İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Açıklanamayan Olaylar

BaySakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Mesajlar:
3.396
Konular:
592
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
643
Ticaret:
(0) %
04-08-2012 19:16
#1
Cool
Açıklanamayan Olaylar
Harçsız taş set

Hiç harç kullanılmadan, arasına bir bıçak bile sokulamayacak kadar boşluksuz yerleştirilmiş olan bu yapıt Peru’nun Cusco bölgesinde yer alıyor. İnka kalesinin etrafını 360 metre kadar zikzak ile saran bu yapıda, 9 metrelik setler ile adedi yaklaşık olarak 300 ton olan kireçtaşı blokları kullanılmış.

2000 yıllık pil

1938 yılında, Irak’ın başkenti Bağdat’ın yakınlarında, Alman arkeolog Wilhelm Konig tarafından bulunan bu pil 2 bin yıllık! Bilim adamlarını şaşkına düşüren bu pil, 13 santimetre boyundaki toprak bir kabın içine monte edilmiş bir bakır silindir ve pilin etrafındaki demir çubuk ve testinin ağzını kapatan asfalttan oluşuyor. Pil 2 volt enerji üretiyor. Konig, bu nesneyi “dünyanın en eski pili” olarak tanımladı. Doğal olarak bu keşif, 1800′lü yıllarda modern pili icat eden Alessandro Volta adlı İtalyan kontunun da şöhretine gölge düşürdü.

Kayaya gömülü çekiç

1936 yılında Teksas’ta 400-500 milyon yıllık bir kayanın içine gömülü olarak bulunan bu çekiç, tahta sap ve demir tokmaktan oluşuyor. Modern bir aletin tarih öncesi bir kaya kütlesinin içine nasıl girdiği bir yana, çekiçte kullanılan demirin günümüz demirlerinden bile daha saf olması bilim adamlarını hayrete düşürdü.

Generalin kemer tokası

Bu toka Çinli general Çou Çou’ya ait. Milattan sonra 300′lü yıllarda ölen generalin tokası %85 oranında alüminyumdan yapılmış: Ancak doğada sadece bileşik olarak bulunan bu alimünyumun diğer maddelerden ayrıştırılarak tek bir madde olarak kullanılabilmesi ilk kez 19. yüzyılda mümkün olmuştu. O tarihte kullanılması ise merak konusu…

Antik çağ bilgisayarı

1900 yılında Girit açıklarında bir araştırma yapan bilim adamları, bir batıkta ilginç bir cisme rastladılar. Cismi incelemeye alan bilim adamları, tahta bir nesnenin içine yerleştirilmiş bir dizi bronz dişliden oluşan bu garip nesnenin kasasını yüzeye çıkardıkları anda dağıldığını ve cihazın karmaşık yapısının ortaya çıktığını gördüler. Bunun üzerinde yapılan çalışmaların ardından, bu cihazın Ay, Güneş ve diğer gezegenlerin konumlarını hesaplamaya yaradığı anlaşıldı. Ayrıca bu gezegenlerin istendiği anda pozisyonlarına yönelik tahminlerde bulunmak için geliştirildiği anlaşıldı.

Concorde’un atası

1898 yılında Mısır’da bir lahitte bulunan bir nesne M.Ö 200′de yapıldığı sanılıyor. Gerçek uçaklar icat edilene kadar kimse bu nesne hakkında, ne olduğu konusunda fikir beyan edememişti. 1972 yılında ise Halil Mesiha adlı arkeolog, bunun bir model uçak olduğunu, mükemmel bir aerodinamiğinin bulunduğunu ve kanatlarının adeta Concorde’u andırdığını iddia etti.

Geleceği gören harita

Piri Reis’in 1513′te çizdiği bu harita Afrika, Amerika ve Güney Kutbu’nu gösteriyor. Coğrafya ve harita uzmanı ünlü Türk denizci Piri Reis’in çizdiği bu harita ortaya çıkarıldığı 1929 yılında ortalığı karıştırdı. Çünkü haritanın çizildiği tarihte henüz Güney Kutbu keşfedilmemişti. Güney Kutbu’nun keşfi, haritanın çizilmesinden çok sonra, yani 1818′de gerçekleşmişti. Dahası, Piri Reis’in haritası, kıtanın buz altında kalmış sahil kesimlerini de gösteriyordu. Ancak kıta üzerindeki bu buzlar, haritanın çizilmesinden 6 bin yıl önce erimişti.

1000 yılda yapılan kent

Nan Madol adını taşıyan bu kentin inşası, M.Ö 200′de başladı ve 1000 yıl sürdü. Pasifik Okyanusu’ndaki Mikronezya adası yakınlarına kurulu olan bu antik kent, 250 milyon tonluk dev bazalt bloklar kullanılarak yapılmış. 100 yapay adayı kanallarla birbirine bağlıyor. Bu kadar bazaltın bu bölgeye nasıl getirildiği ise hala sır.

1000 yıllık kristal kuru kafa

1000 yıllık olan bu kristal kuru kafa Maya dönemine ait, tek bir blok kristal üzerine oyma olarak yapılmış. Nasıl yapıldığı hâlâ anlaşılamayan bu kuru kafanın altından ışık tutulduğunda, doğrudan göz çukurundan yansıyor. Bu kristal kuru kafada kullanılan teknolojinin bugün bile mümkün olmadığı söyleniyor.

Uzaylılar için iniş pisti

Peru’nun Pampa sahilindeki 450 kilometrekarelik alan üzerine çizili olan motifler, M.Ö. 300 ile M.S. 600 arasındaki dönemi kapsıyor. Çeşitli hayvan ve bitki şekillerini resmeden bu motifler, Nazca medeniyeti tarafından yapıldığı düşünülüyor. Bu garip motiflerin, uzaylılar için bir iniş pisti vazifesi gördüğü öne sürülüyor.

--------------------- TIKLAOsmanlı klübü Katılmak İsteyenler mesaj atabilirler.
rytixhackerteam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Mesajlar:
112
Konular:
18
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
23
Ticaret:
(0) %
08-08-2012 00:14
#2
sağol emegine sağlık
--------------------- // Edit _EroS_ //
BYGNCTR54, ereere Teşekkür etti.
BaySakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Mesajlar:
3.396
Konular:
592
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
643
Ticaret:
(0) %
08-08-2012 00:45
#3
Alıntı:
rytixhackerteam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sağol emegine sağlık
ben yorumun için teşekkür ederim. paylaşmak görevimiz
--------------------- TIKLAOsmanlı klübü Katılmak İsteyenler mesaj atabilirler.
osman66900 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Nereden:
Yozgat
Yaş:
25
Mesajlar:
658
Konular:
52
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
26
Ticaret:
(0) %
26-08-2012 11:55
#4
harcsız tas set cok hos
---------------------

Ben iyi bir adam olamadım

Ama kimsenin de adamı olmadım.



Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı