'ın Basel kentindeki bir şubesine gece kamyonetle gelen yüzleri maskeli iki kişi bina içererisindeki ATM makinasına birkaç saniye içerisinde çelik halatı geçirerek hızla uzaklaştı. Soyguncular daha sonra kamyonete atlayıp gaza bastı. Çelik halatın şiddetiyle ATM kısa sürede sökülürken, soyguncular makinayı yükleyip kayıplara karıştı.
İsviçre'de büyük yankı uyandıran olay ATM'nin olduğu yerdeki gizli mikro güvenlik kamerası ile saniye saniye görüntülendi. İsviçre'de 6 Eylül 2003 tarihinde de benzer soygun olduğu, soyguncuların duvara monte edilen ATM makinasını söküp alıp ***ürdükleri belirlendi. Son soygunda ATM makinasında ne kadar para olduğu araştırılıyor.
Am-Heh Teşekkür etti.
robreya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2011
Mesajlar:
101
Konular:
15
Teşekkür (Etti):
18
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
17-11-2011 21:48
#2
Ilginç paylaşım

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı