Turkhackteam.org/net - Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Genel Kültür (https://www.turkhackteam.org/genel-kultur/)
-   -   Ev çiçeklerinin zararları ne? (https://www.turkhackteam.org/genel-kultur/606720-ev-ciceklerinin-zararlari-ne.html)

By New Hacker 08-12-2011 20:44 20:44

Ev çiçeklerinin zararları ne?
 
Evimizdeki bitkiler veya süs çiçekleri solunumlarında gündüzleri havadaki karbondioksiti alarak oksijen verirler ama geceleri ise bizim gibi oksijen alarak karbondioksit verirler. Bu nedenle de çiçeklerle aynı odada uyumanın, havadaki oksijen azalacağı için zararlı olabileceği konusunda genel bir inanış vardır. Aslında bu doğrudur ama sanıldığı kadar tehlikeli değildir.
Konuyu daha iyi anlamamız için bir bitkinin aynı anda yaptığı iki işi bilmemiz lazım. Birincisi hücrelerin nefes alışı, ikincisi de ışık ve klorofil özümlemesi diye de adlandırılan fotosentezdir. Bu iki olay tamamen birbirinden farklı, iki ayrı işlemdir.
Tüm canlı hücrelerde olduğu gibi bitki hücrelerinin de yaşayabilmeleri için havadaki oksijene ihtiyaçları vardır. Havadan nefes yolu ile aldıkları oksijenle şeker gibi gıda moleküllerini yakarlar, enerji kazanırlar. Bu, gündüz ve gece yaşamları boyunca durmaksızın devam eder.
Bitkilerin yapraklarındaki hücreler aynı zamanda gündüzleri ışıkla birlikte fotosentez işlemini gerçekleştirirler. Yani bitki gündüzleri her iki işlemi birlikte yaparken geceleri sadece nefes almaya devam eder. Fotosentez işleminde bitkiler havadan karbondioksiti alıp oksijen verirler. Ancak hücreler buradan çıkan oksijeni nefes almada tekrar kullanırlarken, nefes verişteki karbondioksiti de fotosentezde kullanırlar.
Ortalama yetişkin bir insan, hareketsiz durumda bir dakikada 15, bir günde 20 bin kez nefes alır. Her solumada yarım litre hava ciğerlerine girer. Yani dakikada 7-8 litre havayı ciğerlerine çeker ve tekrar verir. Bu, günde 11 bin litre hava demektir. Aslında nefes alırken havadan oksijen alıp karbondioksit veririz ifadesi de tam doğru değildir.
Aldığımız havada hem oksijen vardır, hem de karbondioksit. Verdiğimizde de aynı şekildedir ama oranları değişiktir. Ciğerlerimize aldığımız havadaki oksijen oranı yüzde 21 iken dışarı verdiğimizdekinde yüzde 16′dır. Yani her nefeste aldığımız havanın yüzde 5-6′sı vücudumuzda oksijen olarak kullanılır. Dolayısıyla havadan aldığımız günlük oksijen miktarı ortalama 570 litre civarındadır.
Gündüzleri yeterli ışık altında, bitkilerdeki fotosentez işlemi, bitkinin nefes almasından daha yoğundur. Yani ortaya fazladan oksijen çıkar ve gündüzleri odanızdaki havadaki oksijen miktarını artırırlar. Geceleri ışık olmadığından ve karanlıkta fotosentez işlemi yapılamadığından, nefes almaya devam eden bitkilerden çıkan karbondioksit miktarı daha çoktur.
Evlerimizdeki bitkilerin veya süs çiçeklerinin gündüz çıkardıkları fazla oksijen ve gece verdikleri karbondioksit miktarı, insanın soluduğu havanın içindeki oksijen miktarı yanında o kadar azdır ki sağlığımızı etkileyebilmesi mümkün değildir. Ancak kapısı, penceresi hava sızdırmaz küçük bir odada, dev bitkilerle birlikte yatma gibi bir alışkanlığınız varsa başka tabii…

montager 15-12-2011 22:48 22:48

çiçekten zarar gelmez, çiçek ne kadar oksijen tüketebilir ki?
bir odada birden çok insan uyuyabiliyor da oksijen tükenmiyorsa, çiçek nasıl tüketsin?

bruce+lee 15-12-2011 22:52 22:52

Alıntı:

1453ali´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 2299130)
çiçekten zarar gelmez, çiçek ne kadar oksijen tüketebilir ki?
bir odada birden çok insan uyuyabiliyor da oksijen tükenmiyorsa, çiçek nasıl tüketsin?

Katılıyorum yurtta kalanlar yada askerdeki koğuşlarda ölmüştü şimdi insanlar senin dediğin şeye göre bencede mantıksız

By New Hacker 18-01-2012 05:24 05:24

Alıntı:

montager´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 2299130)
çiçekten zarar gelmez, çiçek ne kadar oksijen tüketebilir ki?
bir odada birden çok insan uyuyabiliyor da oksijen tükenmiyorsa, çiçek nasıl tüketsin?

Alıntı:

bruce+lee´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 2299136)
Katılıyorum yurtta kalanlar yada askerdeki koğuşlarda ölmüştü şimdi insanlar senin dediğin şeye göre bencede mantıksız

Yazının tümünü okuyup, idrak edin. Üstün körü okuyup yorum yapmayın lütfen. Okuduktan sonra hatanızın farkına varazaksınız zaten.

Tc Hasgoing 18-01-2012 05:46 05:46

Vay be .
Teşşekürler güzel bir paylaşım.

NeoFeR 29-01-2012 01:51 01:51

çiçeklerin akşamları tükettiği oksijeni küçümsemeyin bi insandan daha fazla oksijen tüketirler kapalı ortamda !!


Şu Anki Saat: 17:49

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.