THT DUYURU

chat
Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
Seçenekler

Samyeli (Tinea Versicolor) Nedir?

puriya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
05/2007
Nereden:
Microsoft TR
Yaş:
35
Mesajlar:
3.414
Konular:
1149
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
377
Ticaret:
(0) %
0
757
08-03-2012 08:12
#1
Cildin üst tabakasının enfeksiyonudur.Bu cilt renginde kepekli ve gözle görünmeyecek şekilde olabilir.Bazı insanlarda şiddetli kaşıntı ile birlikte döküntü şeklinde olur.Enfeksiyon normalde deride yaşayan mayalardan oluşur.(Malessesia Furfura) sırtta, üst göğüste ve boyunda gibi yağlı bölgelerde gelişir.
Samyeli Nasıl Görülür?

Leke şeklindeki döküntüler küçüktür ve beyaz-pembe yanık renklidir. Saçılmış şekilde üst kolda, göğüste ve sırtta olur.Bazen yüzde ve boyunda belirebilir.Açık tede, belirsiz veya yanık pembe arasında görülür.Güneşte yandığında daha belirgin hale gelir.Koyu ciltlerde belirgindir.Boyunda veya göğüste olduğunda hastayı çok rahatsız eder.
Samyeli Belirtileri Nelerdir?

Samyelinin çok az belirtisi vardır.Nadiren, hafif kaşıntı yapar.Vücutta ısı artışlarında kaşıntı artabilir.
Samyeli Kimlerde Daha Sık Görünür?

Bir çok insan samyelini geçken alır, çok yaşlılarda veya çocuklarda (tropik iklimlerde yaşayanlar hariç) nadiren görülür.Hem açık hem de koyu tenli insanlarda eşit şekilde olabilir.Yağlı ciltli olanlar normal ciltli olanlara göre daha fazla risk altındadır. Bazı insanların neden samyeli olup diğerlerinin olmadığı anlaşılamamıştır.Küçük sayıda maya her insanda bulunabileceğinden herkes enfeksiyona yakalanabilir.Ciltte çok yavaş büyür.Yaz aylarında nem ve sıcaklığın fazla oluşundan dolayı mayalar fazlalaşır.Bazı kişilerde küçük koloni haline gelir.Bu koloniler deride normal pigmentasyon işlemini engeller ve sonuçta açık ve koyu renkli yerler oluşur.Vücudu ıslak ve nemde uzun süre kalanlar (yüzücüler vb.), çok terleyenler (fırıncı,sporcu vb.) de gelişme riski yüksektir.Çok mayalar nemli ortamda çabuk ve hızlı çoğalırlar.Geniş spektrumlu antibiyotikler ile kortizon tedavisini uzun süre alanlar ile şeker hastalarında samyeli kolay gelişir.
---------------------
"Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur."
(M.KEMAL ATATÜRK)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler